İçeriğe atla

Korkunç İvan (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Korkunç İvan
YönetmenSergey Eisenstein
YapımcıSergey Eisenstein
SenaristSergey Eisenstein
OyuncularNikolai Cherkasov
Lüdmila
Tselikovskaya
Serafima Birman
Mikhail Nazvanov
MüzikSergei Prokofiev
Görüntü yönetmeniAndrey Moskvin
DağıtıcıMosfilm
Yapım yılı1944 (Bölüm 1), Sovyetler Birliği
1959 (Bölüm 2)
Süre99 dakika (Bölüm 1)
88 dakika (Bölüm 2)
DilRusça
Diğer adlarıИван Грозный

Korkunç İvan Sergey Eisenstein’ın yönetmenliğini yaptığı Rus Çarı Korkunç İvan’ın anlatıldığı iki bölümden oluşan filmdir. İlk bölümü 1944'te ikinci bölümüyse politik nedenlerle 1958 yılında tamamlanmıştır. Başlangıçta üç bölüm olarak planlanmış ancak sadece iki bölümü tamamlanabilmiştir.

II. Dünya Savaşı yıllarında Moskova’ya yaklaşmasından dolayı Almatı’ya taşınan birçok Moskovalı film yapımcısından biridir. Almatı’da Eisenstein IV. İvan hakkında bir film yapmayı düşünür.

İlk bölüm 1942 - 1944 yılları arasında çekilir. Film İvan’ı ulusal bir kahraman olarak tanımlar ve Stalin’in beğenisini kazanır. Stalin yetenekleri ile İvan’ı kendisi ile özdeşleştirmektedir. Film ayrıca Stalin nişanı ile ödüllendirilir.

2. Bölüm Mosfilm Stüdyoları'nda 1946 yılında tamamlanır. Ancak devlet tarafından onaylanmaz. Filmde İvan'ın kahramanlığından çok paranoyak yönleri öne çıkarıldığı öne sürülerek Stalin tarafından engellenir. Stalin’in ölümünden ancak 5 yıl sonra 1958 yılında gösterime girebilir.

3. Bölümün filme alınmasına 1946 yılında başlanır ancak tamamlanamaz. Tüm filmlere el koyulur ve büyük bir kısmı yok edilir. Ancak birçok bölümün günümüze kadar korunduğu düşünülmektedir. Film müzikleri ise Sergei Prokofiev tarafından yapılmıştır.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]