Iquique

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Iquique tiyatro binası

Iquique, Şili'de bir şehir. Tarapacá Bölgesi'nin başkenti olup 221.400 kişilik nüfusa sahiptir (2004).

Iquique, farklı ekonomik grupların varolduğu bir şehridir. Şehir merkezinde refah hakimken, şehrin çevresi ve kenar mahallelerinde yoksulluk hüküm sürmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Iquique, Atacama Çölü'nün batısında, Pasifik ile Kordiller (sahile yakın sıradağlar) arasında yer alır. Deniz seviyesinden yaklaşık 50 m yüksektedir.

İklim sıcak ve ısı yıllık ortalama 18 °C civarındadır. Çok ender olarak yağış alır. Geçmişte 14 yıl boyunca yağış almadığı olmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Iquique önlerindeki deniz muharebesi, 21 Mayıs 1879

Iquique, 16.Yüzyıl'da kurulur. 1556 yılından itibaren büyük gümüş rezervleri, Iquique yakınlarındaki Huantajaya madeninden çıkarılmaya başlar. Huantajaya, İspanyollar için Potosí'den sonra en büyük ikinci gümüş madeni halini alır.

1835 yılında Iquique'e seyahat eden Charles Darwin şehri, suyu bile uzaklardan getirmek zorunda olan, geri kalmış ve tesellisi olmayan bir köy olarak tanımlar. İlk tuz arındırma tesisi 1845'de hizmete girmiştir.

Fakir bir balıkçı köyü Iquique zaman içinde yavaş yavaş gelişerek şehir ve önemli bir liman halini alır. Bunun sebebi de gelişen güherçile ve guano (bir çeşit gübre) ticaretidir.

13 Ağustos 1868 şehirde şiddetli bir deprem olur. Yine aynı şekilde 9 Mayıs 1877 tarihinde başka bir deprem şehre zarar verir.

Iquique 1879 tarihine kadar Peru'ya aittir. Şili ile birleşen Perı ve Bolivya arasında bir savaş meydene gelir. Savaş sebebi Bolivyalıların güherçile vergileridir.

Iquique'deki deniz muharebesi 21 Mayıs 1879 tarihinde olur.Peruluların deniz yollarını tıkamak için, Iquique limanı 2 eski Şili gemisi tarafından bloke edilir. İki Peru gemisi Huáscar ve Independencia, Şili bloke gemileri ile karşılaşır, Huáscar eski ve zayıf olan Şili gemisi olan Esmeralda 'yı batırır.

23 Kasım 1879 Iquique, Şilili birliklerce işgal edilir.

Nihayetinde Tarapacá Bölgesi Iquique ile birlikte, Ancón Antlaşması ile 1883 yılında Peru'dan Şili'ye geçer.

1975 yılında Iquique'in serbest ticaret bölgesi olması şehrin canlanmasını sağlar.

Turizm ve ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Iquique pazar meydanındaki kule

Iquiquie bugün deniz tatili bölgesidir. Uzun kumsalları ziyaretçileri buraya çektiği için turizm git gide artan bir rol oynar. Ayrıca şehirde düzenli olarak kültürel organizasyonlar düzenlenir.

Şehir çok sayıda palmiyeli bulvarlara sahiptir.

Iquiquie'nin, Şili'nin Antofagasta'daki limanla beraber en önemli ikinci güherçile limanı, bugün anlamını artık kaybetmiştir. Şehir bugün balık ve petrol ürünlerinin işlendiği bir endüstri merkezidir. Şehrin yaklaşık 20 km uzağında Aeropuerto International Diego Aracena havaalanı bulunur.

Koordinatlar: 20°13′G 70°9′B / 20.217°G 70.15°B / -20.217; -70.15