Kimyasal madde

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Buhar ve Su aynı kimyasal maddenin, iki farklı biçimidir.

Kimyasal madde, bir kimyasal maddenin[1] sabit bir kimyasal bileşimi ve karakteristik özelliklere sahip bir madde türüdür.[1] Bu kimyasal bağlar bozulmadan, fiziksel ayırma yöntemleri ile bileşenlerine ayrılmaz. Bu kimyasallar katı, sıvı veya gaz halinde olabilirler.

Tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kimyasal maddelerin oluşturulması; yani Saf' hale getirilmesi için, genelde karışımların haricinde ayarlamak gereklidir. Kimsayal madde kendisine en yakın karakteristik özelliklerdeki molekül, formül birimleri ve atomlardan oluşur.[1] Kimyasal madde için genel bir örnek; nehirdeki izole edilen bir su ile laboratuvar ortamında oksijen ve hidrojen ile yapılan bir suyun aynı oranlara sahip olması olarak gösterilebilir. Genelde saf olarak birbirlerine karıştırılan diğer kimyasal maddelerden bazıları ise; Elmas (karbon), Altın, Sofra tuzu (sodyum klorür ve rafine şeker (sakaroz)dir. Bu gibi kimyasal maddelerin yanı sıra, doğada bulunan basit ya da görünüşte saf maddeler, kimyasal maddelerin[1] karışımı olabilir. Örneğin; musluk suyu, az miktarlarda çözünmüş sodyum klorid ve demir ile kalsiyum gibi diğer kimsayal maddeler içeren bir bileşiktir.

İşlevi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kimyasal maddeler katı, sıvı, gaz, plazma olarak sıcaklık ya da basınç değişikliklerinde fazları değişebilir. Kimyasal reaksiyonlarla da, başka bir kimyasal maddeye dönüştürülebilir. Isı ve ışık gibi enerji şekilleri madde olarak kabul edilmez ve bu makalenin konusu değildirler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d "kimyasal madde". iupac.org. 9 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150609080132/http://goldbook.iupac.org:80/C01039.html. Erişim tarihi: 4 Nisan 2012.  (İngilizce)