Yürekveren, Patnos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yürekveren
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Patnos
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 551
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0472
Posta kodu 04500
Resmî site
[1] -

Yürekveren, Ağrı ilinin Patnos ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte içinde ve çevresinde bulunan tarihi kalıntılara bakılırsa, eski bir yerleşim olduğu kanısına varılabilir. Köy önceleri Baltacık köyüne bağlı bir ağıl yerleşmesi iken zamanla köy yerleşmesi haline gelmiştir. Şu anki sakinleri 1850’li yıllarda Baltacık köyünden gelmişler.I. Dünya Savaşı sonunda Rus İşgali neticesinde göç etmek zorunda kalan halk Bitlis üzerinden Şanlıurfa’ya kadar gitmişlerdir. Kurtuluş Savaşı sonrasında 1927’de göç eden nüfusun bir kısmı geri gelip köye yerleşmişlerdir. Baltacık köyü ve başka çevre köylerden gelen nüfusta dahil olunca tekrar köy yerleşmesi haline gelmiştir.Bu dönemde resmi olarak Yürekveren adını alan köy muhtarlık olmuştur.Yörede Kanisıpi köyü olarak bilinir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yürekveren (Kanisıpi) köyü, Doğu Anadolu Bölgesi’nin,Yukarı Murat-Van Bölümü’nde, Ağrı ili, Patnos ilçesi sınırları içinde yer almaktadır (Şekil 1.1). Patnos ilçe merkezinin kuzeybatısında olup ilçeye 10 km uzaklıktadır. Yürekveren köyü ortalama 1500-1700m’ler arsında uzanış gösteren Patnos Ovasının kuzeybatısında, ova ile Aladağlar’ın birleştiği yerde kurulmuş olan bir etek köyüdür. Hafif eğimli (%5) bir arazi üzerinde kurulmuş olan köyün eğimi güneyden kuzeye doğru gidildikçe artmaktadır.

Araştırma sahası 7155 dekar alana sahiptir. Köy sınırları kuzeyden Tanyeli (Mıç), doğudan Baltacık (Mozelan), güneybatıdan Gökoğlu (Kubik),güneyden Susuz (Avtıne), güneybatıdan Kurukaya (Aşur), batı ve kuzeybatıdan Bintosun (Berdav) köyüne bağlı Sofikeçel mezrası ile sınırlıdır. Kuzeyden Keçelbaba Tepesi, batıdan Tereklitaş Sırtı, ile Hevşihoti Sırtı, güneyden Ağrı-Van karayolu, doğudan Mozelan Sırtı ile Duavan deresi doğal sınırlarını oluşturur.

İdari açıdan Ağrı ili Patnos ilçesine bağlı olan Yürekveren köyünün asıl ismi Kanisıpi’dir. Yöresel bir isim olan Kanisıpi, akçeşme anlamına gelmektedir. Köy bu adını, içinde bulunan çeşmeden almıştır. 2000 yılında tarafımızdan yapılan sayımlarda nüfusun 615 kadar olduğu tespit edildi. Köyün 3 km kadar güneyinde, köye bağlı sofiler mahallesi yer almaktadır. Köy merkez ve mahalledeki toplam hane sayısı 72’dir.

Sahanın temel geçim kaynağını tarım ve hayvancılık oluşturur. Arazilerin büyük çoğunluğunun alüvyal ovada yer alması ve sulamalı tarım yapılması nedeniyle tarım önemli bir ekonomik kaynaktır. Hayvan yetiştiriciliği nedeniyle toprakların büyük çoğunluğunda hayvancılığa dayalı ürünler yetiştirilir. Köy Ağrı-Van karayolunun 2,5 km kuzeyinde ve ilçeye 10 km mesafede kurulmuş olmasından dolayı ulaşım imkânları iyidir

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortalama yükseltisi 1700 m olan köyde çok soğuk ve uzun süren kış mevsimi ile karekterize edilen karasal iklim şartları hüküm sürmektedir. Köy ile aynı rakıma sahip olan ve 10 km uzaklıktaki Patnos meteoroloji istasyonu rasatlarına göre, yıllık ortalama sıcaklığı 6,4oC ve yıllık yağış ortalaması 491mm’dir. Sahada hakim bitki örtüsü Bozkır'dır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 474
2000 615
1997 591

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahanın temel geçim kaynağını tarım ve hayvancılık oluşturur. Arazilerin büyük çoğunluğunun alüvyal ovada yer alması ve sulamalı tarım yapılması nedeniyle tarım önemli bir ekonomik kaynaktır. Hayvan yetiştiriciliği nedeniyle toprakların büyük çoğunluğunda hayvancılığa dayalı ürünler yetiştirilir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur .Sağlık ocağı vardır ancak 17-18 yıldır kullanılmıyor. Köye ulaşımı sağlayan yolun 3 km'si stabileze 7 km'lik kısmı asfalttır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]