İçeriğe atla

Sudetenland

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1930'da mevcut Çekya sınırları içinde yer alan ve İki savaş arası dönemde Sudetenland olarak anılan Almanca konuşulan bölgeler

Südet bölgesi (İngilizceSudetenland, Çekce ve SlovakçaSudety), eski Çekoslovakya'nın öncelikle Südet Almanlarının yaşadığı kuzey, güney ve batı bölgelerinin tarihi Almanca adıdır. Bu Almanca konuşan halk, Orta Çağ'dan beri Bohemya, Moravya ve Çek Silezya'nın sınır bölgelerinde hakimdi. Sudetenland, 9. yüzyıldan beri hem coğrafi hem de politik olarak Çek devletinin (önce Bohemya Dükalığı ve daha sonra Bohemya Krallığı içinde) ayrılmaz bir parçasıydı.

"Sudetenland" kelimesi 20. yüzyılın başlarına ve Birinci Dünya Savaşı'ndan sonraki yüzyılın neredeyse yirmi yılına kadar ortaya çıkmadı. Savaşın sonunda Avusturya-Macaristan parçalananınca Südet Almanları kendilerini yeni Çekoslovakya ülkesinde yaşarken buldular. 1938'deki Südet krizi, Nazi Almanyasının, daha sonraki Münih Anlaşması'ndan sonra meydana gelen, Südet bölgesinin Almanya'ya ilhak edilmesi yönündeki Pancermenizm talepleri ile kışkırtıldı. Sınır bölgesinin bir kısmı Polonya tarafından işgal edildi ve ilhak edildi. Daha sonra, önceden tanınmayan Sudetenland, Almanya'nın idari bir bölümü oldu. Çekoslovakya İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yeniden kurulduğunda, Südet Almanları sınır dışı edildi ve bugün bölgede neredeyse sadece Çekce konuşanlar yaşamaktadırlar.

Sudetenland kelimesi, "ülke" anlamına gelen Land ve kuzey Çek sınırı ve Aşağı Silezya (günümüz Polonya'da) boyunca uzanan Sudeten Dağları'nın adı olan Sudeten'in bir Alman bileşimidir. Ancak Sudetenland, bu dağların çok ötesindeki alanları kapsıyordu.

Karlovy Vary, Liberec, Olomouc, Moravya-Silezya ve Ústí nad Labem'in şimdiki Çek bölgelerinin bir kısmı Südet bölgesi olarak adlandırılan bölge içindedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha sonra Sudetenland olarak bilinen bölgeler hiçbir zaman tek bir tarihi bölge oluşturmadı, bu da 19. yüzyılda milliyetçiliğin ortaya çıkışına kadar Sudetenland tarihini Bohemya'dan ayrı olarak ayırt etmeyi zorlaştırmaktadır.

Birinci Dünya Savaşı ve sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Dünya Savaşı sırasında, daha sonra Sudetenland olarak bilinecek olan, savaşta ölüm oranlarına maruz kaldı. Bu, Avusturya-Macaristan'ın Almanca konuşulan diğer bölgelerinde ölenlerin sayısından daha yüksekti ve yalnızca Alman Güney Moravya ve Karintiya bölgesinde ölenlerin sayısı daha fazlaydı. Her 1000 kişiden otuz dördü öldürülmüştür.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rothenburg, G. The Army of Francis Joseph. West Lafayette: Purdue University Press, 1976. p. 218.