Boğatepe, Kars

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Boğatepe
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kars
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 224
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0474
Posta kodu 36...

Boğatepe, Kars ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı "Zavod"tur. Köy, bir köprü ile ikiye ayrılmaktadır: Küçük Zavod ve Büyük Zavod. Köy alanı, ilk olarak 93 Harbinden sonra Kars bölgesine yerleştirilen Malakanlar'ın köylerine yaylalık olarak tahsis edilmiştir. Tiflis-Kars arasındaki posta yolu, atlı tramvayın mola ve aktarma istasyonunun kurulmasından sonra İsviçreli iş adamlarının bölgenin Alp dağlarına olan benzerliği nedeniyle Malakanların bol miktarda ürettikleri sütü işlemek için kurdukları gravyer peyniri imalathanesi "zavotu (mandıra)" kurulmasıyla burada yerleşim başladı. Köy yerleşkesi 1880' li yıllarda kuruldu. 1917 Bolşevik Devrimi' nden sonra Ruslar' ın geri çekilmesinden sonra Malakanlar 1926' de Rusya' ya geri döndü. Kars' ın yeniden Türk egemenliğine geçmesiyle köye Tiflis’in Borçalı bölgesinde yaşayan Karapapaklar(Terekeme) yerleşmiştir. Borçalı’dan gelen Karapapaklar Borçalı bölgesinde de yaklaşık 40 yıldır İsviçrelilerden aldıkları mandıralarda ve kendi yaptıkları yerlerde gravyer peyniri ürettiklerinden Boğatepe köyü Kars bölgesinde Cumhuriyet dönemi peynirciliğin başlatılması ve geliştirilmesinde öncülük yapmıştır. Köyün adı 1936 yılında Boğatepe olarak değiştirildi.

Köyde 2005 yılında Türkiye’ nin ilk peynir müzesi olan Zavot Eko Müze'si kurulmuştur.[1]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Karapapak(Terekeme) Türkleri' nin gelenek ve görenekleri yaşatılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kars il merkezine 40 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 199
2000 251
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Peynircilik köy ekonomisinde önemli yer tutmakta olup, halen Kars bölgesinde geleneksel gravyer ve kaşar üretiminin yapıldığı tek köydür.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde faal olan ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi var ama kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT acentesi vardır. Boğatepe´nin sağlık ocağı vardır ancak faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]