Jan Amos Comenius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Amos Comenius
Doğum28 Mart 1592(1592-03-28)
Margraviate Moravya,
Bohemya Krallığı
Ölüm15 Kasım 1670 (78 yaşında)
Amsterdam, Birleşik Hollanda Cumhuriyeti
MeslekÖğretmen, eğitimci, filozof ve yazar
İmza
Comenius

Jan Amos Comenius (Çekçe: Jan Amos Komenský; Almanca: Johann Amos Comenius; Latince: Iohannes Comenius) (28 Mart 1592 – 15 Kasım 1670), Çek öğretmen, bilim insanı, eğitimci ve yazardır. Brethren Birliği/Moravya piskoposu, dinî mülteci ve evrensel eğitimin ilk savunucularındandır, Didactica magna kitabında bunun kavramı açıklanmıştır. Cominius ulusların öğretmeni ya da modern eğitimin babası olarak bilinmektedir.[1][2]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Jan Amos Komenský

28 Mart 1592 Moravya'da (şu anda Çekya) doğmuştur.[3] Almanya'da Heidelberg Üniversitesinde eğitim görmüş ve papaz (pastör) ve okul müdürü olmuştur. Otuz Yıl Savaşı Polonya'ya göç etmesini zorunlu kılmıştır. Polonya'da iken Polonya'nın eğitim sisteminin reformu için kitaplar yazmıştır. Bu kitaplar sayesinde ünlü olup, okul sistemlerinin reformunu yapmak üzere İngiltere, İsveç ve Macaristan'ı ziyaret etmiştir.

Comenius ilk resimli ders kitabını tanıtmıştır. Burada Latince yerine yerel dili kullanmış, basitten zora doğru kademeli şekilde ilerleyen etkili bir öğretim sistemi kullanmıştır. Hayatı boyunca ezberci eğitim yerine mantıksal tekniklerin kullanıldığı öğrenme biçimini desteklemiştir. Yoksul çocuklar için eğitimde fırsat eşitliğini savunmuş, kadınlara eğitimin kapısını açmıştır.

Comenius'un kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

"Resimlerde Görünen Dünya"nın (Visible World in Pictures) çocuklar için ilk resimli kitap olduğu varsayılmaktadır. Ayrıca, uluslararası eğitim kavramını öne süren ilk eğitimcidir. Evrensel eğitim alanındaki çabaları ona "Milletlerin Öğretmeni" (Teacher of Nations) ünvanını kazandırmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ John Amos Comenius." Encyclopedia of World Biography, 2nd ed. 17 Vols. Gale Research, 1998. Reproduced in Biography Resource Center. Retrieved 2 January 2010.
  2. ^ Ivan Illich, Deschooling Society, 1972
  3. ^ Daniel Murphy, Comenius: A Critical Reassessment of his Life and Works (1995), p. 8 and p. 43.