Katolik Yortusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
   Katolik Yortusu
Resmî adı Corpus Christi
Diğer adı Corpus Domini
Ülke resmi tatil olarak Avusturya, Brezilya, Bolivya, Bosna Hersek, Kolombiya, Hırvatistan, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Doğu Timor, Almanya'nın bazı bölgeleri, Lihtenştayn, Meksiko, Monako, Panama, Peru, Polonya, Portekiz, San Marino, İspanya'nın çeşitli bölgeleri, İsviçre, Granada, Saint Lucia, ve Trinidad Tobago
Kutlayanlar Hristiyanlar
2007'de Meckenbeuren 'de bir katolik yortusu alayı

Corpus Christi (okunuşu korpus kristi, Latinceİsa'nın bedeni) veya Corpus Domini, Katolik Kilisesi'nin Efkaristiya âyininde İsa'nın "gerçek" et ve kanı yenilerek kutlanılan önemli bir yortusudur. Litürjide yortuya İsa'nın eti ve kanı yortusu denilir, bâzı yörelerde Prangertag veya Blutstag da denilir. İngilizce ve İspanyolca konuşulan ülkelerde ise Latince Corpus Christi adı kullanılır.

Bu Katolik yortusu, Paskalya'dan 60 gün sonraki Perşembe günü kutlanır ve bu yüzden 21 Mayıs ile 21 Haziran tarihleri arasına düşer. Yortu, Paskalya'dan önceki Kutsal Hafta ve Kutsal Perşembe ile ve İsa'nın Son Akşam Yemeği ile de ilişkilidir. Kutsal Hafta'nın sakin karakterinden dolayı Kutsal Perşembe günü cafcaflı gösterilere izin verilmez. Bu yüzden Katolik yortusu Hamsin Yortusu'ndan iki hafta sonraki Perşembe günü yapılır. Korpus Christi'nin resmî bayram olarak kabul edilmediği ülkelerde ise yortu Pazar günü yapılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]