Yahnikapan, Odunpazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yahnikapan
Ülke  Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Odunpazarı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 443
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26000

Yahnikapan, Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesine bağlı bir mahalledir.Düzenleyen:Hoy Veli

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin diğer adı Yeşilhan'dır. Yahnikapan, merkez ilçeye bağlı bir köy olup nüfusu, Alevi-Bektaşi inançlı topluluklardan oluşmaktadır. Yahnikapan mahallesinde yöredeki Garip Musa ocaklıları tarafından “pir” olarak adlandırılan Garip Musa ocaklı dede ailelerinin dışında Garip Musa ve Hıdır Abdal Sultan ocaklarına bağlı talip grupları yerleşiktir.

Yahnikapan mahallesinde “Şah Pabucu” olarak tanınan bir sağıltma (şifa) ocağı da vardır. Aynı zamanda halk arasında "Şah ocagı","Şah Dede" denilmektedir. Yöredeki birçok felç hastası “Şah Pabucu” sağıltma ocağını ziyaret etmektedir. “Şah Pabucu” Yahnikapan mahallesinde Mansurlar sülalesi tarafından muhafaza edilmektedir. Hastalara şifa, dertlilere deva olundugu söylenmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir merkezine 30 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 2798
2000 1946
1997 1479

NOT:Nüfus sayımı kütüğe bağlı olarak yapılmaktadır.

Köy nüfusunun bir bölümü kış mevsiminde Şehir bölgelerinde, yaz mevsiminde köylerde geçimlerini sağlamakta ve yaşamaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca mahallenin bir bölümü geçimlerini Şoförlük mesleği ile sağlamaktadır. Bir bölümü ise şehirlerde belli işlerde geçimini sağlamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ancak doktor atanmadığından aktif değildir. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca mahallede internet bağlantısıda 2010 yılı itibarıyla ilk olarak başvurusu ile sağlanmıştır ve mahallenin genelinde internet kullanımı sağlanmıştır. İnternet kullanımı günümüz şartlarının getirdiği koşullar nedeniyle mahallesimüzde de yaygın hale gelmektedir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]