David Rockefeller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
David Rockefeller
David Rockefeller - NARA - 195929 (cropped).jpg
Doğum 12 Haziran 1915(1915-06-12)
New York City, New York, ABD
Ölüm 20 Mart 2017 (101 yaşında)
Pocantico Hills, New York, ABD
Ölüm sebebi Kalp yetmezliği[1][2][3]
İkamet Sleepy Hollow, New York, ABD
Okulu Harvard Üniversitesi
Londra Ekonomi Okulu
Chicago Üniversitesi
Meslek Bankacı, iş adamı
Etkin yıllar 1940-2017
Özvarlık artış3.3 milyar ABD doları (Mart 2017 itibarıyla)[4]
Siyasi parti Cumhuriyetçi Parti
Evlilik Margaret McGrath (1940–1996)
Çocuk(lar) David Jr., Abigail, Neva, Margaret, Richard ve Eileen
Ebeveyn(ler) John Davison Rockefeller Jr.
Abigail Greene Aldrich
Akraba(lar) Rockefeller ailesi

David Rockefeller (12 Haziran 1915 - 20 Mart 2017), Amerikalı bankacı, iş adamı. "Dünya İmparatorluğu" ve "Yeni Dünya Düzeni" gibi söylemleri dikkat çekmiş ve geniş tepki toplamıştır. Rockefeller ailesinin üyelerinden olup Amerikan İç Savaşı'nda ismini savaş gelirleriyle ve Standard Oil Company şirketinin kurucusu olup şirketi petrolden elde ettikleri mirasıyla bugünün Rockefeller şirketler grubunun kurucusu John D. Rockefeller'in büyük oğlu, Chase Bank'ın eski başkanı olup şu anda bankanın uzantısı olan JPMorgan Chase'in ortaklarındandı. New York'ta sayılı milyarderlerden biriydi. Rockefeller şirketler grubuna üyesi olan Abby, John D. III, Nelson, Laurance and Winthrop isminde beş kardeşi vardır. 2008 yılında Harvard Üniversitesi'ne 100.000.000 $ bağışta bulunmuştur.[5]

David Rockefeller'in sahibi olduğu şirketler, yönettiği ve yardım ettiği fonlar, sivil organizasyonlar dernekler, başta 1904 yılında kurulan dünyanın dört yanında öğrencilere burs veren Rockefeller Vakfı[6] ve diğer vakıflar ve kuruluşları ile dünyanın neredeyse yarısından bile fazla bir etki alanına sahip olup öğrencilere gelecek vadeden binlerce gence verilen ünlü Rockefeller öğrenim bursu ülkelerin siyasetinde önemli rol oynar. David Rockefeller ailesi adına CFR'nin onursal başkanı idi.

Rockefeller ailesinin ve başkanı David Rockefeller'in hayırsever olarak adlandırdıkları şirketleri, dernek ve organizasyon gibi faaliyetleri birçok yazar ve aktivist tarafından eleştirilmektedir.

David Rockefeller 2017 yılının 20 Mart tarihinde kronik kalp yetmezliği sebebiyle 101 yaşında New York şehrinin Pocantico Hills semtinde hayatını kaybetmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]