Japonya'da evler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mount Mitake, Tokyo'da eski tarzda bir ev

Japonya'da evler, geleneksel ve modern stillerde üretilmişlerdir. Bazen evler firmalar tarafından lojman olarak verildiği gibi, özel savunma kuvvetleri gibi birimlerin kendilerine ait özel lojmanları bulunmaktadır.

Genel istatistikler[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılında yapılan anketlere göre Japonya'da oturanların %61'ı kendi evine sahiptir. Japonya'daki evlerin %96.6 yaşama mekânı olarak %3.4ü ise yaşama ve ticari mekân olarak bir arada kullanılmakradır. Ortalama oda sayısı 4.77 olarak hesaplanmış, ortalama alanlar 94 metrekaredir. Oda başına düşen kişi sayısı ise 0.56 kişidir. Japonya'da evlerin %58 kırsal bölgede yer almaktadır.

Otomobiller[değiştir | kaynağı değiştir]

Japonya'da şehir merkezleri dışında halk evlerinin yakın yerlerine arabalarını prk edebilmektedir. Ancak pek çok evde kişisel otopark kapalı veya açık olmak üzere bulmaktadır. Apartmanların dışında park alanları bulunabileceği gibi, apartmanın ilk katı da garaj olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca otopark kapasitesi artırmak için asansörler kurulmuş, böylece bir yerine iki kat otopark olarak kullanılabilir.

Güvenlik[değiştir | kaynağı değiştir]

Japonya'da evlerde megafon çok yaygındır. Telefonda olduğu gibi apartmanın girişindeki kişiyle daireden konuşulması mümkün kılınır. Bazı megafonlar kameralıdır.

Ev satınalma[değiştir | kaynağı değiştir]

Özellikle büyükşehirlerde evler oldukça pahalıdır. Bu yüzden birçok kişi veya aile kiralık evlerde yaşarlar. Büyükşehirlerde yaşayanların yarısından azı kendi evinde oturmaktadır. Kırsal bölgelerde kendi evlerinde yaşayanların oranı daha yüksektir.

Gençler[değiştir | kaynağı değiştir]

Japonya'da gençlerin yarısından fazlası aileleriyle yaşamaktadır. Bu oran kadınlarda, erkeklerden daha yüksektir. Evlendikten sonra da ailesiyle yaşayan çiftler bulunmaktadır.

Yaşlılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşlılar genelde çocuklarıyla yaşarlar. Yaşlıların bakımı genellikle en büyük erkek çocuğa düşer. Japonya'da yaşlıların yaşaması için yapılan evlere büyük bir talep vardır. Bu evlerin özellikleri bariyer bulundurmamalarıdır. Diğer bir deyişle bu dairelerde olabildiğince az basamak kullanılmıştır.

Şirket evleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirketler genellikle fabrikaların veya şirket bürolarının yanında bulunan apartmanlar veya evler bulundurabilir. Genellikle uralarda daha çok genç işçiler çalşmaya yeni başladıklarında kalırlar. 2003 yılında Japonya'da 1,5 milyon bu tipte ev bulunmaktadır.

Bir odalı evler[değiştir | kaynağı değiştir]

Japonya'da küçük banyolu bir odalı evler de bulunmaktadır. Bu evler yaklaşık 10 metrekare olup, bu daireler küçük olduklarından dolayı yalnız yaşayan kişiler tarafından tutulmaktadır.

Evsizler[değiştir | kaynağı değiştir]

Japonya'da evsizler nehir kenarlarında, tren istasyonlarında, şehir parklarında yaşamaktadırlar.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Japonya'da evler ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.