Kürekli, Patnos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kürekli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Patnos
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 289
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0472
Posta kodu 04500

Kürekli, Ağrı ilinin Patnos ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

 Köy çevreye göre yüksekte olup ancak yerleşim yeri olarak çukur da olduğu için kureli(çukur yer)adını almıştır. Köyün merkezinde üzerinde kendiliğinden yetişen yükseklikleri 10 metreyi bulan kara ağaçlarların olduğu bir ziyaret var, ve bazı rivayetlere göre sultan Alparslan'ın mezarı burada olduğu Söylenir. Ziyaret edilmek için çoğu kişi buraya geliyor. Ancak ziyarette bulunan ağaçlar son zamanlarda kendiliğinden hepsi kurudu sebebinin ise telefonların  çoğalması sonucu radyasyondan etkilendiği söyleniliyor.

Ayrıca köyde kelakafıra( kafir kalesi) adında bir dağ var ve zirvesinde sur ve yol var. Orda çok sayıda eserlerin çıkarıldığı söyleniliyor. Köyü 25 yıldır muhtar olan Mehmet Söylemez yönetiyor. mehmet Söylemez Heci adıl lın oğlu dur Heci adıle zero xatun olarak bilinir, köy kor hüseyin paşanın köyü olarak bilinir. Köyde hala aşiretçilik var, en kalabalık aşiret torun aşiretidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün meşhur yemekleri 1) keledoş 2)Avsir 3)Hur u rovi 4)Halise 5)keşkek

Düğünleri de genelelde yazın ve son baharın kır düğünü olarak iki gün iki gece yerel sanatçıların katılması şeklinde yapılıyor.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı" nın Patnos ilçesine bağlı olup Adilcevaz yolu üzerindedir. İlçeye 14 km uzaklıktadır, ana yol küyün ortasından geçmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 289
1997 294

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi genellikle tarım ve hayvancılıkla sağlanılıyor. Ve köyün gençleri ilk bahardan kışa kadar gurbette inşaatlarda çalışırlar. Not: Köyün büyüklerinden edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaştık Hazırlayanlar, Emrah ve Furkan Söylemez kardeşler

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde tek katlı bir ilk okul mevcut PTT yoktur Sağlık ocağı yoktur Evler sobalarla ısınıyor Fırın yok tandır ekmekleri yapılır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Komşu köyleri Güney'de kazanbey köyü Kuzeyinde Konakbey köyü Doğuda ürküt Batı'da Andaşlı bulunur