Kingdom Hearts: Chain of Memories

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kingdom Hearts: Chain of Memories
Geliştiriciler
Yayımcı Square Enix
Yönetmenler
Yapımcılar
  • Shinji Hashimoto
  • Yoshinori Kitase
  • Hatao Ogata
Sanatçılar
Senarist Daisuke Watanabe
Besteci Yoko Shimomura
Seri Kingdom Hearts
Platformlar
Çıkış Game Boy Advance
Re:Chain of Memories
PlayStation 2
  • JP: 29 Mart 2007
  • KA: 2 Aralık 2008
Tür Aksiyon-rol yapma
Modlar Tek oyuncu, çok oyunculu

Kingdom Hearts: Chain of Memories (Japoncaキングダム ハーツ チェイン オブ メモリーズ, romanizeKingudamu Hātsu Chein Obu Memorīzu), Square Enix ve Jupiter tarafından geliştirilen 2004 yapımı bir aksiyon-rol yapma video oyunudur.[2] Oyun, Kingdom Hearts serisinin ikinci oyunu olup Square Enix ve The Walt Disney Company ortaklığında geliştirilmiştir. Kasım 2004 tarihinde Japonya, aynı yılın Aralık ayında Kuzey Amerika ve 2005 yılında Avrupa ve Avustralasya'da Game Boy Advance için piyasaya sürüldü.[1] Oyunun Playstation 2 sürümü olan Re:Chain of Memories, Mart 2007 tarihinde Japonya ve Aralık 2008 tarihinde Kuzey Amerika'da piyasaya sürüldü. Oyunun Re:Chain of Memories versiyonu daha sonra yüksek çözünürlükte yeniden düzenlendi ve PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows ve Nintendo Switch için Kingdom Hearts HD 1.5 Remix koleksiyonunun bir parçası olarak küresel olarak yayınlandı.

Kingdom Hearts: Chain of Memories, Kingdom Hearts oyununun doğrudan devamıdır[3] ve Kingdom Hearts serisindeki daha büyük ölçekli iki PlayStation 2 oyunu arasında aracı görevi görmektedir. Oyun, seriye yeni katılan bir grup düşman olan uğursuz Organizasyon XIII ile savaşırken gizemli Oblivion Kalesi'ni keşfederken Sora ve arkadaşlarını takip etmektedir. Oyun, Kingdom Hearts evrenini daha da genişleten ve Kingdom Hearts II oyununun temelini oluşturan yeni karakterler ve olay örgüleri sunmaktadır. Oyun, selefinin gerçek zamanlı savaş sisteminden ayrılan yeni bir kart tabanlı savaş sistemine sahiptir ve Tam hareketli videoyu (FMV) birleştiren ilk GBA oyunlarından biridir.[4]

Kingdom Hearts: Chain of Memories, diğer Kingdom Hearts oyunları kadar başarılı olmasa da, olumlu eleştiriler aldı ve hikayesi, grafikleri ve FMV'leri için özellikle övgüyle iyi karşılandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e "Kingdom Hearts: Chain of Memories Info". GameFAQs. 19 Mayıs 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2022. 
  2. ^ Harris, Craig (3 Ekim 2003). "Kingdom Hearts: Chain of Memories". 5 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2022. 
  3. ^ Raymond Padilla (8 Aralık 2004). "Kingdom Hearts: Chain of Memories Review". GameSpy. 21 Şubat 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2022. 
  4. ^ "G4 - Feature - Kingdom Hearts: Chain of Memories Review". G4. 4 Ocak 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]