Yukarıılıca, Odunpazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yukarıılıca
Ülke  Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Odunpazarı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2015)
 • Toplam 73
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu 26
Posta kodu 26000

Yukarıılıca, Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1760 ile 1800 tarihleri arasında Özbeki aşiretinın çocukları tarafından kurulmuştur.[kaynak belirtilmeli] Halkı Manav olarak tanınmaktadır. Fâzıl Mustafa Paşa döneminde köy statüsüne kavuşmuştur.[kaynak belirtilmeli] Mahallenin ilk kuruluş yeri Harman Yerleri ve halk dilinde Kuş Yuvaları denen mevkiidir. Orman kenarına kurulmuştur(1850). şimdiki yeri olan köy camii çeşme civarına toplanma 1900 senesinde olmustur.[kaynak belirtilmeli]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemekleri, etli bulgur pilavı, fasulye ,gözleme en meşhur yemekleridir.

Yagmur Duasi[değiştir | kaynağı değiştir]

Her sene 2011 yılından itibaren geleneksel olarak köy konağında sulama kooparitifinde Mayıs ayının 2. haftasında toplantı yapılmaktadır. Köy camiisinde aynı anda saat 11 de mevlit okutulmakta Pınar yerinde (piknik yeri) öğle namazından sonra, önce erkeklere sonra hanımlara yağmur duası yemeği olan etli pilav, ayran, helva verilir. Katılım olarak 100 kişiden fazla katılım olmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir merkezine 30 km uzaklıktadır.Yol asfalttır. 2015 yılında mahalle statüsü verilmiştir. Belediye otobüsü çalışmaktadır. Komşu köyleri; Yukarı Kalabak (muhacir), Aşağı Ilıca (a.Türkmen), Kayacık (Yörük), Kırka (Yörük), Sandıközü (Yörük).

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Yazları serin, kıları çok sağuk ve karlıdır. Orman içinde bir dağ mahallesidir. Çok kırağı düşmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2011 70
2000 73
1997 120

Hane sayıları ; 2015 - 63 hane (Manav 63, Muhâcir 7) 2013 - 53 hane Yeni yapılan betonarme ev - 16 hane

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Büyükbaş hayvan , küçükbaş hayvan ve Manda. Civar köylerde Keçi yetiştirilmektedir. Tarım arpa, buğday, nohut, soğan, bol miktarda patates, meyve ağaçları, bol miktarda elma, ayva yetiştirilmektedir.Orman işçiliği yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ve sontaj su ile, 1962 de içme suyu hattı yapılmıştır.. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi yoktur.. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. mahallede çöp konteyneri vardır. Mahallede pis su hatları yoktur. Piknik yerleri Beşik deresi (şelale), Kirazlı yaylası, Çi,men armanı , Pinar yerleri. Su kaynakları :Çöp pınar(beşik deresi) Kirazlı suyu( taş düşürür), Gökçe (kirazlı şelale su fabrikası), çeşmeler(hacı mestan , Hacı nuri, Kadriye, Şehit Hamza yılmaz, Nasıf şahin öz çemesi( beşik deresi)). Yakındaki baraj gölü ESKİ Ilıca göleti (aktarmaç), Vakıf termal hamamn (aşağı ılıca). Turkcell, Avea, Vodafone baz istasyonu ile sağlanmaktadır (2015). Baz istayonunun köye mesafesi 2 km dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]