Karahüyük, Odunpazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Karahüyük
—  Mahalle  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke  Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Odunpazarı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 443
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26000
İnternet sitesi:

Karahüyük, Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin tarihi Selçuklulara dayanmaktadır. 700 yılı geçkin zamandır bu arazide ikamet eden köy, adını mahallenin 500 metre güney doğusunda yer alan ve yüzölçüm olarak Türkiye'nin ilk sıralarında bulunan höyükten almaktadır. Karahöyük Köyü'nün kuruluş tarihini incelediğimizde köye adını veren höyüğün özelliklerini ele almak gerekir. Höyük ile ilgili olarak ansiklopedik bilgilere göz attığımızda şu sonuçları elde ediyoruz.

MİDAEİON:Anadolu'da Frigya bölgesinde şehir. Adını Frigya kralı Midas'tan aldığı sanılır.Şehir,Eskişehir-Ballıhisar (Dorylaion-Pesinus) yolu üzerinde bulunması sebebiyle büyük bir önem kazandı.Midaeion'dan ilk defa Hellianikos söz eder. MS 36'da S.Pampeius burada yakalandı.Şehrin Porsuk nehri kenarındaki Eskişehir'in (Dorylaion) 30 km.doğusundaki Karahöyük'te yer aldığı sanılır(1)

Anadolu'nun Phygia bölgesindeki kent.Doryliaon (Şarhöyük,Eskişehir) ile Pessinus (Ballıhisar) arasındaydı.Yerinin Eskişehir'in merkez ilçesine bağlı Karahöyük Köyü yakınında olduğu sanılmaktadır. Pessinus'la birlikte Kybele tapımının önemli merkezlerinden di (2)

Karahöyük Köyü'nün ilk kurulduğu yer bu höyüğün doğusuna rastlamaktadır. Bunu yapılan kazılar ve ev temellerinden anlamaktayız.Şimdiye kadar yapılan kazılarda, MÖ 1100 yıl evvelinde yerleşmenin bulunduğudur.

Mahallenin şimdiki kuruluış yeri 18. yüzyıla dayanmaktadır. Mahallenin yaşlılarından aldığımız bilgilere göre, dedeleri çalılık bir alan olan mahallenin şimdiki yerine gelip yerleşmişlerdir.

Karahöyük Köyü'nün kuruluşunda ve kuruluş yeri seçiminde sosyal etkenlerden önce fiziki şartlar etkili olmuştur. Bunun en güzel örneğini mahallenin eskiden Porsuk Çayı ve onun kolu tarafından bir ada olarak çevrilmiş olmasından anlamaktayız. Değirmen arkı denilen bu kol, Porsuk çayının derinleştirilmesi sonucu kurumuştur.

Diğer yönden de gerek su, gerekse toprak şartlarının uygunluğu, hem tarım, hem de hayvancılık için olumlu bir ortam hazırlamış bulunmaktadır.

Köy çevresinde, sonradan kurulmuş olan D.S.i lojmanı ve okul lojmanları haricinde toplu bir yerleşme vardır. Bu yerleşme olayını ve bunun tabii bir sonucu olan toplu yerleşme coğrafi çevrenin yarattığı bir sonuçtur.

Mahallenin doğusunun çok az miktarda söğütlük ve kavaklık, bunun dışında çayır ve tarlalar, batı kesiminde meyvelikler, güneyinde tarlalar ve kuzeyinde Porsuk Çayı bulunur. Köy sırtını Porsuk Çayı'na dayamıştır.

Karahöyük Köyü'nün yaylası yoktur. Mahallede şu anda bulunan en eski yapı Ahmet Özer'in oğullarına ait olup 1890 yıllarında yapılmıştır. Diğer eski yapıların yerini, yeniden inşa edilen yapılar almışlardır (3)

Mahallenin son 30 yılda yapılanmasında büyük gelişmeler gözlenmiş.Geçmişte köy önünden geçen Değirmen arkının (Sakarı deresi) kurumasından sonra burada bulunan tarlalar yerleşime açılmış.Mahallenin gelişme imkânı olmayan kuzey kesimi hariç diğer yönlere doğru büyümüş,Eskişehir'e göç vermesine rağmen köy gelişmiştir. Son dönemde yapılan tüm binalar betonerme olup çağa uygun tarzda inşa edilmişlerdir.

(1) Meydan Larousse 13,Cilt.Sh.535

(2)Büyük Larausse 16.Cilt.Sh.8143

(3) YILDIRIM ,Güner-KARAHÖYÜK KÖYÜ MONOGRAFİSİ,Erzurum-1981 Sh.18 (Basılmamış Bitirme Lisans Tezi)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek göreneği tipik anadolu köy gelenekleridir. Eskiden olduğu gibi olmasa da birçok gelenek devam etmektedir.

Çökel et, düğün çorbası, mantı, ıslama, sarı burma böreği, meyane çorbası, içli pide ve köye has saman fırınlarda pişirilmiş ekmek mahallenin meşhur yemekleri arasındadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Eskişehir'in doğusunda şehre 28 km uzaklıkta Alpu Ovası'nda yer alır. Mahallenin kuzeyinden Porsuk Çayı geçmektedir. Mahalleye ait arazilerin kuzey sınırınıda belirleyen Porsuk Çayı ovanın başlıca su kaynağıdır. Porsuk Ovasının en geniş olduğu yer(21 km) olan Sepetçi-Fevziye Köyü arasındaki düzlükte Karahöyük Köyü arazisinin önemli bir kısmı bulunmaktadır. Mahallenin kuzeyinde Gündüzler,Sepetçi, kuzey doğusunda Bahçecik Köyleri, doğusunda Alpu İlçesi, güneyinde Gökçeoğlu,Karaçay, güneybatısında Kireç Köyü, batısında Ağapınar Köyleri ile sınırı vardır. Gündüzler,Sepetçi ve Bahçecik Köyleri ile olan sınırını Porsuk Çayı,Ağapınar ile olan sınırını sulama kanalı,KireçKöyü ve Alpu İlçesi ile olan sınırlarını toprak yol ile belirlenir. Mahallenin kurulduğu alanın yüksekliği 766–767 m.civarındadır. Porsuk ovası üzerinde kurulan mahallenin en yüksek yeri ovanın ortasında yükselen ve köye adını veren höyüktür. Höyüğün üst kesiminin ortalama yükseltisi 787 m.dir. Karahöyük Köyü sınırları içersinden Haydarpaşa-Ankara demiryolu ile,Eskişehir-Alpu,Beylikova ve Mihallıcçık ilçelerini bağlayan karayolu geçer. Köy arazisinin büyük bir kısmı karayolu ile Porsuk Çayı arasında yer almaktadır. Köy arazisinin doğu batı doğrltusunda uzunluğu yaklaşık 8 km.civarında,Kuzey-güney yönünde yer yer 1.5 km bulmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy , step iklimin etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk geçen mahallenin Yıllık Sıcaklık Ortalaması 10,5 derece civarındadır.Mart-Nisan ayları en çok yağışın bulunduğu aylardır. Temmuz-Ağustos ayları yılın en fazla sıcaklık değerlerinin ölçüldüğü aylardır. Donlu gün sayısı fazladır. Bitki örtüsü olarak bozkırla kaplı olan arazide akarsu boyunda söğüt ve kavak ağaçlarının oluşturduğu örtüye rastlanır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Türkiye ortalaması üzerinde buğday verimi olan mahallede 2000li yıllarda mısır, şeker pancarının yerini almaya başlamıştır. 11.000 dekar sulama arazisi bulunan mahallenin ekonomik olarak (kuraklık ve doğal afetler dışında) tarım ürünlerinden elde ettiği gelirler yeterlidir.ve aycekirdegi ekiliyor

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır.öğretmeni edip Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancakkanalizasyon yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.büyük bir kahvehane ve bakkalı mevcuttur. ayrıca koye taşdöşenmesi düşünülüyor

Tarım da sulama elektirikle yapılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]