KGB (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
KGB
Conspiracy
KGB-Box Art.jpg
KGB'nin kapak tasarımı.
Geliştirici Cryo
Yayımcı Virgin Games
Besteci Stéphane Picq Bunu Vikiveri'de düzenle
Platformlar MS-DOS, Amiga
Çıkış 1992
Tür Macera
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

KGB, Commodore Amiga ve IBM bilgisayarlar için 1992 yılında yayınlanmış bir video oyunudur. Sovyetler Birliği'nin çöküş günlerinde yayınlanmış olan KGB, gerçek zamana dayandığı için ve sadece bir doğru veya yanlış yanıt ya da tetiklenmesi gereken bir olay oyunu aniden bitirebileceği için deneyimli oyuncular için bile zor bir oyun olarak kabul edilmiştir.[1] Ayrıca oyuncular ancak saatler sonra fark edebilecekleri hatalar da yapabilmektedirler. Oyun motoru, grafikler ve arayüz, Cryo'nun Dune II isimli video oyununa çok benzemektedir.

KGB, ayrıca CD'de Conspiracy yani "komplo" başlığı altında da yayınlanmıştır. Bu CD, Rukov'un Donald Sutherland tarafından oynanan babasının verdiği tavsiyeleri de içermektedir. CD versiyonunda, oyundaki ve el kitabındaki KGB'ye referans yapan tüm yerler Conspiracy'e çevrilmiştir.

Komplo[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, 1991 yazında hazırlanmıştır.[2] Üç yıllık görevinin ardından P Departmanı'ndan GRU'ya yeni naklolan ana karakter Kaptan Maksim Mihailoviç Rukov, özel dedektif olan eski bir ajanın öldürülmesinin ardından KGB'nin içindeki gizli bir bozulmayı araştırmak amaçlı görevlendirilmiştir. Ancak oyunun işleyişine göre Rukov kendini tehlikeli seviyedeki bir siyasi komployu araştırırken bulur.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kaptan Maksim Mihailoviç Rukov, 12 Ocak 1966'da Sverdlovsk'ta doğmuştur. Ebeveynleri Mihail Stepanoviç Rukov ve Svetlava Şaylova, 23 Mayıs 1983'te Tacikistan SSC'nin başkenti Duşanbe'de yaşanan bir Afgan terör saldırısında, babası orada görevdeyken öldürülmüşlerdir. Rukov, 1988 yılında İngilizce, Arapça ve İspanyolca öğrenip Spetsnaz'a paraşütçü olarak katılmıştır. Oyun, Rukov P Departmanı'nda askeri olarak ilk adımlarını attığında başlamaktadır. Oyunun ana karakteridir.
 • Vanya Amca, Rukov'un babasının kardeşidir. Aynı saldırıda sakat kalıp tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olsa da yeğenine hala bakabilmektedir. Maksim'in yeni işverenlerine şüpheyle yaklaşmaktadır. (Vanya Amca ismi, Anton Çehov'un Rusça ismi aynı olan Vanya Dayı oyununa göndermedir.[kaynak belirtilmeli])
 • Binbaşı Vovlov, Rukov'un P Departmanı'ndaki üst kademesidir. Kötü huylu ve otoriterdir.
 • Albay Viktor Galuşkin, P Departmanı'nda çalışmaktadır. Rukov'un babasını şahsen tanımaktaydı ve babasının katillerinin izini sürdü.
 • Binbaşı Radomir Savinkov, P Departmanı'nın bir üyesidir. Ayrıca Rukov'un Leningrad'daki yöneticisidir. Aşırı zekidir.
 • Albay Vladimir Kusnetsov, KGB'nin Leningrad'daki 7. Departmanı'nın başıdır. P Departmanı'na karşı düşmanca tavır sergilemektedir.
 • Kaptan Pyotr Çapkin, 7. Departman'da kayınpederi Albay Kusnetsov ile çalışmaktadır.
 • Binbaşı Grigori Agabekov, 7. Departman'daki ikinci kişidir. Afganistan'da görevde bulunmuştur. Temiz bir geçmişi ve iyi bir itibarı vardır.
 • Nathaniel Greenberg ve Carla Wallace, Rukov ile aynı görev için çalışan Amerikalı CIA ajanlarıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Adventure Classic Gaming'de KGB İncelemesi 6 Kasım 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)
 2. ^ "Virgin's New Graphic Adventure, KGB". 2 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]