Josef Blösche

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Josef Blösche
Josef Blösche.jpg
Josef Blösche, 1943
Doğum Friedland, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu (şimdiki Avusturya)
Ölüm Leipzig
Bağlılığı Flag of the German Reich (1935–1945).svg Nazi Almanyası
Hizmet dalı Flag of the Schutzstaffel.svg Schutzstaffel
Hizmet yılları 1938 - 1945
Rütbesi Rottenführer
Birimleri SDInsig.png Sicherheitsdienst
Savaşları/Çatışmaları II. Dünya Savaşı
Madalyaları Savaş Liyakat Haçı
Fotoğrafın ön planında elleri havada teslimiyetini gösteren küçük bir çocuk, Varşova Gettosu Ayaklanması sırasında çekilmiş ünlü bir fotoğraftır ve Varşova gettosundaki Nazi zulmünün sembolü olarak dünyanın en çok bilinen fotoğraflarından biridir. Blösche, öndeki çocuğa bakan SS askeri olarak elinde MP18 makineli tüfekle durmaktadır.

Josef Blösche (d. 12 Şubat 1912 - ö. 29 Temmuz 1969), Almanya'da Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi (Nazi Partisi) üyesi ve bir Rottenführer olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında SS ve SD'de görev yapan asker.

Josef Blösche, 1938 yılında SS'in Sudetenland ilhakına katıldı. Mart 1940 yılından itibaren Varşova SS hizmetine verilmeye başladıktan sonra o yaz 1942'de Varşova gettosundaki karakol hizmeti veren SS Güvenlik Servisi Sicherheitsdienst (SD) bölümüne katıldığında Treblinka imha kampına büyük sürgün başlamıştı.

Blösche Varşova Gettosu Ayaklanması sırasında yaptıklarından dolayı Nazi Savaş Liyakat Haçı ile ödüllendirildi.

Mayıs 1945 yılında, Sovyetler Birliği'nin savaş esiri oldu ve kısa bir süre sonra zorunlu çalışma için Sovyetler Birliği'ne gönderildi. 1946 yılında savaş esareti bitti ve Doğu Almanya'ya iade edildi. Ağustos 1946 yılında yüzünden ciddi biçimde yaralanarak iş yerinde büyük bir kaza geçirdi.

Josef Blösche evlenerek normal bir hayata başladı ve iki çocuk babası oldu.

1961 yılında Hamburg'da savaş suçlarından yargılanan eski bir SS askeri, Varşova'da işlediği vahşete Blösche'yide bağladı. Araştırmalar sonucu kimliği Ocak 1967 yılında keşfedildi. 11 Ocak 1967'de Blösche tutuklandı. Blösche, Nisan 1969'da Erfurt mahkemesine çıktı. İki yıl tutuklu kalan Blösche sayısız savaş suçu, Varşova Gettosu Ayaklanması'nda büyük eylemler, bireysel infazlar, toplu idamlar sırasında işlediği suçlarını itiraf etti ve suçlu bulundu. 29 Temmuz 1969'da infaz edildi.