İçeriğe atla

John D. Rockefeller Jr.

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John D. Rockefeller Jr.
1920'de aile fotoğrafçısı tarafından ansızın çekilmiş John D. Rockefeller Jr.
Doğum29 Ocak 1874[1]
Cleveland, Ohio, Birleşik Devletler
Ölüm11 Mayıs 1960 (86 yaşında)[1]
Tucson, Arizona, Birleşik Devletler
MilliyetAmerikalı
Mezun olduğu okul(lar)Brown Üniversitesi (BA)
Meslek
  • Finansçı
  • işletmeci
  • hayırsever
OrganizasyonStandart Oil Company
Tanınma nedeni
  • John D. Rockefeller'in oğlu
  • Rockefeller ailesinin önemli bir üyesi
Evlilik
Abigail Greene Aldrich
(e. 1901; ö. 1948)

Martha Baird (e. 1951–1960)
Çocuk(lar)
Ebeveyn(ler)John D. Rockefeller (baba)
Laura Spelman-Rockefeller (anne)
Akraba(lar)
AileRockefeller ailesi

John Davison Rockefeller, Junior (29 Ocak 1874 – 11 Mayıs 1960), Rockefeller ailesinin üyelerinden biri olan Amerikalı finansçı, işletmeci ve hayırseverdi. Standard Oil'in kurucu ortağı, ünlü sanayici John D. Rockefeller'in beş evladından sonuncusu ve tek erkek evladıdır; ayrıca ismini ise babasından alır. Babasının 1937'deki vefatından sonra hanedanlığın tüm kaynakları kendisinin kontrolüne geçmiştir.

İş hayatına başladığından beri en çok hayırseverlik ve iş etiği ile ilgilendi. Ancak 1913'te Colorado Fuel & Iron Company'de, işçilerin yaptığı grev ve birkaç gün sonra grev yapan işçilerin kaldıkları pansiyonun, silahlı bir ekip tarafından taranması ve Ludlow Katliamı olarak kayıtlara geçen olayda, tek sorumlu kişi olduğundan ülke genelinde itibarı lekelendi. Katliama tepki olarak, ülkenin dört yanından şiddetli protestolar yükseldi.

Bilinen bazı çocukları Birleşik Devletler'nin 41'inci başkan yardımcısı olan Nelson Rockefeller, 37'inci Arkansas Valisi olan Winthrop Rockefeller ve bankacı olan David Rockefeller'dır.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Rockefeller, Standard Oil'in kurucu ortağı John Davison Rockefeller'ın ve okul öğretmeni Laura Celestia “Cettie” Spelman'ın beşinci ve son çocuğuydu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Rockefeller Archive Center: Extended Biography". 28 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2011.