Karmin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Karmin, Cochineal böceğinden üretilen kırmızı renkli bir sıvıdır. Bu madde, kozmetikte allık, ruj vb. sanayisinde kullanılır. Birçok kuruluş, karmin sıvısını doğal gıda boyası olarak görmektedir. Gerçekten de böyledir ve bir yan etkisi bulunmamaktadır. Duyarlı kişilerde alerji etkisi yaptığı söylenir. Ayrıca karmin sıvısı ilaç ve gıda sanayisinde kullanılır.

Kullanım alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Et, sos, meyve preperatları, reçel ve marmelatlar, koruyucular, jelatinli tatlılar, pasta ve fırın ürünleri, dondurmalar, şekerlemeler ve süt ürünlerinde de doğal renklendirici olarak kullanılır.

Dinlere göre[değiştir | kaynağı değiştir]

İslam[değiştir | kaynağı değiştir]

Böcekler konusunda İslam dininde helallik konusunda net bir ibare bulunmamakla birlikte bazı işraetlerden yola çıkarak çeşitli din önderleri şu şekilde çıkarımlar yapmışlardır:

Prof. Dr. Faruk Beşer, birçok üründe renklendirici ve tatlandırıcı olarak kullanılan maddenin, İslam’a göre doğrudan doğruya haram denilemeyeceğini belirtip “Hanefi kurallarına göre ‘mekruh’ yani hoş olmayan, olmaması gereken. Yani kullanmak sakıncalıdır,” diyor.

Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, karmini haram kılan bir ayet ve hadisin olmadığını belirtiyor.

Rıfat Oral ise, “Böcek yemek; Maliki mezhebine göre caiz, fakat Hanefi, Şafii ve Hambeli mezheplerine göre ise caiz değil,” diyor. Böcek kan içeriyor ve sağlık açısından sakıncalı ise helâl denilemeyeceğini de sözlerine ekliyor.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]