Roslavl Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Roslavl Muharebesi
II. Dünya Savaşı Doğu Cephesi
Tarih1 - 8 Ağustos 1941[1]
Sonuç Alman zaferi
Taraflar
 Sovyetler Birliği  Almanya
Komutanlar ve liderler
Sovyetler Birliği Vladimir Kaçalov  Nazi Almanyası Heinz Guderian

Harekât öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Alman planlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Bobruisk'teki 4. Ordu Karargahında 27 Temmuz 1941 tarihinde yapılan bir toplantıda General Guderian, Roslavl üzerine yapmayı düşündüğü bir taarruzun planlarını ortaya koymuştur. Önemli bir ulaşım merkezi olan bu kentin alınmasının, doğuya ve güneye yapılacak ilerlemeler için net bir avantaj sağlayacağı görüşündedir. Ayrıca bu bölgedek bulunan Kızıl Ordu birliklerinin, Moskova yönünde devam edilecek harekât açısından bir kanat tehdidi oluşturduğu ortadadır. Bu plan kabul edildiğinde, General Guderian, harekât için birliklerinin takviye edilmesi gerektiğini ileri sürmüştür. Emrindeki 2. Panzer Grubu'na ek olarak bazı birlikler verilmiştir.

General Guderian'ın emrindeki 1. Süvari Tümeni, 2. Ordu emrine verilmiştir. Bu takviyelerle 2. Panzer Grubu'nun adı Guderian Ordugrubu olarak değiştirildi.

General Guderian Roslavl taarruzunda 24. Panzer Kolordusu ile 7. Kolordu ve 9. Kolordu'yu kullanmıştır. 24. Panzer Kolordusu, esas olarak 3. Panzer Tümeni ve 4. Panzer Tümeni ile Roslavl'ı almakla görevlidir. Diğer iki kolordu ise kanat taarruzları yapacaklarlardır. 24. Panzer Kolordusu ile 7. Kolordu 1 Ağustos'ta, 9. Kolordu ise 2 Ağustos'ta taarruzlarına başlayacaktır.

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

İki kolordu da taarruzlarına 1 Ağustos'ta başladılar. Harekât sırasındaki yürüyüşte 23. Piyade Tümeni, Luftwaffe'nin bir hava akınına uğradı ve hafife alınamayacak kayıplar verdi. Öğleden hemen sonra 3. Panzer Tümeni, Oster Nehri üzerindeki köprüleri sağlam olarak ele geçirdi. Roslavl, aynı gün düştü. General Guderian'ın planındaki ileri hareketler izleyen gün de devam etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sir William Godfrey Fothergill Jackson, Seven Roads to Moscow, Eyre & Spottiswoode, 1957, s. 258.
  • H. Guderian, Bir Askerin Anıları Sh: 311-316

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Heinz Guderian, Bir Askerin Anıları - Kastaş Yayınları