İçeriğe atla

II. İsabella

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Isabella
Kudüs Kraliçesi
Kraliçe Isabella-Yolande'nin ölümü (Surlu William'ın Historia adlı eserinden, Acre'de boyanmış, 13C. Bib. Nat. Française)
Hüküm süresi1212 - 4 Mayıs 1228
Taç giymesi1225
Önce gelenJean de Brienne ve Marie de Montferrat
Sonra gelenKudüs Kralı II. Konrad
Doğumy. 1212
Andria, Sicilya Krallığı, İtalya
Ölüm4 Mayıs 1228
DefinAndria Katedrali
Eş(ler)iII. Friedrich
Çocuk(lar)ıI. Konrad
BabasıJean de Brienne
AnnesiMarie de Montferrat

II. Isabella (1212-4 Mayıs 1228), ayrıca Yolande de Brienne olarak da bilinir, Kudüs'ün hükümdarı olan Fransız kökenli bir prensestir.

Çocuk kraliçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Isabella II, güney İtalya Sicilya Krallığı'ndaki Andria'da doğdu. Kudüs Kraliçesi Marie de Montferrat ile Jean de Brienne'nin tek çocuğuydu.[1] Marie, ikinci kocası I. Konrad tarafından Kudüs Kraliçesi I. Isabella'nın kızı ve annesinin ölümü üzerine Kudüs Krallığı'nın varisiydi.

Maria, 1212'de,[2] muhtemelen lohusa ateşi nedeniyle II. Isabella'yı doğurduktan kısa bir süre sonra öldü. Bu nedenle, II. Isabella henüz birkaç günlükken Kudüs Kraliçesi ilan edildi. Babası Jean, taht üzerinde doğrudan bir iddiaya sahip olmadığı için, naip olarak hüküm sürdü.

II. Friedrich ile evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliçe olarak II. Isabella

Jean de Brienne, Papa III. Honorius ve II. Friedrich arasında 1223'te Ferentino şehrinde yapılan bir toplantı sırasında Isabella'nın kaderi belirlendi. Frederick sonunda Haçlı Seferi'ne gitmeyi kabul etti, ancak yalnızca Kudüs'ün meşru Kralı olarak ve bu ancak genç Kraliçe II. Isabella'yı karısı olarak almayı kabul etmesi durumunda mümkün oldu (o zamana kadar, II. Friedrich bir duldu).[3] Bu evlilik, İmparatoru Altıncı Haçlı Seferi'ne sıkıca bağlamayı ümit eden Papa tarafından planlanmıştı. Nişan onaylandı, ancak İmparator yola çıkmasını Ağustos 1225'e kadar erteledi, o ve Isabella Akka'da vekaleten evlendiler.[4] Günler sonra, II. Isabella Kudüs Kraliçesi olarak taç giydi.

Isabella, II. Friedrich tarafından onu babasına götürmek için gönderilen yirmi kadırga ile İtalya'ya geldi ve 9 Kasım 1225'te Brindisi katedralinde II. Friedrich ile evlendi.[5]

Tören sırasında, Friedrich kendisini Kudüs Kralı ilan etti ve aynı zamanda huzurunda Kudüs'ün naibi olan yeni kayınpederi Jean de Brienne görevden alındı ve hakları kendisine devredildi. Dönemin vakayinameleri, Oria Kalesi'nde gerçekleşen egzotik düğün kutlamalarını ve artık kraliyet otoritesi olmayan babası Jean de Brienne'nin öfkeli tepkisini anlatır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Düğünden sonra Isabella, kocası ile Palermo'da inzivaya çekildi.[5] 14 yaşında, Kasım 1226'da ilk çocuğunu doğurdu, bir kızı oldu (bazı kaynaklarda Margaret olarak anılır); bebek Ağustos 1227'de öldü. Isabella, 25 Nisan 1228'de Andria, Bari'de ikinci çocuğu Konrad'ı doğurduktan sonra 4 Mayıs'ta öldü.[5] Andria Katedrali'ne gömüldü.

Aile ağacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Steven Runciman, A History of the Crusades, Volume III: The Kingdom of Acre and the Later Crusades, (Cambridge University Press, 1989), 134.
  2. ^ Guy Perry, John of Brienne: King of Jerusalem, Emperor of Constantinople, c.1175-1237, (Cambridge University Press, 2013), 68.
  3. ^ David Abulafia, Frederick II: A Medieval Emperor, (Oxford University Press, 1988), 150.
  4. ^ Vekil evliliği Patti Piskoposu Giacomo (Riccardo di San Germano, Cronaca) tarafından yapıldı.
  5. ^ a b c Jaroslav Folda, Crusader Art in the Holy Land, From the Third Crusade to the Fall of Acre, (Cambridge University Press, 2005), 148.

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Uwe A. Oster: Die Frauen Kaiser Friedrichs II, Piper, Munich 2008.
  • Jacqueline Alio: Queens of Sicily 1061-1266, Trinacria, New York 2018.
  • Alberto Gentile: LE QUATTRO MOGLI DI FEDERICO II: FRA MITO E REALTÀ (Italian) in stupormundi.it [retrieved 22 May 2014].
Resmî unvanlar
Önce gelen:
Marie de Montferrat
Kudüs Kraliçesi
1212–1228
Sonra gelen:
II. Konrad
Kraliyet Unvanları
Önce gelen
Constance of Aragon
Sicilya kraliçe eşi
1225–1228
Sonra gelen
Isabella of England
Kutsal Roma imparatoriçesi
Almanya kraliçe eşi

1225–1228