İçeriğe atla

Japonya imparatorluk mührü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Japonya İmparatorluk Mühürü
Ayrıntılar
KullananNaruhito, Japonya İmparatoru
Kabul tarihi1183
Kalkan菊花紋章, Kikukamonshō (Krizantem arması)
NişanKrizantem Nişanı

Japonya İmparatorluk Mühürü ayrıca Krizantem Mühürü (菊紋, kikumon), Krizantem Çiçeği Mühürü (菊花紋, 菊花紋章, kikukamon, kikukamonshō) veya İmparatorluk Krizantem Amblemi (菊の御紋, kikunogomon), ulusal mühürlerden biri Japonya İmparatoru ve İmparatorluk Ailesi üyeleri tarafından kullanılan bir kret (mon). Bu, Japon hükûmeti tarafından kullanılan Paulownia Mühürü ile zıttır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Meiji döneminde, ilk sıra arkasında gösterilen on altı ipucu dizisine sahip 16 yapraklı bir krizantem kullanan Japonya İmparatoru haricinde İmparatorluk Mührünü kimse kullanmasına izin verilmedi. Bu nedenle, İmparatorluk ailesinin her üyesi, mührün hafifçe değiştirilmiş bir versiyonunu kullandı. Şinto mabetleri ya imparatorluk mührünü sergiledi ya da mührün kendi elemanlarını kendi amblemlerine ekledi.

Japon tarihinde daha önce, 1333'te shogunate'nin gücünü kırmaya çalışan İmparator Go-Daigo, sürgün edildiğinde, kendisini imparatorluğun 16-petal monunu koruyan Kuzey Mahkemesi İmparatoru Kōgon'dan ayırmak için on yedi petal krizantemini kabul etti.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Sembol, siyah veya kırmızı anahatları ve arka planı olan sarı veya turuncu bir krizantemdir. Merkezi bir disk, 16 yapraklı bir ön setle çevrilidir. 16 yapraklık bir arka set ön sete göre yarı yarıya seridir ve çiçeğin kenarlarında görülebilir. Kullanılan krizantem örneği, krizantem Nişanı için rozettedir.

İmparatorluk Ailesi'nin diğer üyeleri 14 tekil yaprakları olan bir versiyon kullanırken, Ulusal Diyet üyelerinin imzası, emirleri, pasaportları ve İmparatorun otoritesini taşıyan veya temsil eden diğer maddeler için 16 tek yapraklı bir form kullanılır. İmparatorluk Mührü, İmparatorluk Ailesi'nin standartlarında da kullanılır.[1]

Batı Hanedanlık armaları içinde kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Jartiyer Şövalyesi ve Altın Polar'un Şövalyesi olarak Akihito, Krizantem mührünü hanedan bir suçlama ve arma olarak taşıyor.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Ağustos 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2019.