İçeriğe atla

Luis Corvalán

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doğu Almanya pulu üzerinde Luis Corvalán

Luis Alberto Corvalán Castillo Lepe (14 Eylül 1916, Puerto Montt- 21 Temmuz 2010[1]) Şilili politikacı ve Şili Komünist Partisi eski genel sekreteri.

Öğretmenlik eğitimi alan Corvalán 1932'de Şili Komünist Partisi'ne katılır. 1952'den itibaren partinin politbürosunda bulunur ve 1958'den sonra genel sekreter olur. Yönetimi altında parti politik halk cephesi politikasına katılır ve Unidad Popular ile beraber çalışır. Pinochet'nin 11 Eylül 1973'teki askeri darbesiden sonra Luis Corvalán tutuklanır. Víctor Jara'nın öldürülmesinden sonraki Şili'nin en seçkin ve ileri gelen politik tutuklusudur. Serbest bırakılması için uluslararası bir dayanışma kampanyası başlatılır.[2] 18 Aralık 1976'da Zurich'de Sovyet muhalif Wladimir Bukowski'ye karşılık değiştirilir ve Sovyetler Birliği'nde mülteci olarak yaşar. Burada Şili yeraltı örgütü Frente Patriótico Manuel Rodríguez 'i kurar. Pinochet diktasının sona ermesinden sonra Şili'ye dönmüş ve 1989 yılına kadar Şili Komünist Partisinin başında kalmıştır.

Aldığı ödüller

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ Şili radyosu haberi 1 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İspanyolca), 22 Temmuz 2010 tarihinde erişilmiştir
  2. ^ Kampanyaya Türkiye İşçi Partisi de katılmış ve Ankara'da düzenlenen Şili'ye Özgürlük adlı etkinlikte parti lideri Behice Boran, Corvalan'ın serbest bırakılması yönünde bir konuşma yapmıştır.