İçeriğe atla

Kiwix

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kiwix
Geliştirici(ler)Emmanuel Engelhart
Güncel sürüm2.0
İşletim sistemiLinux, Windows, OS X, Android, iOS[1]
Erişilebilirlik100 +[2]
LisansGPLv3
Resmî sitesikiwix.org
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Kiwix, Vikipedi'yi internet bağlantısı olmadan çevrimdışı bir şekilde kullanılabilmesini sağlayan ücretsiz bir programdır. Vikipedi maddeleri ZIM dosya biçiminde sıkıştırılmış olarak bulunur ve program bu dosya biçiminden maddeleri bularak kullanıcıya gösterir. Aslında proje yalnızca Vikipedi için tasarlanmış olsa da herhangi bir Wikimedia projesini okumak da mümkündür.

Yazılım özellikle gelişmekte olan ülkelerde internet erişimi olmayan[3] veya yüksek ücretlendirmeden dolayı internete bağlanmayan bilgisayarlar ile özellikle okullarda[4] kullanılan bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kiwix ayrıca SOS Çocuk Köyleri göz önüne alınarak, bu tür kullanım için özel bir sürüm de hazırlamıştır.

Kiwix Mozilla çerçevesinde translatewiki.net üzerinde lokalize edilmiştir ve şu anda 100'den fazla dilde kullanılabilir haldedir.[2] Programda metin arama, sekmeli gezinti ile okunan sayfaların PDF veya HTML olarak kaydedilmesi imkânı bulunmaktadır.

Kiwix tüm Linux, Windows, OS X, Android ve iOS işletim sistemlerinde çalışmaktadır.

  1. ^ "Kiwix on the App Store on iTunes". 7 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2015. 
  2. ^ a b "Kiwix". SourceForge. 5 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2012. 
  3. ^ "kiwix aims to spread wikipedias reach february 2013". Slashdot.org. 4 Şubat 2013. 2 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2013. 
  4. ^ "(fr) ASRI Education may 2013" (Fransızca). Asri-education.org. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2013. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]