Ayvacık, Odunpazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ayvacık
Ülke  Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Odunpazarı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 68
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26000

Ayvacık, Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı 'Kısık' olup, kurucuları Orta Asya Horosandan'dan gelen yörüklerdir.Türkiye ye geldiklerinde ilk olarak Mersine gelmişlerdir.Bir süre sonra Toroslara doğru gelmişlerdir.Antalyaya ,Antalyadan Ispartaya ,Ispartadan Aydına,Aydından sonra Afyon İhsaniye ye bağlı ören mahallesine yerleşmişlerdir. Yavuz Sultan Selim zamanında Alevilere yapılan baskıdan kaçan insanlar buraya yerleşmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayvacık, merkez ilçeye bağlı bir köy olup nüfusu, Alevi-Bektaşi inançlı topluluklardan oluşmaktadır. Ayvacık mahallesinde, Şücaaddin Veli, Hüseyin Gazi ve Seyyid Cemal Sultan (Kemal Sultan) ocaklarına bağlı talip grupları yerleşiktir. “Arifler Tekkesi”, “Ayvacık Tekkesi”, “Çal Tekke”, “Konaklar Tekkesi” ve “Ebide Tekke” mahalledeki kutsal mekânlardır. Her sene Mayıs ayında Nevruz yağmur duasına çıkılır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir merkezine 31 km uzaklıktadır. Eskişehir-Seyitgazi karayolunun 27. km'den sağa dönülüp Karapazar mahallesinden sağa dönüp Avdan mahallesinden sonraki mahalledir. Engebeli bir arazide yer alan bu köy, yön olarak yüzü Türkmen Dağı'na bakar. Bitki örtüsü açısından meşelik ve çamlık bir mahalledir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2009 15 hane
2007
2000 68
1997 66

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin kendi içinde içme suyu şebekesi olmasına karşın kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]