Aksai Çin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Aksai Çin (pembe renk ile taralı bölge)

Aksai Çin (Çince: 阿克赛钦; pinyin: Ākèsàiqīn; Hintçe: अक्साई चिन, Aksā'ī cin; Urduca: اکسائی چن; Uygurca: ﺋﺎﻗﺴﺎﻱ ﭼﯩﻦ, Аксаи Чин) Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Hotan iline bağlı olan, Çin Halk Cumhuriyeti'ne ait bir bölgedir. Aksai Çin bölgesi Çin ile Hindistan arasında paylaşılamayan iki ana bölgeden birisidir. Diğer paylaşılamayan bölge ise Arunaçhal Pradesh'tir.

Yaklaşık olarak 37,244 km2 büyüklüğünde olan bölge deniz seviyesinden oldukça yüksektedir ve çöller ile tuz göllerinden oluşur.

Çin ve Hindistan'ın bir türlü paylaşamadığı Himalayalar'daki sorunlu bölgeyi en son 1962'de Çin kazandığı askeri zaferle topraklarına katmıştır. 1992 ve 1996 yıllarında imzalanan sınır antlaşmalarına göre diğer sorunlu bölge Arunaçhal Pradesh ise Hindistan topraklarındadır. Hindistan bu topraklar üzerinde hâlâ hak iddia etmektedir.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksai Çin'in köken bilgisi "çin" sözcüğü nedeniyle belirsizdir. Aksai Türk kökenli bir sözcüktür ve "ak çay" anlamına gelir, çin sözcüğünün anlamının Çin ya da geçit olup olmadığı tartışmalıdır.