Derecik, Kars

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Derecik
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kars
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 359
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0474
Posta kodu 36...

Derecik, Kars ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Halkı Hazar Denizinin kuzeyi Kafkas dağlarının eteklerinden gelip bölgeye yerleşmiştir. Osmanlı Devletinin içinde asimile olarak, yerli halk statüsü almıştır. Mehmet'in Kürtçe kısaltması olan Moholar olarak bilinirler. 93 Harbinde Sivas'ın Suşehri ilçesine kadar geri çekilmiş, sonra topraklarına geri dönmüştürler. Bu harp sırasında kaçamayan yaşlı erkekler köy içindeki göle atılıp, birer birer çıkartılarak cami duvarında ellerinden çivilenmek ve bacak derileri kesilip cep yapılarak öldürülmüştür.[kaynak belirtilmeli] Kadınların gebe olanları süngülenerek karınlarındaki bebekleriyle öldürülüp, genç olanlarına ise tecavüz edilerek cami içinde toplu olarak yakılmak istenmiştir.[kaynak belirtilmeli] Sadece altı kadın sağ olarak cami yanıp tavanı çöktükten sonra sağ kalabilmiştir.[kaynak belirtilmeli] Ermeniler her yeri yakıp talan ettikten sonra içki alemi yaparken altı kadın saklanarak köyden zor kurtulmuştur.[kaynak belirtilmeli]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yemekleri : haşıl, hengel, kuymak, ayran aşı, ve en meşhur yemeği kaz etli bulgur pilavı özel günlerde bayramlarda ise kete yapılmaktatır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kars il merkezine 9 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 404
2000 359
1997 365

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu var, ancak faal değildir. taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var, ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ama PTT acentesi vardır. Derecik´in sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]