Kültürel radikalizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kültürel radikalizm, önce Danimarka'da, daha sonra genel olarak Kuzey Avrupa kültüründe etkili olan bir hareketti. Özellikle İkinci Dünya Savaşı döneminde güçlüydü, ancak felsefesi 1870'lerde ortaya çıktı. Günümüzde hala modern toplumsal yorumlarda referans alınan birçok unsuru bulunmaktadır.

Kültürel radikal hareketin yükseliş döneminde, o zamanlar modern olarak adlandırılıyordu. Kültürel radikal ve kültürel radikalizm terimleri ilk kez Elias Bredsdorff tarafından 1956 yılında Politiken gazetesinde yayımlanan bir makalede kullanıldı. Bredsdorff, kültürel radikalleri toplumsal sorumluluk sahibi ve uluslararası bir bakış açısına sahip insanlar olarak tanımladı.

Kültürel radikalizm genellikle Georg Brandes'in Modern Çıkışı'nın mirası olarak tanımlanmıştır. Politiken gazetesinin kuruluşu ve erken dönem editöryalleri, Radikale Venstre siyasi partisinin kuruluşu ve Poul Henningsen (PH) tarafından çıkarılan Kritisk Revy dergisi gibi unsurlar kültürel radikalizmin temelini oluşturur.

Kültürel radikalizmle en sık ilişkilendirilen değerler arasında din eleştirisi, toplumsal normlara karşı çıkma, Viktorya dönemi cinsel ahlakının eleştirisi, anti-militarizm ve klasik batı kültürü dışında yeni kültürel etkilere (örneğin caz, modern mimari, sanat, edebiyat ve tiyatro) açıklık bulunur.

Uluslararası durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültürel radikalizm terimi Danimarka dışında da kullanılmaktadır. İskandinavya'da genellikle Danimarka hareketine atıfta bulunurken, başka yerlerde ise sadece kökenini paylaşabilir. İsveç'te kültürel radikalizm, İsveç Kilisesi'ne ve Neo-Viktorya cinsel ahlakına karşıtlık olarak görülmüştür. Norveç'te ise hareket, 1930'larda Mot Dag dergisi ve yazarları Sigurd Hoel ve Arnulf Øverland ile ilişkilendirilmiştir. ABD'de kültürel radikalizm bazen kültürel muhafazakarlığın zıddı olarak kullanılır, özellikle kültür savaşları bağlamında.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]