Küçükyusuf, Kars

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Küçükyusuf
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kars
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2009)
 • Toplam 852
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)

Küçükyusuf Köyü, Kars ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün isminin 20. yüzyıl başlarında yaşamış ve Ermenilere karşı mücadele etmiş Küçük Yusuf lakaplı bir Osmanlı delikanlısıymış geldiği sanılmaktadır.[kaynak belirtilmeli] ayrıca bu köy badili aşiretine mensuptur yani kökenleri şanlıurfaya dayanır taamamı kürt kökenlidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kuzeyindeki dağın orta bölgelerine yakın bir yerde su kaynağı vardır.Burdaki su kaynağı kutsal sayılır.

Kürtçe ismi Kaniya Ziyaretê'dir. Köyde Ermenilere ait birde ören yeri bulunmaktadır. köyün diğer ucunda olan tarlalarda da bir çeşme bulunmaktadır oda kutsal su sayılmaktadır her yaz dağda ve o çeşmede piknikler düzenlenir. ve o çeşmeyede kürtçe kaniya çille denmektedir.

Geçim Kaynakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Buna bağlı olarak süt ve süt ürünleri ile ticaret yapılır.ve bu ticaret_i de büyük bir hassasiyetle yapmaktadırlar.. Tüm bu coğrafyanın köyleri gibi ekonomik olarak gurbete ihtiyaç duyan bir köydür. insanları yılın belli aylarında gurbete çalışmaya gider.Tarıma ve hayvancılığa vergi ve kota konması uygulamalarından dolayı ekonomik sıkıntılardan dolayı çok göç vermiştir ve hala vermektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 587
2009 852

Genel Bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Köye ait bir İlköğretim okulu mevcuttur. Köyün içme suyu şebekesi mevcuttur. Köyde henüz bir sağlık ocağı bulunmamaktadır.

Kars Küçük Yusuf Köyü