Karatavuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karatavuk
kara bakal denen erkeği (üstte)
boz bakal denen dişisi (altta)
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 2.3)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
Familya: Turdidae
Cins: Turdus
Tür: T. merula
İkili adlandırma
Turdus merula
Linnaeus, 1758
Dağılımı
Turdus merula merula

Karatavuk ya da kara bakal (erkek) ve boz bakal (dişi) (Turdus merula), karatavukgiller (Turdidae) familyasından siyah tüylü, meyve ve böceklerle beslenen ötücü bir kuş türü.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanat uzunluğu yaklaşık 25 cm'dir. Erkek karatavukların gagası parlak sarı, tüyleri siyah;[1] dişilerin ise gagası soluk, tüyleri siyahtır. Karatavuklar kış mevsimi güneşi en çok alan kuytu alanları seçer. Özellikle sık çalılıklar arasında fark edilmeden gün boyu saklanır. Çok hareketli ve hızlı uçan bir kuştur. Sık yapraklı ağaçlarda yaz mevsimi geceler. Sabahları ise erken saatlerde alışık olduğu yerlerde gezinir. Karatavuklar gün doğumu ve gün batımında çok gürültü çıkararak öterler. Gezinme anında çok sessiz olan karatavuklar, bir tehlike olduğunda, kesik kesik sesler çıkarır. Ancak yerlerinden, insanı heyecanlandıracak tiz bir sesle öterek ayrılırlar. Öncelikle çok sessiz kalarak tehlikenin geçmesini bekleyen bu kuşlar, insan veya hayvanın kendini fark etme anına kadar çalılıklar içinde yer değiştirirler. Bu kuşlar yaz mevsiminde 3-4 yavru yaparlar. Yuvadan düşen yavruyla kesinlikle ilgilenmezler. Avrupa kıtasının her yerinde yaşayabilirler.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeşitli meyvelerin yanı sıra solucan ve salyangoz gibi hayvanları da yer, ancak bunun yanında darı, kanarya yemi ve kendir tohumu da besinleri arasındadır.

Karatavuklar zeytin meyveleri ile beslenir. Bu meyveleri bir çırpıda yutan bu kuşlar kursaklarında zeytinin etli kısımlarını sindirirler ancak odunsu yapıda olan zeytin çekirdeklerini sindiremezler ve dışkılama yoluyla dışarıya atarlar. Zeytin çekirdeklerinin odunsu kabuğu, karatavuğun kursağındaki küçük taşlarla ve kuvvetli asitlerle sindirim sırasında incelir ve yumuşar, sadece bu çekirdekler toprağa düştüğünde çimlenebilir. Karatavuklar sahip oldukları bu özellikleri nedeniyle zeytinlerin tohum dağılımı ve çimlenmesine katkı sağlarlar.

Dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrasya'nın ılıman bölgelerindeki ormanlarda ve bahçelerde yaygın biçimde görülür. Karatavuklar Avrasya'nın dışında Yeni Zelanda ve Avustralya'da da yaşar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Virtual Birds'de Karatavuk kuşunun kuş sesi bulunur.


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Karatavuk - eBird". ebird.org. 17 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2022.