Hilary Duff

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hilary Duff
Genel bilgiler
Doğum adı Hilary Edhard Duff
Doğum 28 Eylül 1987 (1987-09-28) (35 yaşında)
Başladığı yer Houston, Teksas  ABD
Tarzlar Pop rock, dans-pop, teen pop
Meslekler Müzisyen, şarkı yazarı, oyuncu, moda tasarımcısı, manken, film prodüktörü, konuşmacı
Çalgılar Vokal
Etkin yıllar 1998-günümüz
Müzik şirketi Disney/Buena Vista (2001–2004)
Hollywood (2002–günümüz)
Resmî site hilaryduff.com

Hilary Erhard Duff (d. 28 Eylül 1987, Houston, Teksas), Amerikalı sinema oyuncusu ve şarkıcı, ülkesi dışında da tanınan bir popüler kültür ikonu. Hilary Duff, Lizzie McGuire adlı televizyon dizisiyle ün sağladı. Bu dizide aldığı başrol sayesinde yapımcıların dikkatini çekti ve ardından birçok filmde rol aldı. Bu filmlerin başında, Lizzie McGuire (2003), Bir Külkedisi Masalı (2004), Cheaper by the Dozen (2003) gelmektedir. Bu işlerden 2005 yılında yaklaşık 15 milyon $ kazandı.[1]

Duff, kariyerini sinema ve televizyonla sınırlamadı ve pop müzik alanında da çalışmaya başladı. 3 adet RIAA sertifikalı platin albüm çıkardı ve bu albümler dünya çapında 13 milyondan fazla satıldı.[2] Ayrıca, Stuff by Hilary Duff adlı bir giyim mağazası zinciri ve With Love... Hilary Duff adlı bir parfüm markası ile iş dünyasına da girdi.

Duff'ın 2008 filmleri arasında aksiyon türündeki War, Inc. ve animasyon türünde Foodfight! adlı filmler bulunmaktadır.[3] Son müzik albümü Dignity 2007 Nisan'ında çıkmış ve Nisan 2007 itibarıyla 840 bin kopyadan fazla satarak altın RIAA sertifikası almıştır.

Duff'ın 2008 yılının Kasım ayında Best of Hilary Duff adlı albümü piyasa çıkmıştır. Albüm 2 yeni şarkı ve ilk albümünden son albümüne kadar pek çok şarkı içeren derleme bir albümdür. Aynı zamanda Hilary, bu albümle birlikte ilk albümünden beri çalıştığı Hollywood Records adlı şirketinden ayrılmıştır.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Teksas'ın Houston adlı kasabasında doğdu. İç mimar olan Susan Coleen Duff ile işletmeci Bob Erhard Duff'ın ikinci kızıdır. Anne Susan Duff, Hilary'ye, ablası Haylie Duff gibi küçük yaşlarda oyunculuk dersleri aldırmaya başladı. Bu derslerin ardından, iki kardeş çeşitli küçük, bölgesel tiyatro projelerinde yer aldı. Hilary altı, ablası Haylie Duff sekiz yaşındayken bu ikili San Antonio'da Fındıkkıran Balesi'nde rol aldı. Ardından profesyonel oyunculuk fikri ikisine de çekici gelmeye başladı ve sonunda anneleri ile Kaliforniya'nın yolunu tuttular. Bob Erhard Duff, işlerini Kaliforniya'dan organize edemeyeceğini düşünerek Houston'da kalmayı tercih etti.[4] Duff kardeşler burada da hemen fark edildi ve birkaç sene içinde bazı televizyon dizilerinde boy göstermeye başladılar.

Televizyon kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk rolleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hilary Duff'ın ilk rolleri küçük rollerdi. İlk olarak, Hallmark adlı şirketin, True Women adlı mini dizisinde rol aldı. Ayrıca, yönetmen ve senarist Willard Caroll'ın Playing by Heart adlı filminde oynadı. Başrol olarak ilk yapımı ise genç cadı Wendy rolünü canlandırdığı Casper Meets Wendy filmi oldu. Bunun devamında yine Casper filmlerinde yer aldı. Bu filmler Casper ve Casper: A Spirited Beginning'dir.

Daha sonra Duff, bir televizyon dizisi olan The Soul Collector'da yardımcı bir rol ile izleyenlerin karşısına çıktı. Film, bir Kathleen Kane romanından uyarlanmıştı ve başroldeki Bruce Greenwood, kocası yeni ölmüş, çiftçilik yapan bir kadına (Melissa Gilbert) melek olarak yardım ediyordu. Bu filmin yayınlandığı yıl Hilary Duff, "Bir Televizyon Filmindeki En İyi Yardımcı Genç Kadın Oyuncu" ödülüne layık görüldü. 2000 yılında NBC'de yayınlanan Daddio adlı dizide oynadı. Dizinin başrolünde oynayan Michael Chiklis: ”Hilary'yi ilk bölümde oynarken gördüğümde yanımdakilere döndüm ve bu kız ileride çok iyi bir film yıldızı olacak dedim. Çünkü bu yaşta bile tecrübeli bir oyuncu kadar rahat." diyerek genç kızın ne kadar parlak bir geleceği olacağını söylemiştir.[5] Gossip Girl dizisinin 3. sezonuna katılan Duff, Olivia Burke karakterini taşıyor. Geçtiğimiz günlerde Duff'ın olay yaratan sahnesiyle karşılaşıldı. “1 Gece, 2 Tecrübe, 3’lü Sevişme” sloganıyla yer alan üçlü seks sahnesinin yayınlanmaması için Cw televizyonuna uyarıda bulundu. Ancak tüm tepkilere rağmen, bu sahne dizinin önceki gün yayınlanan bölümünde ekrana taşındı.

Lizzie McGuire[değiştir | kaynağı değiştir]

Daddio'nun yayından kalkmasından önce Hillary'nin dizi kadrosundan çıkarılması genç oyuncuyu çok etkiledi ve bu olay onu film kariyerine devam etme konusunda karamsarlığa ve isteksizliğe itti. Gelen teklifleri değerlendirmek istemese de menajeri ve annesinin teşvikleri sonucunda, Lizzie McGuire adlı bir aile-komedi dizisinde başrol oyuncusu olarak yer aldı.

Bu dizide Hilary, beceriksiz ve sıradan, genç kızlığa adım atmakta olan bir ortaokul öğrencisini canlandırıyordu. Dizideki diğer oyuncular Adam Lamberg, Lalaine, Jake Thomas, Clayton Snyder, Ashlie Brillault, Robert Carradine ve Hallie Todd gibi isimlerdir. Lizzie McGuire, ilk kez 12 Haziran 2001'de Disney Channel'da yayınlandı ve her bölümde yaklaşık 2-3 milyon seyirciye ulaşmayı başardı.[5] Bu yüksek izlenme oranları, Duff'ın kariyerinin önemli bir noktasını oluşturdu; çünkü 5-12 yaşları arasında olan birçok çocuk onu idolü olarak benimsemişti; bu da Hilary'yi çok sevindiriyordu. Bütün bunlar sinema yapımcılarının gözünden kaçmadı ve 65 bölümlük bir devam kontratı daha yapılmasına karar verildi. Fakat sonra bununla ilgili bir film yapmanın daha iyi olacağı düşünülüp Lizzie McGuire:The Movie (İtalya'da Aşk) adlı film çekildi. (bkz.Lizzie McGuire (film)).[5]

Diğer projeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Duff, bazı televizyon yapımlarında da küçük roller ile yer aldı. 2000 yılında konuk oyuncu olarak katıldığı Chicago Hope adlı dizinin bir bölümünde hasta bir çocuğu canlandırdı.[6] 2003'te George Lopez adlı dizinin bir bölümünde makyaj malzemeleri satan bir karakteri canlandırdı. Ardından 2005'te dizideki karakterlerden birinin şair bir arkadaşı rolüyle dizide konuk oyuncu olarak yer aldı. Kardeşi ile beraber 2003 yılında Amerikan Dreams adlı dizinin bir bölümünde yine konuk oyuncu olarak yer aldı. 2005 yılında Joan of Arcadia adlı dizide ana karakterin sınıf arkadaşı rolü ile izleyenlerin karşısına çıktı. Most Wanted turnesinin Meksiko konserindeki bir performansı ile Rebelde adlı bir dizide de yer aldı. 2007 yılında da The Andy Milonakis Show adlı komedi dizisinin üçüncü sezonunun bir bölümünde oynadı.[7]

Film kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hilary Duff bir ödül töreninde

Duff, 2002 yılında Human Nature adlı filmde rol aldı. Film, Cannes ve Sundance film festivallerinde gösterildi ve eleştirmenlerden iyi not aldı.[8] Film Charlie Kaufman tarafından yazılmıştı ve yönetmeni Michel Gondry idi. Duff bu filmde, başrolde yer alan ve bir hümanisti canlandıran Patricia Arquette'in gençlik yıllarını oynadı.

2002 yılında Christy Carlson Romano ve Gary Cole'un oynadığı Cadet Kelly adlı filmde yer aldı. Bu film de sadece televizyon için yapılmıştı ve Disney Channel'da yayınlandı.

Duff'ın uzun metrajlı bir filmdeki ilk büyük rolü, Agent Cody Banks filmiyle oldu. Film, 2003'te yayınlandı ve başrolünde Frankie Muniz bulunuyordu. Hilary Duff bu filmde iyi bir performans göstermiş ancak devam filminde yer almamıştır.

Duff ve ablası Haylie Duff 2008 film festivali

2003 yılının sonlarına doğru, başrolünü Steve Martin ve Bonnie Hunt'ın üstlendiği Cheaper by the Dozen adlı aile filminde, on iki çocuklu bir ailenin bir çocuğu rolüyle yer aldı. Bir devam filmi çekilse de, film hem eleştirmenler tarafından ağır biçimde eleştirildi, hem de hasılat açısından bekleneni veremedi.

2004 yılında Duff, Charles Perrault'nun bir masalı olan Külkedisi'nin modern versiyonu Bir Külkedisi Masalı adlı filmde başrol oynadı. Film dünya çapında yaklaşık 75 milyon dolarlık hasılat yaptı.[9] Sonraki yıl ilk kez dram türünde bir filmde başrol oynadı. Raise Your Voice, hakkındaki yorumlarda Duff'ın önceki rollerinden daha ağır bir rolle izleyicinin karşısına çıktığı belirtildi. Ardından Las Vegas Weekly adlı dergi, filmi çok ağır bir biçimde eleştirdi. Dergide, Duff'ın kötü oyunculuğu, kötü şarkıcılığı, kötü bir senaryo ve yönetmenle birleşince ortaya gerçekten zaman kaybı niteliğinde bir film ortaya çıkmış şeklinde cümleler yer almıştır.[10][11][12] Raise Your Voice adlı filmde Duff'ın şarkıcılığı daha ön plandaydı. Bu sefer ise sesinin bilgisayar ile oynanarak düzeltildiği iddia edildi ve filmdeki performansı, Hilary'e ilk Altın Ahududu adaylığını getirdi.[13] (Altın Ahududu, yılın en kötülerine verilen bir ödüldür.) Film dünya çapında 13.573.284 $ hasılat yaparak Hilary Duff'ın en az başarı kazanan filmi oldu.[14]

2005'te Hilary Duff, The Perfect Man adlı filmde kocasından yeni boşanmış, New York'a taşınıp bunalımlı bir biçimde aşkı arayan bir kadının, büyük kızını canlandırdı. Filmin fragmanları, eleştirmenler tarafından çok olumsuz karşılanmıştı, nitekim film, yapımcılarını box office listelerinde tam bir hayal kırıklığına uğrattı. Zaten filmin hasılatı da bu düş kırıklığını yansıtmaktaydı. Filmin yalnızca yaklaşık 19 milyon dolar hasılatı vardı.[15] O yıl Duff, Altın Ahududu ödülüne tekrar aday gösterildi.[16] Hilary Duff, Madonna'nın sahibi olduğu Maverick isimli film yapım şirketi ile bir film daha çekti. Yönetmeni Martha Coolidge olan bu film, öteki filmlerden biraz daha farklıydı. Çünkü, Hilary başrolü bu kez ablası Hailey Duff ile paylaşıyordu. Filmin konusu ise çok zengin olan iki kız kardeşin hayatı idi. Bu film de ona 24 Haziran 2007'de yapılmış olan Altın Ahududu ödüllerinde 2 adaylık kazandırdı.[17] Duff kardeşler, 2008'de vizyona giren animasyon türündeki Foodfight! adlı filmin seslendirmesini yaptılar.

Yıl İsim Rol Notlar Dünya Çapında Hasılat
1998 Casper Meets Wendy Wendy
1999 The Soul Collector Ellie Televizyon için yapıldı.
2001 Human Nature Genç Lila Jute 2002'de gösterime girdi $705.308
2001-2004 Lizzie McGuire (dizi) Lizzie McGuire Dizi
2002 Cadet Kelly Kelly Collins Televizyon için yapıldı. n/a
2003 Agent Cody Banks Natalie Connors Başrol oyuncusu olarak yer aldı. $58.795.814 [18]
Lizzie McGuire (film) Lizzie McGuire/Isabella Parigi Film $55.534.455 [19]
Cheaper by the Dozen Lorraine Baker Yardımcı oyuncu olarak yer aldı. $190.212.113[20]
2004 A Cindirella Story Samantha Montgomery Başrol oyuncusu olarak yer aldı. $74.628.141 [21]
Raise Your Voice Terri Fletcher Başrol oyuncusu olarak yer aldı. $13.573.284 ..[14]
In Search of Santa Crystal Ana karakteri seslendirdi.
2005 The Perfect Man Holly Hamilton Başrol oyuncusu olarak yer aldı. $19.770.475 ..[15]
Cheaper by the Dozen 2 Lorraine Baker Yardımcı oyuncu olarak yer aldı. $129.154.341 [22]
2006 Material Girls Tanzie Marchetta Ablası ile beraber başrolde yer aldı. $12.783.677 [23]
2007 War, Inc. Yonica Babeyeah Başrol oyuncusu olarak yer aldı.
2008 Foodfight! Sunshine Goodness 2008 Nisan'ında gösterime girecek. TBA
2009 What Goes Up Lucy Prömiyeri 3. Annual Buffalo Niagara Film Festival'de yapıldı.
Greta Greta Ayrıca filmin yapımcısı.
Stay Cool Shasta O'Neil Prömiyeri 2009 Tribeca Film Festival'de yapıldı.
2010 Provinces of Night Raven Lee Halfacre [24]
2011 Bloodworth Raven Halfacre
2012 She Wants Me Kim Powers
Foodfight! Sunshine Goodness[25] Seslendirme
2013 Wings Windy Seslendirme
2014 Wings: Sky Force Heroes Windy Seslendirme
2016 Flock of Dudes Amanda L. Benson
2018 Meet Your Tooth Fairy[26] Twinkle Seslendirme
2019 The Haunting of Sharon Tate[27] Sharon Tate Aynı zamanda yapımcı.

Müzik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2003: Santa Claus Lane[değiştir | kaynağı değiştir]

Duff, ilk olarak Brooke McClymont’un bir şarkısı olan I Can't Wait'i tekrar düzenledi ve bu Lizzie McGuire'in film müzikleri albümünde yerini aldı. İlk albümü Santa Claus Lane (2002), Noel şarkılarından oluşuyordu. Bu albümde ona Christina Milian, Lil' Romeo ve ablası Haylie Duff gibi isimler eşlik etti. Ardından çıkardığı Tell Me a Story (About the Night Before) adlı single'ı billboard listelerinde en üst sıralarda kendine yer bulmasını sağladı. Sonucunda da RIAA altın sertifikasını aldı.[28]. Bunlardan başka, The Santa Clause 2 isimli filmin müziklerinin bulunduğu albümde birçok şarkıyı seslendirdi. Yine Lizzie McGuire filminin film müziği albümünden Why Not adlı şarkı Avustralya müzik listelerinde haftalarca üst sıralarda yer aldı

2003: Metamorphosis[değiştir | kaynağı değiştir]

Duff'ın ikinci stüdyo albümü Metamorphosis, ABD'de ve Kanada da çok tutuldu ve sadece bu iki ülkede 3.7 milyon adet sattı.[29] Bu rakamla ABD'de 2004'ün en çok satan albümleri arasına girdi. Albümün ilk çıkan single'ı So Yesterday oldu ve çıkmasıyla birlikte hemen birçok ülkedeki müzik listelerinde zirveye yerleşti. MTV sürekli bu şarkının klibini yayınladı. Ardından çıkan ikinci single Come Clean de ilk şarkının başarısını tekrarladı.[30]. Aynı şekilde listelerde üst sıralarda yer aldı. Üçüncü single Little Voice beklenen etkiyi gösteremedi; kısacası önceki iki parça gibi bir başarı yakalayamadı.

Bunlardan sonra Hilary Duff, 2003 yılının sonlarında ilk konser turnesi olan Metamorphosis turnesine çıktı. Bunu Most Wanted turnesiyle devam ettirdi. Bu turnelerde yer alan konserlerin bütün biletlerinin önceden satılmış olması dikkat çekti. Çünkü Britney Spears ve Christina Aguilera gibi müzik dünyasının ünlü isimlerinin konserlerinde bile o yıl tüm biletler satılmamıştı. 2004 yılında Duff, Dünya Müzik Ödülleri'nin "En iyi Kadın Şarkıcı" kategorisinde ödül aldı. Ayrıca yine 2004'te "Çocukların En Sevdiği Kadın Şarkıcı" ödülüne de layık görüldü.

2004 yılınının ortalarında ablası Hailey Duff ile iki düet yaptı. Bunlar, The Siamese Cat Song ve Circle of Life adlı şarkılardı. Ablası ile yaptığı işler bunlar ile sınırlı kalmadı ve kendisinin başrolünü oynadığı "Bir Külkedisi Masalı" filminin film müziklerine de iki şarkıyla katkıda bulundular. Bu iki şarkı Our Lips Are Sealed ve The Go-Gos'dur. Our Lips Are Sealed, klibiyle MTV'de sık sık yayınlansa da ABD'deki billboard listelerinde tam bir hayal kırıklığı yarattı. İlk yüz şarkı içerisinde bile kendine yer bulamadı.[30]

2004: Hilary Duff[değiştir | kaynağı değiştir]

Hilary Duff, kendi ismini taşıyan albümünü 2004 yılının Eylül ayında, hatta kendisinin on yedinci doğum gününde çıkardı. Bu albümde kendi şarkı sözlerine de yer verdi. Duff, bu albümün Metamorphosis albümüne göre daha sert bir albüm olduğunu belirtti. Bu albüm ABD'de ikinci sıraya, Kanada'da ise zirveye kadar yükseldi. Albüm, ABD'de iki senede 1.5 milyon sattı.[29] Albümden çıkan ilk single Fly ABD'de popüler bir video olmasına karşın listelerde iyi yerlere gelemedi. Aynı şekilde Avustralya listelerinde de ancak ilk 50'ye girebildi.[30] Bunun nedeni de albümün dinleyiciler tarafından "Metamorphosis" kadar başarılı bulunmamasıydı. Bunun üzerine Duff, Most Wanted turnesine 9 ay kadar daha devam etti.

2005: Most Wanted[değiştir | kaynağı değiştir]

Hilary Duff'ın dördüncü albümü "Most Wanted" (2005), önceki albümlerden seçilen dört şarkıdan, remikslerden ve Muse, The Killers gibi grupların şarkılarından esinlenip oluşturulan dört yeni şarkıdan oluşmaktadır. Duff, ısrarla bu albümün en iyiler albümü olmadığını, yeni bir ürün olduğunu söylemiştir. Albümün yapımında Good Charlotte grubundan Joel Madden ve kardeşi Benji Madden yer almıştır. Albümün en önemli single'ı Wake Up, ABD'de billboard listelerinde üst sıralarda kendisine yer buldu.[30]

Hilary Duff bir performansı sırasında

Aynı şekilde şarkının klibi de MTV'de çok sık yayınlandı. Kısa sürede albüm, Billboard 200 albüm listesinde zirveye yerleşti. Bundan sonra, albümden ikinci bir single olan Beat of My Heart adlı şarkı çıktı. Fakat bu, ilk şarkının başarısını yakalayamadı.[30]. 2006 Mart itibarıyla, Most Wanted albümü, ABD'de 1.3 milyon sattı.[31] Duff,kendisinin başrol oynadığı ve Madonna'nın yapımcılığını yaptığı "Material Girls" adlı filmin film müziklerine de katkı da bulundu.

2007: Dignity[değiştir | kaynağı değiştir]

Hilary Duff'ın Dignity adlı albümünün önce 2007 Şubat'ında çıkacağı açıklandı. Fakat daha sonra, kendisinin oynadığı "War,Inc." filminin kontratına bağlı olduğu için albüm çıkış tarihi 2007 yılının Nisan ayına ertelendi. Bununla beraber bu albümün ilk single'ı Play with Fire 2006 yılının Ağustos ayında ABD'deki radyolarda çalınmaya başlandı.

Dignity albümünde Duff, Kara DioGuardi ve Kanadalı yapımcı ve söz yazarı Rhett Lawrence gibi isimlerle çalıştı. Hilary Duff, çıkacak olan albümünü şu sözleri ile nitelendiriyor: "Tam olarak ne yaptığımızı nasıl açıklarım bilmiyorum ama bu albümün öncekilerden daha farklı, daha eğlenceli ve hareketli olduğunu söyleyebilirim. Tüm bunlar benim için de yeni şeyler ve bundan büyük keyif alıyorum."[32] Ayrıca bu albümün pop ve rock müzik türünden daha çok elektronik tarzda olduğunu da sözlerine ekliyor.[33] Bu albümünden çıkan ikinci single With Love oldu. İlk defa KIIS-FM'de Ryan Seacrest'in programında yayınlandı. Albümde bulunan diğer şarkılar; Play with Fire, Gypsy Woman, Happy, Where's Your Dignity?, Stranger, Danger'dır. Albümün yapımcı şirketi bu albümden en az beş single çıkarmayı düşünmektedir. Bu albümde Duff'ın çalıştığı diğer yapımcılar Richard Vission, Manny Marroquin, Tim&Bob gibi kişilerdir.

Albümden çıkan ilk single Play with Fire çok etkili bir dans parçası değildi. Nitekim Amerika Birleşik Devletleri'ndeki müzik listelerinde başarılı olamadı. İkinci single With Love, ilk single'a göre daha başarılı oldu.[30].ABD Hot 100 listesinde çok iyi sıralarda kendisine yer bulmasının yanında Billboard Dance Club Play listesinde zirveye kadar yükseldi. "With Love"'ın klibi aynı zamanda Hilary Duff'a ait olan With Love... Hilary Duff adlı parfümün tanıtım reklamlarında da kullanıldı.[34] Parçanın klibi MTV'nin TRL programının listesinde de zirveye çıktı.

Albüm, 2007 yılının Nisan ayında çıktıktan sonra, ABD ve Kanada'daki listelerde ilk beşte kendisine yer buldu. Avustralya'da listelerde ilk yirmiye Birleşik Krallık'ta ise ilk kırka girdi. Ayrıca albümün üçüncü single'ı Stranger, Hot Dance Club Play listesinde ilk üçe girdi. Türkiye'deki Billboard listesinde ise 1 numaraya kadar yükseldi.Stranger Hilary Duff için kariyerinde bir dönüş noktası olarak gösterilmektedir. Bu zamana kadar eliştirmenler tarafından 'çocuk şarkıları yapıyor' denilen Hilary Duff bu parçasıyla müzikte ne kadar iyi işler yaptığını herkese göstermiştir ve aynı zamanda Stranger şarkısı Dünya müzik listelerinde de hızla yükselmiş yükselmeye devam da etmiştir.[30].

2008: Best Of[değiştir | kaynağı değiştir]

Best of Hilary Duff, 2008 yılının Kasım ayında çıkmıştır. Albüm 2 yeni şarkı olan Reach Out ve Holiday'in yanı sıra 7 eski şarkı ve 3 yeni remix içermektedir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Albüm Liste Durumu
 ABD  Birleşik Krallık  Kanada  Avustralya  Japonya
2002 Santa Claus Lane
154
2003 Metamorphosis
1
69
1
19
2004 Hilary Duff
2
1
6
5
2005 Most Wanted
1
31
1
3
5
2006 4Ever 1
2007 Dignity
1
25
1
4
1
2008 Best of Hilary Duff 2
2015 Breathe In. Breathe Out.

1 Sadece İtalya'da çıktı. 2 Derleme Albüm.

Single'lar[değiştir | kaynağı değiştir]

Single İsmi Albüm Listeler
"Tell Me a Story (About the Night Before)" Santa Claus Lane -
"Santa Claus Lane" Santa Claus Lane -
"Why Not" Metamorphosis #14 Avustralya
"So Yesterday" Metamorphosis #42 ABD, #9 İngiltere, #8 Avustralya, #25 Dünya
"Come Clean" Metamorphosis #35 ABD, #18 İngiltere, #17 Avustralya
"Our Lips Are Sealed" Bir Külkedisi Masalı Film Müzikleri Albümü #8 Avustralya
"Little Voice" Sadece Avustralya'da Metamorphosis #29 Avustralya
"Fly" Hilary Duff #20 İngiltere, #21 Avustralya
"The Getaway" Hilary Duff -
"I Am" Hilary Duff -
"Weird" Hilary Duff -
"Someone's Watching over Me" Hilary Duff #22 Avustralya
"Wake Up" Most Wanted #29 ABD, #7 İngiltere, #15 Avustralya
"Beat of My Heart" Most Wanted #13 Avustralya
"Supergirl" Most Wanted -
"Play with Fire" Dignity -
"With Love" Dignity #42 ABD, #60 İngiltere
"Reach Out" Best of Hilary Duff

İş hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm bu müzik ve film kariyerinin yanında Hillary Duff, değeri milyon dolarlarla ölçülen Stuff by Hilary Duff adlı bir şirketin sahibidir. Şirket kurulduğunda sadece giyim ve moda alanlarında faaliyet gösterirken, zamanla mücevherat, mobilya, parfüm gibi sektörlere de girmiştir. Şirketin ürettiği ürünler daha çok gençlere yöneliktir.[35]

Duff ve köpeği Lola, Electronic Arts adlı firmanın oyunu olan Sims 2:Pets adlı bilgisayar oyununda yer aldı. Oyunda Duff ve köpeği diğer karakterle konuşabilen, iletişebilen karakterlerdi. Bunun için yalnızca oyunun internet sitesine girip; ilgili Hilary Duff paketinin indirilmesi yeterliydi.[36] Bunun yapılmasıyla; Duff ve köpeği de seçilip oynanabilen bir karakter haline dönüşebiliyordu. Hayvanseverler, evcil hayvanını bir moda aksesuarı gibi kullanan Jessica Simpson, Paris Hilton gibi Hilary Duff'a da tepki göstermektedir.[37]

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hilary Duff 2007'de Toronto'da bir konserde

Duff, 2002 yılında şarkıcı Aaron Carter ile birlikte olmaya başladı. Carter, Lizzie McGuire'in bir yılbaşı bölümü için dizi setine gelmişti ve Hilary ile burada tanıştılar. Bu birliktelik yaklaşık bir buçuk yıl sürdü. Ayrılma nedenleri ise, Carter'in Hilary'i Lindsay Lohan nedeniyle bırakmasıydı. Bu olay Hilary'nin kalbini kırdı. Carter ise açıklamalarında sadece üzgün olduğunu söyledi[38] Bütün bu geçen olaylar iki genç şarkıcı ve oyuncunun, Duff ve Lohan'ın, birbirinden nefret etmesine; hatta düşman olmasına neden oldu. 2007 yılının Nisan ayında bu ikilinin barıştığı haberlerde yer almıştır.[39].[40]

Hilary Duff, hasta bir çocukla beraberken...

Hilary Duff, 2004-2006 yılları arasında Good Charlotte grubundan, şarkıcı Joel Madden ile beraber oldu.[41] Bu ilişki, ilk kez Duff'ın annesi Susan Duff tarafından, 2005 yılının Haziran ayında, Seventeen adlı magazin dergisi aracılığı ile duyuruldu.[42] Çünkü yapılan dedikodular herkesi rahatsız etmişti. "Elle" adlı magazin dergisinin Hilary Duff ile yaptığı bir röportajda (2006-Haziran), Hilary'e bekareti hakkında sorular sorması üzerine kendisinin bu sorulara "İlişkiye girmeyi düşünmedim değil. Bu herkesin yaptığı bir şey" gibi bir cevap vermesi o sıralar dikkatlerin genç yıldızın üzerine çekilmesi oldu.[43] Bu olayların hemen ardından "Much Music" adlı dergiye az önceki gibi bir açıklama yapmadığını söylemesi, ilgiyi tekrar Duff'ın üzerinde topladı.[44] Duff ve Madden 2006 yılının Kasım ayında ayrıldı.[45] 2006 yılının sonları Hilary Duff için ilginç bir olaya sahne oldu. 3 Kasım 2006 tarihinde Duff, izlendiğini ve tehdit edildiğini ileri sürerek polise ihbarda bulundu.[46] Polis, araştırmaları sonucunda Maksim Miakovsy adlı kişiyi yakaladı. Tutuklu suçunu itiraf etti ve ABD'ye Hilary Duff ile romantik vakit geçirmek için geldiğini söyledi.[47] 19 Ocak 2007'de 117 gün hapis ve ardından 5 yıl gözaltı cezası aldı. 2007 Ağustos itibarıyla hala Manhattan hapishanesinde cezasını çekmektedir.[48]

Hilary Duff'ın ,2007 Ağustos ayında Kanadalı buz hokeyi oyuncusu Mike Comrie ile fotoğrafları internette yayınlanmıştır..[49] 2007 yılının Eylül ayında ikilinin birlikteliği birçok yerde onaylanmış ve hatta Comrie Duff'ın 20 yaş doğum günü için bir Mercedes cip almıştır.

Hilary Duff MuchMusic müzik kanalında bir çekim sırasında (24 Nisan 2007)

Hilary Duff, birçok hayır kurumuna üyedir. Özellikle, hayvanları koruyan bir kurum ve kimsesiz çocuklara yardım eden bir dernek bunların başını çekmektedir.

2005 yılının ağustos ayında Duff, bir basın açıklamasında ön dişlerinin konser sırasında mikrofonun çarpmasıyla kırıldığını ve kendisinin de takma dişler taktırdığını söyledi.[50] Hayranları, internette bu dişlerin onun yüzüne çok büyük geldiğini hatta onu at gibi gösterdiğini, dişlerinin hemen orijinal boyutuna döndürülmesi gerektiğini dile getirdi. Tüm bu olanlardan sonra Duff dişlerine bir operasyon daha yaptırdı ve düzelttirdi.[51] 2005 yılının sonlarına doğru Hilary Duff, tüm işlerinden Eylül ayı içindeki doğum gününe kadar uzak kaldı. Bu arada, üç şarkı yazdığını ve Still Most Wanted turnesine hazırlık yaptığını tatilinin ardından söyledi. Medya, Hilary Duff'ın katıldığı bir şov programında, çok kilo vermiş olarak görülmesinin ardından, yemek yeme ile ilgili bir hastalığının olduğunu iddia etse de bu iddiaları Hilary Duff hemen yalanladı ve kilo kaybetmesini işlerinin çok yoğun olmasına bağladı.[52]

Hilary Duff, Ağustos 2006'da New Orleans'a gitti ve yoksul insanlara yemek dağıttı. 2005'te 2,5 milyon kişilik büyüklüğünde yiyeceği Katrina Kasırgası mağdurlarına bağışladı.[53] Eylül 2006'da da With Love... Hilary Duff isimli parfümünü piyasaya sürdü.

22 yaşındaki şarkıcı ve oyuncu Hilary Duff, 29 yaşındaki Kanadalı hokey oyuncusu Mike Comrie ile şubat(2010) ayında Hawaii’de nişanlanmıştı. Ekim ayından önce evleneceklerini duyuran çift, 14 Ağustos’ta(2010) Kaliforniya-Santa Barbara’da bulunan bir malikanede düzenlenen sade bir törenle evlendi. Bu evlilikten Luca Cruz Comrie adında bir erkek çocuğu bulunmaktadır. 2014 yılının Eylül ayında çift ayrıldıklarını ama hala "birbirlerini önemsediklerini" söylemişlerdir. Boşanma konusunda resmi bir başvuruda bulunmamış olsalar da ayrı yaşadıkları bilinmektedir.[54]

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Kategori Ödül Töreni
2000 Bir Filmdeki En İyi Performans - Yardımcı Genç oyuncu (The Soul Collector) Genç oyuncu Ödülleri/Young Artist Ödülleri
2003 Yükselen Yıldız Ödülü Fort Myers Beach Film Festivali
Yılın En İyi Genç Şarkıcısı Rolling Stone
En İyi Kadın Film Yıldızı (Lizzie McGuire) Gençlerin Seçimi Ödülü/Teen Choice Ödülleri
2003'ün En İyi Çıkışı Ödülü VH1 Big in 03 Ödülleri
2004 En iyi Performans Ödülü DVD Ödülleri
En İyi Bayan Şarkıcı Çocukların Seçimi Ödülü , ABD/Nickelodeon Kids' Choice Awards
En İyi Çıkış Yapan Şarkıcı Ödülü TMF Ödülleri , Hollanda
Fake ID Club ödülü TRL Ödülleri
En İyi Kadın Sanatçı World Music Ödülleri
Bir Filmde En Çok Dikkat Çeken Genç Oyuncu(Cheaper by the Dozen) Genç oyuncu Ödülleri/Young Artist Awards
2005 Born to Lead Ödülü COSMOgirl! Magazin Dergisi Yıllık Ödüller
En İyi Bayan Sinema Oyuncusu (Bir Külkedisi Masalı ve Raise Your Voice adlı filmler ile) Çocukların Seçimi Ödülü
En İyi Utanç Verici film Sahnesi Gençlerin Seçimi Ödülü/Teen Choice Ödülleri
En İyi Kızkardeş Stili (Hilary ve Haylie Duff) US Weekly Hollywood Stil Ödülleri
2006 En İyi Bayan Sanatçı TRL Ödülleri (İtalya)
2007 Kişilerin Seçimi: En iyi Uluslararası Bayan Şarkıcı MuchMusic Video Ödülleri/MuchMusic Video Ödülleri - MMVA
First Lady Ödülü TRL Ödülleri (İtalya)
En İyi Aşk Şarkısı - With Love Teen Choice Awards

Müzik listeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Dünyanın 19 yaşın altındaki en zengin kişileri" (Forbes adlı derginin araştırması) (İngilizce). 22 Nisan 2007. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2007. 
 2. ^ "Hilary Duff, yeni albümü [[Dignity]] ile geri döndü" (Albüm eleştirisi) (İngilizce). 22 Nisan 2007. 6 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2007.  URL–vikibağı karışıklığı (yardım)
 3. ^ "Hilary Duff Kanada tarihlerini karıştırdı" (İngilizce). 11 Temmuz 2007 Son Kontrol edilme 26 Temmuz 2008. 9 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2007.  Tarih değerini gözden geçirin: |tarih= (yardım)
 4. ^ "Tüm Gözler Hilary'de". USA Today. 4 Ağustos 2007. 27 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2007. 
 5. ^ a b c "Bayan Lizzie çok meşgul..." (New York Dailynews Haberi 1 Aralık 2002) (İngilizce). 17 Mayıs 2007 tarihinde erişildi. 9 Şubat 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2007.  Tarih değerini gözden geçirin: |tarih= (yardım)
 6. ^ "İnternet sitesinde yer alan biyografi" (İngilizce). Tribute.ca. 25 Ağustos 2007. 31 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2007. 
 7. ^ "The Andy Milonakis, Bu sefer komik değil!" (The Andy Milonakis Show) (İngilizce). 25 Ağustos 2007. 22 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2007. 
 8. ^ "Hilary Duff" (İngilizce). Billboard.com. 5 Ağustos 2007. 21 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2007. 
 9. ^ "Bir Külkedisi Masalı Film Hasılatı" (İngilizce). Numbers.com. 5 Ağustos 2007. 23 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2007. 
 10. ^ "Randy Cordova'nın makalesi (8 Ekim 2004)". Azcentral.com. 5 Ağustos 2007. 
 11. ^ "Mountain Express Ken Hanke'nin makalesi (Ekim-2004)" (İngilizce). 5 Ağustos 2007. 6 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2007. 
 12. ^ "Elenor Ringel Gillespie makalesi-Cox News Service" (İngilizce). Accesatlanta.com. 5 Ağustos 2007. 8 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2007. 
 13. ^ "2004 yılı ödül adaylıkları&kazananları" (İngilizce). Resmi Altın Ahududu Ödülleri Sitesi. 5 Ağustos 2007. 13 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2007. 
 14. ^ a b Box Ofis Listelerinde Raise your Voice 10 Kasım 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Son Kontrol 5 Ağustos 2007 (İngilizce)
 15. ^ a b The Perfect Man filminin hasılatı 30 Eylül 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Son Kontrol 5 Ağustos 2007 (İngilizce)
 16. ^ "2005 yılı ödül adayları&kazananları" (Resmi Altın Ahududu Ödülleri Forumu) (İngilizce). 5 Ağustos 2007. 13 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2007. 
 17. ^ "2006 Razzie Adayları". 21 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2007. 
 18. ^ "Agent Cody Banks filmi hasılatı". 25 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2008. 
 19. ^ "Lizzie McGuire filminin hasılatı". 13 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2008. 
 20. ^ "Cheaper by the Dozen filminin hasılatı". 14 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2008. 
 21. ^ "Bir Külkedisi Masalı filminin hasılatı". 10 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2008. 
 22. ^ "Cheaper by the Dozen 2 filminin hasılatı". 10 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2008. 
 23. ^ "Material Girls filminin hasılatı". 30 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2008. 
 24. ^ Hotz, Amy (24 Nisan 2009). ""Hilary Duff among actors filming 'Provinces' in Pender County."". Star News Online. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2009. 
 25. ^ "Foodfight! Trailer". YouTube. 2 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2014. 
 26. ^ "Tooth Fairy Movie Stars Hilary Duff as Brand Explores Acquisition Offers". License Global. 5 Eylül 2018. 11 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2019. 
 27. ^ Farley, Rebecca (24 Ocak 2018). "Hilary Duff's Next Role Is Very, Very Far From Lizzie McGuire". Refinery29. 14 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2018. 
 28. ^ "2003 yılı patlamayla son buldu" (İngilizce). RIAA sitesi. 5 Ağustos 2007. 6 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2007. 
 29. ^ a b "Hilary Duff 32 yaz konseri verecek" (İngilizce). Mtv.com. 5 Ağustos 2007. 4 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2007. 
 30. ^ a b c d e f g "Hilary Duff şarkıları liste performansları" (İngilizce). Billboard.com. 6 Ağustos 2007. 31 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2007. 
 31. ^ "Duff'ın albümü en çok istenen oldu" (Margo Whitmire'ın makalesi.) (İngilizce). Billboard.com. 6 Ağustos 2007. 29 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2007. 
 32. ^ "Hilary duff'ın albümün yapımı ile ilgili açıklamaları" (MTV.com-Haberler.(14 Ağustos 2006)) (İngilizce). 6 Ağustos 2007. 22 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2007. 
 33. ^ "Duff'ın yeni albümü sonbaharda çıkacak.(20 Ağustos 2006)" (İngilizce). United Press International Haber Sitesi. 6 Ağustos 2007. 25 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2007. 
 34. ^ "Hilary Duff yeni single'ı için klip çekiyor" (Jennifer Vineyard makalesi(3 Ağustos 2006)). MTV.com. 6 Ağustos 2007. 15 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2007. 
 35. ^ "Hilary Duff: Doğru tercih" (Daniel Jimenezin makalesi-) (İngilizce). Youngmoney.com. 6 Ağustos 2007. 7 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2007. 
 36. ^ "Hilary Duff Sims 2'de" (İngilizce). The Sims resmi sitesi. 6 Ağustos 2007. 3 Kasım 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Nisan 2007. 
 37. ^ "Paris yanlış mesaj gönderdi" (İngilizce). Adelaide.com. 6 Ağustos 2007. 19 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2007. 
 38. ^ "Duff, Lohan, Carter aşk üçgeni" (Contactmusic.com internet sitesi haberi.) (İngilizce). 14 Ağustos 2007. 15 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2007. 
 39. ^ "People Magazine haberi" (İngilizce). 9 Nisan 2007. 9 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2007. 
 40. ^ "Lohan, Duff'ın onun barışma teklifini geri çevirdiğini söyledi" (MSNBC haberi) (İngilizce). 10 Mayıs 2006 SonKontrol 18 Ağustos 2007. 28 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2007.  Tarih değerini gözden geçirin: |tarih= (yardım)
 41. ^ "Duff ve Madden şu an evlilği düşünmediklerini söylediler" (People.com haberi) (İngilizce). 18 Ağustos 2007. 3 Şubat 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2007. 
 42. ^ "Hilary, mükemmel adamını buldu" (Warnerbros.com 10 Mayıs 2006 haberi) (İngilizce). 9 Aralık 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2007. 
 43. ^ "Hilary kendini evlilikten koruduğunu söyledi" (17 Haziran 2006 Starpulse.com Haberi) (İngilizce). 18 Haziran 2007. 2 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2007. 
 44. ^ "Duff, Elle'in bakirelik sorularını hatırlamadığını söyledi" (İngilizce). Muchmusic.com. 18 Ağustos 2007. 5 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2007. 
 45. ^ "Duff ve Madden ayrıldı" (Mtv.com haberleri (9 Aralık 2006)) (İngilizce). 18 Ağustos 2007. 21 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2007. 
 46. ^ "madden ve Duff tehdit edildi" (İngilizce). Bosh.com. 18 Ağustos 2007. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2007. 
 47. ^ "Duff'ı öldürmek isteyen adam tutuklandı" (Tmz.com Haberi) (İngilizce). 18 Ağustos 2007. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2007. 
 48. ^ "Duff'ı tehdit eden adam hapse girdi People.com Haberi" (İngilizce). 18 Ağustos 2007. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2007. 
 49. ^ / "Hilary Duff Mike Comrieyle birlikteyken Yahoo! News(26.07.2007)" |url= değerini kontrol edin (yardım). 1 Ağustos 2007. [ölü/kırık bağlantı]
 50. ^ "Duff ve yeni dişleri" (Teenmusic.com haberi). 18 Ağustos 2007. 12 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2007. 
 51. ^ "Hilary Duff, dişlerini düzelttirdi" (Quoththeraven haberi) (İngilizce). 18 Ağustos 2007. 4 Ocak 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2007. 
 52. ^ "Duff kilosunu işlerinin yoğun olmasına bağladı" (Yahoo.com haberi) (İngilizce). 18 Ağustos 2007. 13 Haziran 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2007. 
 53. ^ "Hilary Duff Katrina Kasırgası mağdurlarına bağış yaptı" (Cnib.ca internet haberi). 18 Ağustos 2007. 3 Aralık 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2007. 
 54. ^ "We're uncoupled...for now!". dailymail.co.uk. 23 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hilary Duff
Diskografi
Albümler: Santa Claus Lane (2002) | Metamorphosis (2003) | Hilary Duff (2004) | Most Wanted (2005) | 4Ever (2006) | Dignity (2007) | Best of Hilary Duff (2008)
İlgili Olarak