Honda Civic

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Honda Civic
2017 Honda Civic EX VTEC CVT 1.0 Front.jpg
Genel Bakış
Üretici Honda
Üretim yıl(lar)ı 1972 - Günümüz
Montaj Kanada: Alliston, Ontario
Çin: Wuhan (Dongfeng Honda)
Tayland: Kabin Buri District Prachinburi Province
Malezya: Alor Gajah, Malacca
Türkiye: Gebze
Birleşik Krallık: Swindon
Amerika Birleşik Devletleri: Greensburg, Indiana
Tasarım Jared Hall (sedan)[1]
Daisuke Tsutamori (hatchback)[2]
Guy Melville-Brown (coupe)[3]
Gövde ve Şasi
Sınıf Kompakt
Gövde tipi 2-kapılı coupe
4-kapılı sedan
5-kapılı hatchback
Güç özellikleri
Motor 1.6L i-VTEC 125 HP
1.5L Turbo 182 HP
Şanzıman CVT Otomatik
6 ileri Manuel
Kronoloji

Honda Civic, Honda tarafından ilk olarak küçük araç çizgisinde üretilmeye başladı. Küçük araç olarak üretilen Civic, zamanla değişikliklere uğrayarak hem daha lüks hem de boyut olarak daha büyüyerek kompakt araç sınıfına doğru adım atmış oldu. Teknik olarak orta boy bir araç da olsa şu an hala kompakt sınıfında kabul edilir. Honda Civic, günümüzde Honda Accord ve Honda Jazz arasında kalır. 2006 yılı itibarıyla dünya çapında 16,5 milyon satış rakamına ulaşmış bunun 7,3 milyonu Amerika Birleşik Devletleri'de satılmış ve Kanada'da bir dönem en çok satan araç olmuştur.

2016 yılı itibarıyla Civic'in 10. nesili tasarlanıp, üretilmiş ve birçok ülkede satışa sunulmuştur. Bu model Türkiye'ye 2017 yılının Şubat ayı itibarıyla satışa sunulacaktır.

Birinci Nesil (1972 - 1979)[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci nesil Civic Hatchback 5-Kapı
Birinci nesil Civic Sport
Birinci nesil Civic Hatchback 3-Kapı

İlk Civic, 1972 yılının Temmuz ayında iki kapılı model olarak tanıtıldı bunu Eylül ayında üç kapılı hatchback model takip etti ancak bu araçlar Japonya'da 1973 model olarak satılmaktaydı. Civic günümüzdeki modellerine göre oldukça küçük ve hafif olarak üretilmişti. 355 cm boyundaki bu araç 12 inçlik jantlar, enine yerleştirilmiş su soğutmalı motor, ahşap görünümlü konsol, önlerde disk frenler ile o zaman şartlarına göre gayet modern bir görünüme sahipti. Araçta o zamanlar isteğe bağlı olarak klima, arka silecek ve AM/FM radyo alternatifi de bulunuyordu. O zamanlar iki, üç ve beş kapılı hatchback modelleri bulunuyordu. 1169cc'lik motor kullanılan Civic modeli 50 beygirlik güç ile 680 Kg ağırlığındaydı ve performans olarak kullanıcıların beğenisini kazanmıştı. Araçta 4 ileri manuel şanzıman standart olarak sunulurken, 2 ileri Hondamatic adı verilen otomatik şanzıman opsiyonel olarak sunuluyordu. 1973 Petrol Krizi nedeniyle otomobili daha çok ön plana çıkaran olay ise CVCC ( Kontrollü girdaplı yanma odası) özelliği oldu. Bu özellikle aracı kurşunlu ya da kurşunsuz benzinle çalışma imkanı mümkün olduğu için ABD' de pahalı olan kurşunsuz benzine gerek kalmadan Çevre Koruma Ajansı'nın emisyon standartlarını yakalayabiliyordu. Başlangıçta yakıt için itibar kazanan Honda, daha sonra verimli, güvenilir, sportif, performanslı ve çevre dostu sıfatlarıyla iyice bilinir hale geldi.

1974 yılında ise Civic'in motoru biraz büyüdü ve 1237 cc motor kullanıldı bu motor ise 52 beygirlik bir güç üretiyordu. İsteğe bağlı olarak 1488cc'lik CVCC teknolojili motor ise daha temiz ve daha verimli bir sürüş sunuyordu. 5 ileri manuel şanzıman ise 1974 yılında kullanılabilir hale geldi ancak bu vites sadece 1488cc'lik yani 1.5 olarak geçen motorda kullanılabiliyordu.

1978 yılında, birinci neslin sonlarına tekabül eden bu süreçte araca kozmetik olarak yenilikler getirildi. Bunlardan bazıları; siyah ızgara, kaput ve yan havalandırmalarda değişiklik ve sinyallerin tampon yerine ızgaraya yerleştirilmesi gibi değişikliklerdir. Ve son olarak da CVCC teknolojili motor 60 hp gücüne çıkarıldı.[4]

İkinci Nesil (1979 - 1983)[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci nesil Civic 3-Kapı Hatchback
İkinci Nesil Civic Sedan
İkinci nesil Civic 3-Kapı Hatchback
İkinci Nesil Makyajlı Civic Hatchback

İkinci nesil Civic, 1979 yılında 1980 model olarak tanıtıldı. Daha büyük, daha köşeli hatlara sahip olan bu yeni Civic'in motor gücüde artmıştı. Bu model üretilen Civiclerin hepsinde CVCC teknolojisi kullanılmış, silindir başına 3 valf eklenmiş ve içten yanmalı motor teknolojisi uygulanmıştır. 1335 cc'lik ancak 1.3 diye adlandırılan motor standart olarak sunulurken 55 hp güç üretmekteydi, isteğe bağlı olarak sunulan 1488 cc'lik motor ise 67 hp güç üretmekteydi. Bu model Civic'lerde 3 adet şanzıman sunulmuştu : 4 ileri manuel şanzıman, 5 ileri manuel şanzıman ve 2 ileri yarı-otomatik Hondamatic olarak adlandırılan otomatik şanzıman. Bu dönemde Civic ilk kez sedan olarak üretildi.1982 yılında makyajlanan kasaya yeni ızgara, dikdörtgen farlar ve daha büyük estetik bir tampon eklendi.

1983 yılında Civic S modeli tanıtıldı. Spor paket ya da spor model olarak adlandırılan bu araç, arka denge çubuğu, sertleştirilmiş süspansiyonlar, 13 inç jant ve lastikler, kırmızı sportif çizgiler, siyah ızgara ve siyah boyalı cam kenarlarıyla tam bir sportif görünüşe sahipti.[5]

Honda Civic S

Üçüncü Nesil (1983 - 1987)[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü nesil Honda Civic 3-Kapı Hatchback
Üçüncü nesil Honda Civic Sedan
Honda Civic CR-X

Üçüncü nesil Civic, 1983 yılında 1984 model olarak piyasaya sürüldü. Honda tarafından 1983-1987 yılları arasında üretilen bir otomobildir. Bu dönemde aracın boyutlarında ve dingil mesafelerinde daha önce olduğu gibi büyümeler devam etti. Bu dönemde, 3 kapılı hatchback, 4 kapılı sedan, 5 kapılı (o dönem "Civic Shuttle" olarak adlandırılan) station wagon ve spor kasa olarak kabul edilen CRX modelleri yer alıyordu. 1983 yılında piyasaya sürülen Civic, bu yıl Japonya yılın otomobili ödülünü kazanmıştır. Daha önceleri Honda Ballade adı altında satılan Civic sedan ise bu dönemden sonra tüm pazarlarda Civic adı altında piyasaya sunulmuştur. O dönem, Civic Sedan, Rover 200 serisi ile aynı alt yapıya sahiptir.

Bu dönemde 1500 cc'lik 76 hp güç üreten sıralı 4 silindirli motor ve her silindir başına 3 valf, toplamda 12 valfe sahip bir motor kullanılmıştır. Temel model hatchback ve CR-X modelinde ise 1.3 motor 60 hp'lik 8 valflik motor kullanıldı. Avrupa modellerinde ise 1.200 cc, 62 hp'lik eski tip motorlar sunuldu. Shuttle olarak adlandırılan station wagon modelinde ise sadece 1.5 litrelik 85 hp'lik motor kullanıldı. İlerleyen zamanlarda çok güçlü bir motor olarak kabul edilen 1.5 litre hacme sahip 100 hp'lik motor CR-X'de kullanılmaya başlandı. Bu motor 0–100 km/h arası hıza 8.7 saniyede ulaşıyordu.

1986 yılında Civic makyajlandı. Gömme farlar, değişen arka stop farları ve yeni tip jantlar vb. birçok kozmetik değişikliğe uğradı. Üçüncü neslin öncesine göre bu dönemde Civic daha sportif bir görünüm kazanmış özellikle CR-X birçok kişinin ilgisini fazlasıyla çekmişti.[6]

Dördüncü Nesil (1987 - 1991)[değiştir | kaynağı değiştir]

Dördüncü Nesil Civic Hatchback
Dördüncü nesil Civic Sedan

1987 yılı itibarıyla Civic, artan, büyüyen boyutları (250 cm) ve yepyeni bir tasarımıyla yeniden görücüye çıktı. Daha önceki modellerden çok daha modern duran bu kasanın motorları da bir önceki nesle göre gayet güçlüydü. Geniş model ve donanım seviyesiyle Civic dünya çapında çeşitli pazarlarda sunuldu. B16A VTEC motorla sunulan Japon pazarı bu dönemde en önemli pazardı. Amerika pazarındaki modeller elektronik yakıt enjeksiyonuna sahipken diğer bazı yerlerde hala karbüratörlü motorlar da kullanılıyordu. Bu nesilde Honda, hatchback modelinde sadece 3 kapılı coupe versiyonuna yer vererek büyük sınıfta ise sadece sedan 4-kapılı modele yer verdi ve daha öncekilerde yer alan hatchback 5 kapılı model bu dönemde bulunmamaktadır.

Birçok donanım seviyesine sahip bu aracın Türkiye'ye bilinen EL, EX, ve GL modelleri gelmiştir. 1.4, 1.5 ve 1.6 litrelik motorlara sahiptir.[7]

Beşinci Nesil (1991 - 1995)[değiştir | kaynağı değiştir]

Beşinci nesil Civic Hatchback

Beşinci nesil Civic, 1991 yılının Eylül ayında sunuldu. Yeni Civic selefinden hem daha aerodinamik bir yapıya sahip hem de boyut olarak daha büyüktü. Dingil mesafesi hatchback modelde 257 cm'ye çıkarken, sedan modelinde 262 cm'ye yükselmiştir. Civic, bu dönemde ise daha önce üçüncü neslinde aldığı Japonya yılın otomobili ödülünü ikinci kez almıştır. Bu nesil Civic'te kullanılan hafif malzemeler yakıt tasarruflu, ekonomik bir araç ortaya çıkarmış oldu. Önceki nesle göre bu modelde seyahatleri daha iyi kılmak için süspansiyonlar iyileştirildi, bu değişiklikle birlikte daha yumuşak bir sürüş sağlanmış oldu. Otomobilin daha güvenli sınıflarda seyir etmesi için de ABS ve airbag gibi donanımlar da eklendi. Motor ise 1.5 litre karbüratörlü 90 beygir, 1.6 litre enjeksiyonlu SOHC VTEC 125 beygir, 1.6 DOHC VTEC 136 beygir, 1.6 litre VTEC-E 160 beygir, ve 1.5 litre VTEC-E 92 beygir gibi seçenekler bulunuyordu. Kasa tipinde ise 3 kapılı hatchback, 2 kapılı sedan coupe ve 4 kapılı sedan seçenekleri mevcuttur. 4 ileri otomatik ve 5 ileri manuel şanzıman seçenekleri de mevcuttur.[8]

Altıncı Nesil (1995 - 2000)[değiştir | kaynağı değiştir]

Altıncı Nesil Makyajlı Civic Sedan
Altıncı Nesil Civic Hatchback
Euro Civic

Altıncı nesil Civic 1995 yılında tanıtıldı. Bu model ileride Honda Civic'in başarı temellerinin atıldığı efsane olarak tabir edilen modeldir. Bu modelde daha köşeli hatlara, büyük far ve stop grubuna, daha büyük dingil aralığına ve birçok değişikliğe sahiptir. Birçok kişinin gönlünde taht kuran bu model özellikle Türkiye'de çok satmıştır. Ülkemizde 1.4 litrelik 90 hp, 1.6 litrelik 126 hp ve en güçlü motor olan 1.6 VTi olarak adlandırılan 160 hp'lik motorlarla sunulmuştur. Motorlar 4 ileri otomatik şanzıman ya da 5 ileri manuel şanzıman olarak sunulmuştur. VTi modeli ise sadece manuel şanzımanla sunulmuştur.

1999 model yılı için ise Civic gerek iç gerekse dış olarak makyajlandı. Bu değişiklikler ülkelere göre değişiklik göstermiştir. Değişikliklerden bazıları; yeni ızgara, yeni farlar, yenilenen ön tampon, çamurluklar, ön kaput ve yenilenen arka tampon ve arka stoplar makyajlardan bazılarıdır.

Aynı zamanlarda durumu çok da iç açıcı olmayan hatta yeni bir araba üretmek için yeterli kaynağa sahip olmayan Rover grubu ile Honda'nın arasında eskiden süregelen bir ortaklık bulunmaktaydı. Bu ortaklığın bir ürünü olan Euro Civic diye lanse edilen versiyon esasen Rover 400/45 ile aynı motor ve platformu paylaşıyor, İngiltere'de üretiliyordu. MB koduyla sadece 5 kapılı liftback karoserle satılan Euro Civic'lerin ithalatı 99’da son buldu. Orijinal Japon versiyona göre hem ürün hem de üretim kalitesi olarak başarısız bir araç olduğundan çok rağbet görmedi.[9]

Yedinci Nesil (2001 - 2006)[değiştir | kaynağı değiştir]

Yedinci Nesil Makyajlı Civic Sedan
Yedinci Nesil Civic Sedan
Yedinci nesil Civic Type-R

Honda'nın 2001 ile 2006 arasında ürettiği Civic modelidir. Araç 2000 yılının Eylül ayında piyasaya sürüldüğü için 2001 model olarak geçmektedir. Aynı şekilde 2005 yılının ikinci yarısına kadar üretildiği için de 2006 model yılına sahip yedinci nesil Civic'ler vardır. Bir önceki nesliyle kıyaslandığında boyutlarını koruyan aracın iç mekanı önceki nesline göre biraz daha genişledi. Özellikle arka zeminde şaft tüneli çıkıntısının olmaması yani tabanın düz olması arka bölümdeki yolcular için ekstra bir konfor sağladı.

Honda, bu araç ile 2000 yılında Japonya yılın otomobili ödülünü dördünce kez kazanmış oldu. Aynı şekilde 2001 yılında ise Japonya Otomotiv Araştırmacıları ve Gazetecileri Konferansı Yılın Otomobili ödülüne sahip olmuştur.

Araç 2003 yılında makyaj görmüştür. Bu makyajla aracın ön farları, arka stopları, ön kaput, ön tampon ve marşpiyellerinde değişikliğe gidilirken iç dizaynında ise gösterge yazıları ve ışıkları, müzik sistemi gibi değişiklikler olmuştur.

Yedinci nesil Civic ülkemizde sadece 1.6 litrelik VTEC motora ve 110 beygirlik güce sahiptir. Ayrıca 2.0 litrelik 200 beygirlik Hatchback Type-R modeli de bulunmaktadır. Bu nesil Civic ülkemizde LS ve ES olmak üzere iki adet donanım seviyesi bulunmaktadır.

Ayrıca ilk Hybrid modelini de bu nesilde yani 2002 yılında sunan Civic'in bu nesildeki hybrid motorlu aracı Türkiye'ye gelmedi.

Bu nesilde aynı zamanda 2002 model yılına sahip Civic Hatchback modeli de çıktı. 3 kapılı ve 5 kapılı olmak üzere iki seçenekli olan bu kasa Civic, Avrupa üretimi olduğu için bunlarda bazı kaynaklarda Euro Civic olarak adlandırılır. Aynı zamanda LS ve ES donanım özelliklerinin yanında hatchback Civic'lerde Sport donanım seviyesi de mevcuttu. Bu araçlarda ülkemize 1.4 litrelik 90 beygir, 1.6 litrelik 110 beygir ve Type-R modelindeki 2.0 litrelik 200 beygirlik motorlarla sunuldu. 2004 yılı itibarıyla hatchback modelde makyajlanıp daha spor bir görünüme kavuşmuştur.

Hem sedan hem de hatchback kasa tipinde isteğe bağlı olarak 5 ileri manuel ya da 4 ileri otomatik şanzıman seçenekleri vardı. Type-R modeli ise 6 ileri manuel şanzıman ile sunuluyordu.[10]

Sekizinci Nesil (2006 - 2012)[değiştir | kaynağı değiştir]

Makyajlı 8.Nesil Honda Civic Sedan
Makyajlı 8.Nesil Honda Civic Sedan
8.nesil Honda Civic Sedan
8.nesil Honda Civic Sedan
8. Nesil Makyajlı Civic Hatchback
8. Nesil Makyajlı Civic Hatchback

Sekizinci nesil Honda Civic'in piyasayla tanışması 2005 yılıydı ancak 2005 yılının ikinci yarısında tanıtılan Civic'in model yılı 2006'dır. Bu nesil önceki Civic'lerden gerek iç gerekse dış olarak tamamen farklı ve ilgi çekiciydi. Dönemin çok üstünde tasarlanan iç dizayn yani kokpit yediden yetmişe herkesin ilgisini çekmişti. İki katmanlı gösterge paneline sahip aracın alt kısmında devir saati, vites göstergeleri, araç uyarı ışıkları ve kilometre sayacı yer alırken üst kısmında ise hız göstergesi, yakıt göstergesi ve hararet göstergesi yer alıyor. Bu kasa Civic'in en boş donanım seviyesinden en üst donanım seviyesine kadar olan hepsinde ABS, 4 cam otomatiği ve Yan ve Perde hava yastıkları standart olarak sunuluyordu. İç mekanında ve dış boyutlarında önceki modele göre köklü bir değişikliğe giden Civic'in bir önceki modelde olduğu gibi arka tabanının düz olması ve buna ekstra boyutların genişlemesi eklenince arkadaki yolcuların çok daha rahat etmesi amaçlanmış ve büyük oranda sağlanmıştır.

2006 yılında ULEV (Ultra Düşük Emisyonlu Araçlar) sertifikasını aldı ve neredeyse tüm motorlarda yakıt ekonomisini koruyarak rakiplerinden bir adım öne geçti. Sekizinci nesil Civic iki kasa tipiyle ülkemize gelmiş bunlardan biri sedan diğeri ise hatchback kasa tipidir. Ayrıca Honda ülkemize ilk kez Hybrid otomobili bu kasayla getirmiştir.

Civic ülkemize 3 farklı motor tipiyle gelmiştir. Bunlardan ilki; 1.4 litre 115 HP ve 162 Nm torka sahip Hybrid elektrikli motordur, aracın elektrikli motoru 20 beygir üretirken, benzin motoru ise 95 beygir güç üretmektedir. Aynı zamanda bu motor Civic'e Türkiye'de satılan ilk ve tek hibrit otomobil[11] olma özelliği kazandırmıştır. İkinci olarak ise 1.6 litrelik i-Vtec 125 HP ve 152 NM torka sahip benzinli motordur. Üçüncü bir motor ise 1.8 litrelik i-Vtec 140 hp güce ve 174 Nm torka sahip benzinli atmosferik motorlardır. Ülkemizde 5 ileri manuel ile 5 ileri otomatik şanzımanla sunulmaktadır.

Dream modeli ile diğer modeller arasında şanzıman farklıdır. Dream modeli tam otomatik (P-R-N-D3-2-1) iken Premium, Elegance ve Executive modelleri F1 spor şanzıman olup (P-R-N-D-S) direksiyondan kontrolü mevcuttur.

Sekizinci nesil Honda ülkemize 4 donanım seviyesiyle gelmiştir. Bunlar; Dream, Premium, Elegance ve Executive (sadece 1.8 litrelik motorda sunulmaktadır)'dir. 2007 yılında sadece Executive modelinde sunulan VSA, 2008 yılından itibaren Elegance modelinde opsiyonel olarak sunulmuş, 2009 yılındaki makyajdan sonra Premium, Elegance ve Executive donanımlarında standart olurken Dream modelinde ise opsiyonel olmuştur.

2009 yılının ikinci yarısında makyajlanan sekizinci nesil Civic'te; ön tampon, ön panjur, arka stop lambaları, far yıkama (dream modeli hariç) , xenon far (dream modeli hariç) , müzik sistemi (dream modeli hariç) , kapılarda dekoratif çıtalar (dream modeli hariç) vb. değişikliklere gidilmiştir.

Bu makyajdan sonra Elegance donanım seviyesi ile Premium donanım seviyesi arasındaki tek fark Sunroof olmuş, opsiyonel özellik alınmaz ise onun dışında bir fark kalmamıştır. Dream modeliyle olan fark makyajdan sonra daha da açılmıştır. Premium, Elegance ve Executive modellerinde hız sabitleyicisi, 6'lı Cd changer, xenon far, far yıkama ve VSA standart olmuştur. Executive modelinde ekstra olarak; koltuk ısıtma ve elektrikli katlanır ayna bulunurken, sunroof opsiyoneldir. Elegance donanım seviyesinde ise sunroof standart olup diğer özellikle bulunmamaktadır. Araca gelen eleştirilerden bazıları far ve yağmur sensörünün bulunmaması ile iç malzeme plastiğinin kalitesizliğidir. Araç 2011 yılından itibaren fabrikadan BRC marka LPG'li olarak da alınabilmekteydi.

Aynı model yılları içerisinde hatchback kasa tipleri de mevcuttu. İngiltere yapımı olan hatchback Civic bazı yerlerde hala Euro Civic olarak adlandırılmaktır. 3 kapılı ve 5 kapılı olmak üzere iki modeli vardır. 2009 yılındaki makyajına kadar sadece 1.8 litrelik i-vtec 140 beygirlik güce sahip olan araç manuel ve i-shift yarı otomatik şanzımanla destekleniyordu, Type-S ve Sport olmak üzere 2 donanım seviyesine sahip aracın bir de 2.0 litrelik 201 HP gücündeki Type-R modeli de yer alıyordu. 2009 yılındaki makyajdan sonra araçta 1.4 litrelik 100 beygirlik motor kullanılmış 1.8 litrelik motor istek üzerine yapılmaya başlanmıştır. Nadirde olsa tam otomatik ve manuel şanzımanın yanında genellikle i-shift şanzıman kullanılıyordu.

Dokuzuncu Nesil (2012 - 2016)[değiştir | kaynağı değiştir]

9.Nesil Honda Civic Sedan
9.Nesil Honda Civic Sedan

2010 yılının Aralık ayında yeni Civic için artık sinyaller verilmeye başlanmıştı. Honda, enerjik, şık ve aerodinamik başlığı altında bir taslak yayınladı. 2011 yılında Kuzey Amerika Otoshow'unda görücüye çıkan Civic ülkemize 2011 yılının sonlarında 2012 model yılı ile giriş yaptı. Önceki kasaya göre iç ve ön tarafında aşırı bir değişiklik olmayan yeni kasa Civic'in en önemli farkı aracın arka kısmında ve yüksekliğinde oldu. Ön kısmı ise önceki modele göre daha keskinleştirildi.

Önceki modele göre biraz daha yüksek olan Civic'in eleştiri alan eksiklikleride bu kasada giderildi. Yalıtımı iyileştiren araca yağmur ve far sensörü eklendi, iç malzeme kalitesinde iyileştirilmeye gidildi, bagaj hacmi arttı ve bazı donanımlar eklenerek zenginleşen araç önceki nesille ciddi olarak ayrıştı. Başta arka kısmıyla ilgili eleştirilere maruz kalan Civic ilerleyen zamanlarda benimsendi. Herkesinin beklediğinin aksine yeni Civic'in bir önceki nesliyle aynı motoru taşıması insanlarda hayal kırıklığı yaşanmasına sebep oldu.

Ayrıca araç bizim ülkemize 1.6 litrelik 125 HP 152 NM torka sahip motorla geldi ve 5 ileri manuel ya da 5 ileri otomatik şanzıman tercihleri bulunmakta ve aracın ECO olarak geçen fabrikasyon LPG'li modeli de 2012 yılından günümüze kadar gelmiştir. Aracın çok nadir olarak 1.8 140 hp lik motoru da bulunmaktadır. Başlarda isteğe göre özel olarak getirilen bu motor şu an itibarıyla bulunmuyor aynı şekilde bu motorda 5 ileri düz veya 5 ileri otomatik şanzımanla desteklenmişti.

9.Nesil Civic Hatchback
9.Nesil Civic Hatchback

Bir önceki nesilde olduğu gibi en temel modellerde bile güvenlik en dolu model ile aynı sunuluyor. Bu konuda bir ayrışma mümkün olmazken araç bizim ülkemize 4 farklı donanım seviyesiyle gelmektedir. Bunlar; Dream, Premium, Elegance ve Executive'dir.

Araçların donanım olarak ayrıştığı özellikler ;

 • Dream modelinde; Far,yağmur, park sensörü, sunroof, xenon far, far yıkama, geri görüş kamerası, çelik jant, koltuk ısıtması, deri koltuk, anahtarsız giriş, usb, bluetooth ve hız sabitleyicisi gibi özellikler bulunmamaktadır.
 • Premium modelinde; Xenon far ve far yıkama, sunroof, deri koltuk, koltuk ısıtması bulunmamaktadır.
 • Elegance modelinde; Deri koltuk ve anahtarsız giriş özelliği bulunmamaktadır.
 • Executive modelinde; sunulan özelliklerin hepsi mevcuttur, bulunmayan bir özellik yoktur.[12]

Araç 2014 yılı itibarıyla makyajlandı. Çok büyük fark olmayan aracın jantları, ön panjuru içeride ise teybi ve müzik çalarında değişiklikler yapıldı, yapılan değişiklikle spor bir görünüm kazandırılmaya çalışıldı.

Ayrıca aracın 2015 yılı itibarıyla Black Edition adı altında body kitli, spoilerli ve navigasyon ekranlı özel bir serisi üretime sunuldu. Sınırlı sayıda üretimi olan bu araç bu nesil Honda'nın spor paket versiyonu kabul edilebilir.

Civic Type-R

Aracın hatchback versiyonu da bulunmaktadır. Ülkemize 2013 yılı itibarıyla giriş yapan aracın üç adet motor seçeneği bulunmaktadır. Bunlar; 1.4 litrelik i-Vtec, 100 beygirlik, 127 NM torka sahip benzinli motor, 1.6 litrelik i-Dtec, 120 beygir güce ve 300 NM torka sahip dizel motor ve 2.0 litrelik turbo beslemeli i-Vtec, 310 beygir güç ve 400 NM torka sahip motorları bulunmaktadır. 2.0 litrelik motor sadece Honda'nın şu an en güçlü arabası olma özelliğine sahip olan Civic Type-R modelinde sunulmaktadır. Sunulan motorların hepsi ülkemizde sadece manuel şanzıman ile desteklenmektedir.

1.4 litrelik motorun Comfort ve Elegance olmak üzere iki donanım seviyesi varken, 1.6 litrelik dizel motorun Comfort, Elegance ve Sport olmak üzere üç donanım seviyesi vardır. Type-R modeli ise tek donanım paketi ile sunulmaktadır.[13]

Onuncu Nesil (2016 - )[değiştir | kaynağı değiştir]

Son kasa Civic, 2015 yılında New York Otomobil Fuarı'nda konsept daha sonra ise geçtiğimiz Eylül ayında Los Angeles otomobil fuarında tanıtıldı. Honda tarafından, Yeni Civic “ Baştan aşağı yenilenen Yeni Civic Sedan” ve “Şimdiye kadarki en iyi Civic” sloganları ile duyuruldu. Yeni Civic sedan özellikle tasarımında göze çarpan değişiklikler motor seçeneklerindeki değişiklikler ile de dikkat çekmekte.

Yeni Civic, ABD’de 2.0 litre atmosferik ve 1.5 litre Turbo şarjlı benzinli motorlar ile satışa başlanmış durumda. Honda tarafından geliştirilen yeni Turbo şarjlı 1.5 litre benzinli motor, ilk defa yeni Civic’ de kullanıldı. Honda tarafından geliştirilmiş olan yeni turbo motor, 5500 d/d da 182 beygirlik güç üretirken, 1800 ile 5500 devir arasında 260 Nm tork üretmekte. Motor hacmine oranla ürettiği güç ve maksimum torku geniş bir devir aralığında vermesi ile Honda tarafından geliştirilmiş olan bu yeni motor kullanıcılar ve uzmanlar tarafından heyecan verici bir durum olmaktadır. Honda tarafından üretilmiş olan Turbo şarjlı motora sahip Yeni Civic’i ülkemize 2017 yılının Şubat ayında gelecek. Türkiye ve Avrupa pazarında Honda’nın geliştirmiş olduğu ve Civic HB ve CRV’ de başarılı bir şekilde kullanılmakta olan 1.6 i-DTEC motor seçeneği ile satışa sunulacağı ve isteğe bağlı olarak kullanıcılar otomatik şanzımanı da tercih edebilecekler.

Civic Sedan
Civic Coupé

Bununla birlikte, araçta benzinli versiyonlarda da otomatik seçeneği kullanılacak. Bir önceki seride 5 ileri tam otomatik vites ile ülkemizde gördüğümüz Civic, yeni kasası ile ülkemizde de benzinli versiyonlarda CVT otomatik şanzıman ile satışa sunulacak. Yeni Civic de kullanılan CVT şanzımanın yakıt tüketimi ve konfor konusunda aracın bir önceki nesile göre daha gelişmiş olmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Elde edilen teknik verilere göre, yeni Hond Civic’in bir önceki nesile göre büyümüş olduğu dikkat çekmektedir. Aracın boyutlarındaki iç mekan, yükseklik, uzunluk ve bagaj hacmi ön plana çıkmakta. Ayrıca araçta iç hacimde de önemli iyileştirmeler yapıldığı görülmektedir. Bir önceki Civic’de 440 litre olan bagaj hacminin de Yeni Civic ile birlikte 500 litre civarındadır. Yeni Civic’ de dikkat çeken önemli noktalar birisi, eski kasada pek çok kişinin şikayet etmekte olduğu iç mekan malzeme kalitesinin yetersiz ve kullanılan sert plastik malzemelerin yerini, oldukça kaliteli ve üst sınıf ayarında bir iç mekanın almış olması kullanıcılar için sevindirici bir durumdur. ABD’ de gerçekleştirilen değerlendirmelerin tamamında Yeni Civic’in malzeme kalitesi ve ses izolasyonu konusunda bir önceki modele göre oldukça iyileştirilmiş olduğu ifade edilmektedir. Yeni Civic de önemli değişimlerden birisi de, ağırlık merkezinin yerinin değiştirilerek yol tutuş konusunda Yeni Civic’in çok iyi bir konuma getirilmiş olması olduğu belirtilmektedir.. Ayrıca Yeni Civic’de özellikle arka tekerleklerde kullanılan yeni bağımsız süspansiyon sistemi sayesinde, aracın önceki nesline göre konfor konusunda da önemli gelişme kaydettiği görülür.

Yeni Civic, güvenlik donanımları teknolojisi ile de sınıfında üst sıralara oynamaya aday durumdadır. Yeni Civic de özellikle ABD’de satılmakta olan touring versiyonunda otomatik gündüz, uzun ve kısa led farlar, 450 watt ses sitemi, sürücü 8 yöne yolcu 4 yöne elektrikli koltuk, ön ve arka tüm koltuklarda ısıtma, uzaktan motor çalıştırma,anahtarsız giriş ve kapı kilitleme, Apple ve Android uyumlu multimedya sistemi, 7” dokunmatik ekran ve ekrandan araç elektronik aksam kontrolü, elektronik park freni gibi sınıfında iddialı donanımlar bulunmaktadır. Güvenlik anlamında ise Yeni Civic gerçekleştirilmiş test sonuçları ile de kendi sınıfının üzerinde bir performans sergilemektedir. ABD de gerçekleştirilen ve dünyanın en saygın güvenlik testlerinden olarak kabul edilen IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) testlerinde Yeni Civic en üst düzeyde güvenlik seviyesi olan “Top Safety Pick+” puanı almış bulunmakta. Ayrıca aynı değerlendirme de Yeni Civic, “çok güvenliği ve ön çarpışma güvenliği” başlıklarından sınıfında ve daha üst sınıflarda bulunan pek çok modeli geride bırakarak güvenlik konusundaki üstünlüğünü de kanıtlamış bulunmakta. Yeni Civic de bulunan, Honda Sensing sayesinde aracın orta üst donanım seviyelerinde; şeritten çıkma uyarısı, şerit takip yardım sistemi, Hız azaltma, Adaptif hız kontrolü, İleri çarpışma yardımcısı, çarpışma hafifletici sistem standart olarak sunulmaktadır.

Yeni Civic Sedan üretilmeye ve satışa başlanması henüz çok kısa bir süre olmuş olmasına rağmen Kuzey Amerika’da yılın otomobili ödülünü almıştır. Ayrıca gazeteciler ve otomobil federasyonları tarafından da Yeni Civic Sedan’a Kuzey Amerika’da çeşitli ödüller verilmesi modelin başarısını tescilleyen faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok anlamda kendini geliştiren, ve otoriteler tarafından C ve D sınıfı arasında bir yerde olarak gösterilen Yeni Civic Sedan’ın Türkiye’ de satışa 2016 yılının Ekim ayında sunulacak.

Yeni Civic Sedan da bulunacağı kesinleşen motor seçenekleri ise, benzinli atmosferik, benzinli LPG, ve dizel olarak öne çıkmakta ayrıca tüm bu versiyonlar için otomatik vites seçeneğinin de Türkiye’de satışa sunulacağı belirtilmektedir. Ayrıca Yeni Civic Sedan’ın üretileceği 9 fabrikadan birisi Honda Türkiye fabrikası olacağı gibi, dizel – otomatik versiyonu ise tüm dünyada sadece Türkiye’de üretilecektir.[14]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Honda Debuts Dynamic New 10th Generation Civic Sedan for North America: The Most Ambitious Remake of Civic Ever" (Basın açıklaması). American Honda Motor Company. 16 September 2015. Erişim tarihi: 5 September 2016. 
 2. ^ Gibbs, Nick (1 Mart 2016). "Honda touts new Civic hatchback as sportiest ever". Automotive News Europe. Erişim tarihi: 5 Eylül 2016. 
 3. ^ Vasilash, Gary (4 Nisan 2016). "Designing the 2016 Honda Civic Coupe". Automotive Design & Production. 15 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2016. 
 4. ^ "First Generation". 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 5. ^ "Second Generation". 2 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 6. ^ "Third Generation". 1 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 7. ^ "Fourth Generation". 2 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 8. ^ "Fifth Generation". 2 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 9. ^ "Sixth Generation". 2 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 10. ^ "Seventh Generation". 2 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 11. ^ http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=47239.  Eksik ya da boş |başlık= (yardım)
 12. ^ "Donanım Listesi". 27 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 13. ^ "Nineth Generation". 27 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 14. ^ "Civic Tanıtıldı". 1 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.