II. Margrethe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lochnesstr (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 05.36, 11 Haziran 2016 tarihli sürüm (Yazım hatası düzeltildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
II. Margrethe
Drottning Margrethe av Danmark.jpg
Kraliçe II. Margrethe (2012)
Danimarka Kraliçesi
Hüküm süresi 14 Ocak 1972-günümüz
Önce gelen IX. Frederik
Sonra gelen Veliaht Prens Frederik
Eş(leri) Henrik
Çocukları Prens Frederik
Prens Joachim
Tam ismi
Margrethe Alexandrine Þórhildur Ingrid
Hanedan Glücksburg[1]
Babası IX. Frederik
Annesi Ingrid Victoria Sofia Louise Margareta
Doğum 16 Nisan 1940 (1940-04-16) (80 yaşında)
Amalienborg Sarayı, Kopenhag
Dini Danimarka Protestan Kilisesi

II. Margrethe veya tam adıyla Margrethe Alexandrine Þórhildur Ingrid (d. 16 Nisan 1940, Kopenhag), hâlen görevde olan Danimarka kraliçesidir.

Prenses Margrethe, Kopenhag'da Amalienborg Sarayı'dan dünyaya gelmiştir. Babası Prens Frederik annesi Prenses Ingrid'dir. O dönemde Danimarka Kralı olan Christian X aynı zamanda İzlanda'nın da kralıydı. Bu yüzden yeni doğan prensese İzlandaca bir isim olan Þórhildur ismini koydu. Vaftiz babası Danimarka Kralı Christian X, Norveç-Danimarka Prensi Knud, Danimarka Prensi Axel, İsveç Kralı Gustav V, Norveç Prensi Gustaf Adolf'dır.

Kraliçenin sloganı "Tanrının yardımıyla, halkın sevgisiyle, Danimarka Gücü"dür.

Margrethe doğduğunda prensin daha sonradan kral olacak en büyük çocuğu olmasına rağmen monarşinin başına geçilecek gözüyle doğmadı. Ancak Prenses Ingrid'in hiç erkek çocuğu olmaması krallık hakkının Margrethe'nin amcası Prens Knud'a bırakıyordu. Frederik ve kızlarının halk arasındaki popüleritesi, kadının payının Danimarka'da daha göz önüne gelecek olması nedeniyle yapılan değişikliklerin iki meclisten de geçmesinin ardından 1953 yılında kadınlarında hanedanın başına geçmesi hakkının verilmesi referanduma götürülerek halkın görüşü soruldu. Meclislerin ve halkın kabulüyle İngiltere'de olduğu gibi Danimarka'da da kadınlar kraliçe olarak başa geçebileceklerdi.

Kraliçe Danca, Norveççe, Fransızca, İsveççe, İngilizce ve Almanca konuşabilmektedir.

  1. ^ "150 years of the House of Glücksborg". 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 October 2014.