İçeriğe atla

Herrerasaurus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Herrerasaurus
Yaşadığı dönem aralığı: 235-231,4 myö
Üst triyas-Noriyen 
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Klad: Dinosauria
Klad: Saurischia
Familya: Herrerasauridae
Cins: Herrerasaurus
Reig, 1963[1]
Sinonimler
  • Ischisaurus cattoi
    Reig, 1963
  • Frenguellisaurus ischigualastensis
    Novas, 1986

Herrerasaurus (Herrera kertenkelesi), geç Triyas yaşlı (228-199 milyon yıl önce arasında) çökellerde Arjantin'de bulunmuş ilkel bir dinozor cinsi.

Açıklama[değiştir | kaynağı değiştir]

Tipik olarak etçil bir theropod yapısına sahiptir, uzun ve güçlü arka bacakları koşmaya yararken; kısa ön kolları 3 pençeli elleriyle tırmalamak ve kavramak için evrimleşmiştir. Alt çenesinde içe kıvrık dişleri vardır ve bu bükük dişler avını ağzında tutmasını kolaylaştırır. Bu dinozor cinsi yaklaşık 3 metre uzunluğa ve 180 kg ağırlığa ulaşabilmekteydi. Birçok yönden klasik theropod özelliklerine sahip olsa da diğer parmakların karşısına konumlanabilen başparmak ve bindiren el bileği kemiği gibi anatomik özellikler herrerasaurus cinsinden yoktur. 1960'ların başında ilk fosil parçaları bulunsa da tama yakın kalıntıları 1988 yılında elde edildi. Ischigualasto formasyonu'nda bulunan bu parçalar bu cinsin ilk tasvirleri için önemli bir adım oluşturdu.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Reig, O.A. (1963). "La presencia de dinosaurios saurisquios en los "Estratos de Ischigualasto" (Mesotriásico Superior) de las provincias de San Juan y La Rioja (República Argentina)". Ameghiniana (İspanyolca). 3 (1): 3–20. 
  2. ^ The Editors of Encyclopaedia Britannica, The Editors of Encyclopaedia Britannica. "Herrerasaurus". Encyclopædia Britannica. Encyclopaedia Britannica. 6 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2020.