Ataköy, Kars

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ataköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kars
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 562
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0474
Posta kodu 36...

Ataköy, Kars ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

ismi Mağaracık olan Kars Ataköy eski bir yerleşim birimidir. Araştırmalar sonucu 7000 bin yıllık kaya resimleri tespit edideresi boyunca onlarca mağara mevcuttur birçoğuda bilinçli olarak kapatılmıştır. Köyde bir dönem Ermeniler yaşamıştır.Köyün sınırları içerisinde çıkan borluk suyu Ataköye ait olup,yaylaları ve soğuk suyu ile meşhurdur.Kars'ın arazisi en büyük olan köylerinden biridir.(Bir başka rivayete göre de tarihi mağaracık köyü köy sınırları içerisinde bulunan Topdaş diye bilinen bölgenin arkasındaki bölgedir ve o bölgede kalıntıları mevcuttur.köyün deresi oldukça güzeldir fakat onlarca magara biliçli olarak kapatılmıştır fikride bir söylentiden ibarettir.1970 li yıllarda köyü zisinin bu köyde doğduğunu söyleyen Yunan Yakup isimli birisi tarafından ortayfikird bir şey varsa odimsel nolarak araştırılıp bir sonuca ulaş.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Başta Kaz eti ve Erişte pilavı,kımı turşusu, meşhur olup ayrıca piknik yerleri buz gibi kara suyu meşhurdur..ören yerlerinden (ziyaretler)de bahsedebiliriz.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kars il merkezine 10 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008
2000 562
1997 498

Çok güzel bir köydür hatta bu köy karsın en iyi köylerinden biriydi ama gittikçe nüfusuda azaldıkça köy berbat köye döndü ama yine de köy bizim kötü demeklede anımsatmıyacağız yine de köy harika istanbuldan tatile geliyorlar... köyün havası suyu çok güzel ve bulah var bitane her akşam millet ordan su taşıyor evlerine içmek için

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ve faaldir.taşımalı eğitim sistemi uygulanmaktadır.Ve ayrıca köyde Sınırlı Sorumlu Ataköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bulunmakta olup faal durumda değildir. Köyün içme suyu şebekesi var ama kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Ataköy´ün sağlık ocağı faal bir durumda hizmet vermektedir. Köye ayrıca ulaşımı köye ait iki minibüs ile sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]