Andaçlı, Patnos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Andaçlı
—  Köy  —
Ağrı
Ağrı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Patnos
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.024
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0472
İl plaka kodu
Posta kodu 04500
İnternet sitesi: [2]

Andaçlı, Ağrı ilinin Patnos ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

M.ö 850-600 arası patnos(alugiri) urartuların dini merkezliğini yapmıştır. bunun yanında ticaret yolu üzerinde bulunmasıyla birlikte kent önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. İpek yolunun geçtiği güzergah üzerinde bulunan Andaçlı(Babiyan) ticaretle iç içe bir köy haline gelmiştir.Badıllı bir Türkmen aşiretinin ismidir. O dönemde nitekim köy içi ve köy civarında kaçak kazılar sonucu bulunan buluntular bu bilgileri doğrular niteliktedir.Özellikle golabirı ve reşedara mevkilerinde bulunan cam şişeler suriye kökenlidir.Ayrıca insan yüzlü vazo parçalarının da bulunduğu köyde çok tanrılı dinin yaşandığının kanıtıdır ki bu da urartu gelenekleridir. urartulardan sonra bizanslıların hüküm sürdüğü köyde yerleşme daha çok kayalar mezrası(sinor)yakınındadır. tarlalarda görülen sırlı seramik parçaları da en büyük kanıttır.Andaçlı köyü Selçuklular ve Osmanlılar zamanında da önemli bir yere sahiptir.Kara harabeler(hırabe reş) de Selçuklu mezarlığı bulunmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında 30-40 hane olan köyde 2014 itibarıyla 190-200 hane bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenekleri bir ölü olduğunda köy halkı birleşerek ölen şahsın tüm masraflarını karşılar gelen misafirlere ortaklaşa yemek verilir.Taziyeler genelde bir hafta ya da bir ay kadar uzaya bilmektedir.Düğünlerde aileler karşılıklı olarak iki üç defa kalabalık gruplar halinde yemekli ve hediyeli olarak bir araya gelirler gelin kocasını evine geldiğinde ilk iş bir bardağı ayağı ile kırmasıdır.Kız evine giden gelin alayı zılgıtlarla eve gider yemekleri keledoş,mırtoğe ,helise, nazenon ve sıngesor

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı iline 96 km, Patnos ilçesine 16 km uzaklıktadır.Doğusunda kurekli Köyü ,Güneyinde Gençali köyü batıda ise Kuşkaya ve budak köyleri kuzeyde ise sevendeli köyü ile komşudur köy hafif bir yamaçta kurulmuş olup düzlük alanı ise tarla olarak kulanılmaktadır ipekyoluna uzaklığı 3 km dir Süphan Dağının Manzarası oldukça ilgi çekicidir.köye bağlı iki mezra bulunmaktadır seyit ibrahim mezrası ve kayalar mezrası..

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1024
1997 1078

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığaAyrıca mevsimlik işçi olarak büyük metropolerde çalışmaktadırlar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yok. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]