KUKA

Vikipedi, özgür ansiklopedi
KUKA
EndüstriOtomasyon
Kuruluş1898
Genel merkezi,
Önemli kişilerTill Reuter (CEO ve yönetim kurulu başkanı), Bernd Minning (Denetim Kurulu Başkanı), Manfred Gundel (CEO - Robotik Bölümü)
ÜrünEndüstriyel robotlar, otomatikleştirilmiş üretim hatları
Gelir€ 1.079 billion (2010)[1]
Net gelir€ 8.6 milyon (2010)[1]
BölümleriKUKA Systems
Öz kaynak€ 198.1 milyon (end 2010)[1]
Çalışan sayısı5,990 (end 2010)[1]
Web sitesiwww.kuka.com
Şirket, Johann Josef Keller ve Jacob Knappich tarafından 1898 yılında kurulmuştur.

KUKA dünya çapında endüstriyel robot üreticisi ve fabrika otomasyonu için çözümler üreten bir Alman şirketidir. KUKA Robotics Corporation’ın dünya genelinde, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika, Brezilya, Çin, Japonya, Kore, Tayvan, Hindistan ve çoğu Avrupa ülkesi başta olmak üzere birçok satış ve servis iştiraki olan 25 iştiraki bulunmaktadır. Şirket ismi, KUKA, Keller und Knappich Augsburg’un baş harflerinin kısaltması olup, üretimi yapılan tüm endüstriyel robotlar ve ürünlerde geçerli olan tescilli ticari marka ismidir.

KUKA endüstriyel robotlar

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket, Johann Josef Keller ve Jacob Knappich tarafından Augsburg, Almanya’da 1898 yılında kurulmuştur. İlk başlarda bina ve sokak aydınlatmasına odaklanılmış ancak KUKA çok geçmeden 1966 yılında komünal araçlarda pazar lideri olma hedefiyle kaynak ekipmanları ve çözümleri, büyük konteynırlar gibi ürünlere yoğunlaşmıştır. KUKA, 1973 yılında dünyanın ilk endüstriyel robotu FAMULUS’u üretmiştir.[2] O tarihte şirket Quandt grup bünyesindedir. Fakat, Quandt 1980 yılında şirketten çekilmiş ve şirket halka açık olarak kurulmuştur. 1995 yılında KUKA Robotics Corporation ve KUKA Schweißanlagen GmbH (şu anki adıyla KUKA Systems GmbH) olarak ikiye ayrılmıştır. KUKA bugün endüstriyel imalat süreçlerinin otomasyonu için yenilikçi çözümler üretmeye kendini adamıştır. Şu anda şirket, halka açık olan KUKA AG’ye (önceki ismiyle IWKA Group) aittir.

Şirketin genel merkezi Almanya’nın Augsburg şehrindedir. 30.09.2012 tarihi itibarıyla KUKA 3.150 kişiye istihdam sağlamaktadır. Şirket müşterileri çoğunlukla otomotiv sanayinde yer almasına rağmen genel sanayi gibi diğer sektörlerde de giderek artan bir oranda yeni müşterileri portföyüne eklemektedir.

Kilometre Taşları[değiştir | kaynağı değiştir]

1971 – Daimler-Benz için üretilen Avrupa’nın ilk kaynak transfer hattı

1973 – FAMULUS olarak tanınan, dünyanın 6 ekletromekanik tahrikli eksene sahip ilk endüstriyel robotunun üretimi

1976 – IR 6/60 – 6 eklektromekanik tahrikli eksene ve bilekli bir kola sahip tamamen yeni robot tipi

1989 – Yeni nesil endüstriyel robotların üretimi – Daha az bakım ve daha yüksek tekniki kullanılabilirlik için fırçasız tahrik motoru

2007 – KUKA “titan” – Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş döneminin en büyük ve en güçlü altı eksenli endüstriyel robotu

2010 – Robot ailesi olarak, tamamı ile 90 kg ila 300 kg ağırlığında 3100 mm erişime sahip tek robot serisi KR QUANTEC

2012 – KR AGILUS yeni küçük robot serisinin pazara sunulması

Sistem bilgisi ve uygulama alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sistem Bilgisi[değiştir | kaynağı değiştir]

KUKA sistem yazılımı işletim yazılımı ve bununla beraber bütün kontrolün kalbidir. İçerisinde robot sisteminin kurulumu için gerek duyulan tüm temel fonksiyonlar kayıt altına alınır. Robotlar 640 x 480 piksel çözünürlüğündeki ekrana sahip bir kontrol paneli ve 6 Boyutlu entegre fareyle gelir. Manupülator hareket ettirilir, hareketler kaydedilir (TouchUp) veya modüller, fonksiyonlar, veri listeleri vs. yaratılır ve düzenlenir. Eksenleri manüel olarak kontrol etmek için kontrol panelinin arkasındaki bu işi sağlayıcı anahtar (KPC, veya KUKAControlPanel) aktive edilir (Bugün ise sadece panik fonksiyonu ile gerçekleştirilir). Kontrol paneliyle bağlantı VGA arayüzü ve CAN-bus ile sağlanır. Kontrol kabinine yerleştirilen dayanıklı bir bilgisayar MFC kartı sayesinde robot sistemi ile iletişim kurar. Manipülator ve kumanda arasındaki kontrol sinyalleri DSE-RDW olarak adlandırılan bağlantı kullanılarak aktarılır. DSE kartı kontrol kabininde yer alırken RDW kartı robot soketinde yer almaktadır. Eski KRC1 tipi kontrol sistemi VxWorks –tabanlı yazılımı çalıştırmak için Windows95 kullanmaktaydı. Çevresel ekipman, CD-ROM ve disk sürücü; Ethernet, Profibus, Interbus, Devicenet ve ASI soketlerini içermektedir.

Yeni KRC2 tipi kontrol sistemi WindowsXP işletim sistemini kullanmaktadır. Sistem CD-ROM sürücü, USB portları, Ethernet bağlantısı içermektedir ve Profibus, Interbus, DeviceNet ve Profinet gibi opsiyonel bağlantıları desteklemektedir. Üretilen robotlar çoğunlukla “KUKA Turuncusu” (şirketin kurumsal rengi) veya siyah renktedir.

Uygulama alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Endüstriyel robotların kullanım alanları son derece çeşitlidir. KUKA endüstriyel robotları malzeme taşıma, makinelerin yükleme ve boşaltımı, paletleme, nokta ve ark kaynaklama işlerinde kullanılmaktadır. KUKA endüstriyel robotları birçok şirket tarafından üretimde kullanılmaktadır. KUKA endüstriyel robotları kullanan başlıca şirketler: GM, Chrysler, Ford, Porsche, BMW, Tesla, Audi, Mercedes-Benz, Volkswagen, Ferrari, Harley-Davidson, Boeing, Siemens, STIHL, IKEA, Swarovski, Walmart, Nestle, Budweiser, BSN Medical yanı sıra Coca-Cola ve diğerleri.[3]

Taşıma[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağır yüklerin taşınmasında endüstriyel robotlar önemli bir rol oynamaktadır. Yük kapasiteleri ve serbest konumlandırılması sıklıkla tercih edilmektedir.

Gıda sanayii[değiştir | kaynağı değiştir]

KUKA robotları gıda sanayinde de birçok alanda kullanılmaktadır. Ambalajlama makineleri, et kesim makineleri, istifleme ve paletlemede besleme ve boşaltma gibi zorlayıcı işlerde insanların ve makinelerin iş yüklerini azaltmaktadırlar.

İnşaat Sanayi[değiştir | kaynağı değiştir]

İnşaat sanayi birçok uygulama alanına ihtiyaç duymaktadır. Robotlar, malzemelerin akışından ileri işlemeye ve verimli üretime kadar çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Cam Sanayi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aynı şekilde cam sanayinde endüstriyel robotların kullanım alanlarına örnek olarak: termal cam işleme, laboratuvar camı üretiminde kuvars cam, bükme ve şekil verme operasyonlarında veya numune ve toplu üretim mallarında.

Döküm ve Dövme Sanayi[değiştir | kaynağı değiştir]

Endüstriyel robotlar ısıya ve kire dayanıklı oldukları için döküm makineleri başında, içinde ve üstünde doğrudan uygulamaya alınabilmektedir. KUKA robotları bunların yanı sıra çapak alma, taşlama ve delme gibi işlemlerde de kullanılabilmektedir.

Ahşap Sanayi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahşap sanayinde taşlama, frezeleme, delme, kesme, paletleme veya ayıklama uygulamaları robotlar tarafında desteklenmektedir.

Metal işleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Metal işlemede robotların temel çalışma alanları delme, frezeleme, kesme, bükme ve zımbalama işlemleridir. Bununla birlikte endüstriyel robotlar kaynaklama, montaj, makine besleme ve boşaltma işlemlerinde de kullanılmaktadır.

Doğal taş işleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Seramik ve doğal taş sanayi endüstriyel robotları taş plakaların köprü kesiminden tam otomatik 3 Boyutlu işlemeye kadar çok çeşitli üretim aşamalarında kullanılmaktadır.

Ticari Rakamsal Veriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Konsolide satışlar (KUKA Roboter GmbH)

 • 413 Milyon Euro (2008)
 • 330 Milyon Euro (2009)
 • 435 Milyon Euro (2010)
 • 616 Milyon Euro (2011)

KUKA Roboter GmbH yönetim kurulu:

CEO Manfred Gundel

CFO Michael Albert

Konsolide satışlar (KUKA AG)

 • 1.286 Milyon Euro (2007)
 • 1.266 Milyon Euro (2008)
 • 902 Milyon Euro (2009)
 • 1.078 Milyon Euro (2010)
 • 1.435 Milyon Euro (2011)

KUKA AG yönetim kurulu:

CEO Dr. Till Reuter

CFO Peter Mohnen

İlgi Çekici Bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

KUKA Robotları birçok Hollywood filminde yer almıştır. Örneğin James Bond Başka Gün Öl filminde, İzlanda’da bir buz köşkünde gerçekleşen sahnede, NSA ajanı Jinx (Halle Berry) lazerli kaynak robotları tarafından tehdit edilmiştir. Ron Howard’ın yönetmenliğini yaptığı Da Vinci Şifresi filminde, KUKA robot Tom Hanks’in oynadığı karakter Robert Langdon’a kripteksli bir kutu vermiştir. 2001’de KUKA ilk yolcu taşıyan endüstiyel robot, Robocoaster’ı geliştirdi. Eğlence turunda robotun kollarına monte edilmiş koltuklar kullanılmaktadır ve çeşitli programlanabilir manevralarla yolculara luna park hız trenindeymiş gibi bir his vermektedir. Eğer istenilirse, yolcular robotun hareketlerini kendileri de ayarlayabilmektedir. 2007’de KUKA Robocoaster’a dayanarak pazara bir simülator sunmuştur.[4] 2010’dan beri Orlando, Florida’da bulunan Universal’ın Macera Adaları temalı parkında, Harry Potter and the Forbidden Journey iç mekan eğlence programı için KUKA’nın devrimci robotik kol teknolojisi kullanılmaktadır. Koltuklar sırasıyla eğlence parkuruna yerleştirlen robot kollarına monte edilmiştir. Böylece robot kolların parkurun gösteri elemanları (animasyonlu sahneler, projeksiyon perdeleri, vb.) ile birlikte etkinlik boyunca senkronlu bir şekilde hareket etmesi sağlanmıştır.[5] [6] [7] [8]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d "Annual Report 2010" (PDF). KUKA. 25 Nisan 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2011. 
 2. ^ "Company history located on the KUKA Robotics Homepage". 16 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2013. 
 3. ^ "References listed on KUKA Robotics Homepage". 23 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2013. 
 4. ^ "KUKA Entertainment 4D Simulator". 1 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Retrieved 2008-01-11
 5. ^ Harry Potter World Orlando (March 22, 2010). """Harry Potter and the Forbidden Journey" Attraction Details"". Harry Potter World Orlando. 8 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2010. 
 6. ^ Kuka Entertainment. ""Kuka Entertainment - Robocoaster"". Kuka Entertainment. 24 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2010. 
 7. ^ Kuka Industrial Robots. ""Kuka Industrial Robots - Robocoaster"". Kuka Industrial Robots. 24 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2010. 
 8. ^ Robocoaster (March 22, 2010). ""Large & Theme Park Solutions"". Robocoaster. 24 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2010.