Antofagasta, Şili

Koordinatlar: 23°39′G 70°24′B / 23.650°G 70.400°B / -23.650; -70.400
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Antofagasta
Antofagasta'nın kıyı şeridinden bir görünüm
Antofagasta arması
Arma
ÜlkeŞili
BölgeAntofagasta
Nüfus
 (2015)
 • Kent
402,444

Bu ses hakkındaAntofagasta  ([antofa'γasta]), Şili'nin kuzeyinde bir şehir. 2004 yılı rakamlarıyla 306.700 kişilik nüfusa sahip olan Antofagasta, ismini Quechua dilinden alır. Büyük tuz gölünün kıyısındaki köy anlamına gelir.

Coğrafi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir çöl şehri olan Antofagasta, doğrudan Büyük Okyanus'un kıyısında, Atacama Çölü yakınındadır. Başkent Santiago'ya 1400 km uzaklıktaki şehir, Oğlak Dönencesi üzerinde bulunur. İklimi kurak, yazları da çok sıcak olmakla beraber bunaltıcı değildir.

Antofagasta, gemi yolculuklarının sevilen bir uğrak noktasıdır. Şehir 2 adet plaja sahip olsa da Humboldt Akıntısı yüzünden su soğuktur. Ülkenin her yerinde olduğu gibi burada da deniz ürünleri çok tüketilir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Denizdeki ünlü taş kapı La Portada

Şehir ekonomisinde liman, tuz gibi minerallerin yüklenmesinde kullanılıyordu. Bugün burada daha çok bakır ve nitrat ihraç ediliyor. Şehir, tam anlamıyla bir maden merkezi olup bunun yanında ayrıca çelik üretiminde önemli bir rol oynar. Şehir aslında zengin olsa da fakir bir görüntü verir. Antofagasta'nın Panamerikan Karayolu'nun hemen kıyısında bulunması şehir ekonomisine ayrı bir önem katar.

Büyük bakır ve değerli maden firmaları bu şehirde bulunurlar. Şehrin yaklaşık 20 km dışında 24 km² alanıyla sanayi bölgesi olan Ciudad Empresarial La Negra bulunur. Bakır rafinerisi olan Noranda yine bu bölgededir.

Antofagasta zengin bakır madenlerine sahip olması ve okyanus kıyısında bulunması sebebiyle Şili ve Bolivya arasında sürekli bir polemik konusu olmuş, Bolivya 1904 yılındaki barış antlaşmasına kadar şehir üzerinde sürekli hak iddia etmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Antofagasta, Şili ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.