Karapazar, Odunpazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karapazar
Ülke  Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Odunpazarı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 440
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26000

Karapazar, Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı karipazar kelimesinin zamanla karapazar olarak söylenmesine neden olmuştur, mahalledeki herkesin hoca,hafız olmasından dolayı köye Karipazar (okuyanların yeri) adı verilmiştir

Karapazar mahallesine ait arazilerde höyükler ve eski yerleşim yerleri bulunmaktadır

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Haşhaş ile yapılan hamurlar börekler mahallenin ağız tadını gösterir ayrıca ev yemekleri ayrı bir lezzettedir. Fırınlarda yapılan köy ekmeklerininin ve pidelerin tadına doyum olmaz. Düğünleri ayrı bir güzelliktedir özellikle çiftetelli ve zeybek oyunları en iddialı oynanan oyunlar olup kına geceleri yöresel kıyafet ve oyunlara sahne edilmektedir. Bayramlarda da gençler bayram yerinde toplanarak çeşitli oyunlar oynayarak bayramın tadını çıkartırlar. Nişanlı kızlarada yazma bağlama geleneği yapımaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir merkezine 22 km uzaklıktadır. Derbenti geçtikten sonra 3 kilometre gidildikten sonra sağa dönülür. Susa adı verilen bu dönemeçten sonra yaklaşık 4 km. sonra köye ulaşılır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Son dönemlerde köye dönüş başlamıştır. Orta kuşak köylülerin emekli olmaya başlamaları ile brilikte özellikle mahallenin kenar bölgelerinde yeni yapılanmalar başlamıştır. Bu açıdan mahallenin nüfusunda ileriki zamanlarda belirgin bir artış olacağı beklenmektedir.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 440
1997 523

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son dönemlerde mermer ocakları mahalledeki hareketliliği artırmıştır. Ancak bu ocakların köye doğrudan sağladığı bir finansal katkı yoktur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin [[içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Ulaşım Belediye otobüsü ile sağlanmaktadır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit [[telefon] INTERNET ] vardır.

Köy sokakları parke taş döşenmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]