David Rockefeller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
David Rockefeller
David Rockefeller - NARA - 195929 (cropped).jpg
Doğum 12 Haziran 1915(1915-06-12)
New York City, New York, ABD
Ölüm 20 Mart 2017 (101 yaşında)
Pocantico Hills, New York, ABD
Ölüm sebebi Kalp yetmezliği[1][2][3]
İkamet Sleepy Hollow, New York, ABD
Alma mater Harvard Üniversitesi
Londra Ekonomi Okulu
Chicago Üniversitesi
Meslek Bankacı, iş adamı
Etkin yıllar 1940 – 2017
Özvarlık artış3.3 milyar ABD doları (Mart 2017 itibarıyla)[4]
Siyasi parti Cumhuriyetçi Parti
Evlilik Margaret McGrath (1940–1996)
Çocuk(lar) David Jr., Abigail, Neva, Margaret, Richard ve Eileen
Ebeveyn(ler) John Davison Rockefeller Jr.
Abigail Greene Aldrich
Akraba(lar) Rockefeller ailesi

David Rockefeller (12 Haziran 1915 – 20 Mart 2017), Chase Manhattan Corporation'ın başkanı ve genel müdürü olarak görev yapış Amerikalı bir bankacı ve iş insanıdır. Ağustos 2004'ten, Mart 2017'deki ölümüne kadar Rockefeller ailesinin üçüncü neslinin en uzun yaşayan üyesi ve aile büyüğüydü.[5] David, John D. Rockefeller Jr. ve Abby Aldrich Rockefeller'in en küçük çocuğu; John D. Rockefeller ve Laura Spelman Rockefeller'in ise bir torunudur.

Pek çok yabancı liderle tanıştığı geniş kapsamlı politik bağlantıları ve yabancı seyahatleri ile dikkat çekti. Aynı zamanda "Dünya İmparatorluğu" ve "Yeni Dünya Düzeni" gibi söylemleri dikkat çekmiş ve geniş tepki toplamıştır. Servetinin Mart 2017'de ölümü sırasında 3.3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.[6] Eskiden John ve babası, New York'ta sayılı milyarderlerden birileriydi.[7]

David Rockefeller'in sahibi olduğu şirketler, yönettiği ve yardım ettiği fonlar, sivil organizasyonlar dernekler, başta 1904 yılında kurulan dünyanın dört yanında öğrencilere burs veren Rockefeller Vakfı[8] ve diğer vakıflar ve kuruluşları ile dünyanın neredeyse yarısından bile fazla bir etki alanına sahip olup öğrencilere gelecek vadeden binlerce gence verilen ünlü Rockefeller öğrenim bursu ülkelerin siyasetinde önemli rol oynar. David Rockefeller ailesi adına CFR'nin onursal başkanı idi.

Rockefeller ailesinin ve başkanı David Rockefeller'in hayırsever olarak adlandırdıkları şirketleri, dernek ve organizasyon gibi faaliyetleri birçok yazar ve aktivist tarafından eleştirilmektedir.

David Rockefeller 2017 yılının 20 Mart tarihinde kronik kalp yetmezliği sebebiyle 101 yaşında New York şehrinin Pocantico Hills semtinde hayatını kaybetmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]