Başgedikler, Kars

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Başgedikler
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kars
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2015)
 • Toplam 309
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0474
Posta kodu 36...

Başgedikler, Kars ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

30 Ekim 1918 de Osmanlı İmparatorluğu'na resmen son veren Mondros Mütarekesine göre; Tebriz ve Bakü ile Dağistan'a kadar ilerlemiş ve oradaki yerli Türklere bağımsızlık kazandırmış olan Osmanlı ordusu, Doğu'da 1914 sınırları gerisine çekilmek zorunda kaldı. Böylece yalnız Azerbaycan ve Dağıstan Cumhuriyetleri bölgeleri ile 1829 da Edirne Antlaşması ile yine savaş tazminatı olarak Çarlığa bırakılmış olan Ahılkelek bölgeleri ile, 1878 de elimizden çıkan Batum (Acara- Çürküsu ve Artvin) Ardahan ve Kars'tan oluşan Elviye-i Selase de Milli sınırlar dışında bırakılmakta, Ermeni ve Gürcülerin istilasına karşı kendi başına terk edilmekteydi.Bugün Başgedikler köyünde geleneklerine sahip Azerbaycan Türkleri, Terekeme Türkleri beraber yaşamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

AZERBAYCAN OĞUZ TÜRKLERİ ve KARAPAPAK/TEREKEME TÜRKLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.Geleneklerine sahiptirler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kars il merkezine 36 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014
2007 322
2000 432

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi, tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. taşımalı eğitim sistemi uygulanmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var ama kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Başgedikler´in sağlık ocağı ve sağlık evi mevcut olup faal bir durumda hizmet vermektedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik sabit telefon internet ve Cep Telefonu şebekesi sorunsuz hizmet vermektedir. Köyün hakim tepesinde kurulu bulunan bir jandarma karakolu mevcuttur, Doğu Anadolu'da bölgemizde yer alan ve uzun yıllardan beridir halkın huzurunu bozacak tek bir olay bile çıkmamış Kars'ın en güvenli köylerinden biridir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]