Demirören, Patnos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Demirören
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Patnos
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 551
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0472
Posta kodu 04500
Resmî site
[1] -

Demirören, Ağrı ilinin Patnos ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün asıl adı Daydok olup resmiyette Demiören olarak anılmaktadır. Daydok isminin Kürtçe ya da Ermeniceden geldiği tahmin edilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı il merkezine 92 km, Patnos ilçesine 12 km uzaklıktadır. Süphan Dağı'nın eteklerinde yer alan köy düz bir arazide kurulu olup köyün içinden geçen küçük bir deresi vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 900
2000 551
1997 616

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, 1964 yılında eski muhtar Ahmet Kiş'in girişimi ile ilköğretim ilkokulu yapılmış ve hizmette açılmıştır. Okul 2 derslikli olup, birleştirilmiş öğretim yapılmaktadır. Isınma ihtiyacı soba ile karşılanmaktadır. 1 müdür yetkili öğretmen ve 3 sınıf öğretmeni olmak üzere toplam 4 öğretmeni vardır. 2008-2009 eğitim-öğretim yılı başında, okul öğretmenleri öncülüğünde, okul büyük çaplı bir tadilat geçirmiştir, şu anda sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde eğitim-öğretim sürdürülmektedir. 2011 yılında 8 yıllık ilköğretim okulu olarak 28 derslikli bir ortaokul yapılmıştır. Bu ilköğretim okulu olarak yapılan okul yeni sistemde Ortaokul olarak 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında eğitime başlamıştır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle köyden batı illerine büyük göç yapılmaktadır. Yaklaşık 250 haneye yakın İstanbul olmak üzere Antalya, Adana, Ankara, Bursa ve Mersin illerine göç etmişlerdir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanalizasyon şebekesi yoktur. Mehmet Nuri Aslan tarafından vakfettirilen köyün ortak kullanımındaki üç çeşme vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]