Kültürel bellek

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kültürel bellek, Alman kültürbilimci Aleida Assmann ve Jan Assmann tarafından tanımlandığı şekliyle jenerasyonlar ve yüzyıllar boyunca tekrarlanarak içinde yaşanılan kültüre yerleşen, kültürü ve içinde bulunulan çağı anlama ve yorumlama konusunda insana yön veren metinler ve resimlerin oluşturduğu insanların içinde var olan bir gelenektir.[1]

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Aleida Assmann ve Jan Assmann geliştirdikleri bu konsepti iki temel noktada diğer hafıza formlarından ayırmaktadırlar. Bunlardan birincisi iletişimsel (das kommunikative) adını verdikleri ve içerisinde kültürel yansımaları barındırmayan gündelik hafızayken, ikincisi yine aynı şekilde kültürel toplu kimliğin oluşmasına katkısı olmayan, bilgiye karşı tutunan bilimsel yaklaşımdır. Maurice Halbwachs burada bahsi geçen bilimsel yaklaşımı ayrıca kendi içerisinde tarih (histoire) ve hafıza (mémoire) olarak iki alt kategori halinde incelemektedir.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Jan Assmann, Kültürel Bellek, 2011, Ayrıntı yayınları (özgün adı: Das Kulturelle Gedächtnis)
  • Mithat Sancar, Geçmişle Hesaplaşma Unutma Kültüründen Hatırlama Kültürüne, 2016, İletişim yayınları

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Orijinal Eser; Kultur und Gedächtnis, Frankfurt 1988, S. 9-19. İngilizce çevirisi Jan Assmann - John Czaplicka, Collective Memory and Cultural Identity, New German Critique No. 65, Cultural History/Cultural Studies (Spring - Summer, 1995), p 126.