İçeriğe atla

Hendrick Avercamp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hendrick Avercamp
Genel bilgiler
Doğum27 Ocak 1585
Amsterdam, Hollanda
Ölüm15 Mayıs 1634 (49 yaşında)
Kampen, Hollanda
UyrukFlaman
AlanıResim (Yağlıboya), (Karakalem)
Ünlü yapıtlarıHollanda'da kış manzaraları

Hendrick Avercamp (d. 27 Ocak 1585, Amsterdam – ö. 15 Mayıs 1634, Kampen) kış manzaraları yağlı boya peyzaj tabloları ve suluboyalı eskizleri ile tanınmış Hollandalı ressam.

Amsterdam'da 27 Ocak 1586'de Nieuwe Kerk (yeni kilise)'ye yakın bir evde doğdu; ama Oude Kerk (eski kilise)'de vaftiz edildi. Ailesi ertesi yıl Kampen' şehrine yerleştiler. Babası bu şehirde eczacı idi. Annesi tarafından dedeleri Latince öğretmenleri ve ilim adamları idi. Kardeşlerinden biri eczacı diğeri tıp doktoru oldular. Avercamp dilsizdi ve Kampen'de yaşadığı için çok kere "Kampen Dilsizi" olarak anılmaktadır.

Avercamp Amsterdam'da çok detaylı "manerist" stilde tarihi olaylar resimleri, portreler ve eksizler hazırlayan Danimarka asıllı ressam Pieter Isaacsz (1569–1625), yanında çalıştı ama genellikle Avercamp onun manerist stilini kendi eserlerinde uygulamadı. Hollandalı ressam David Vinckboons (1576–1632) yanında ds çalıştığı bildirilmektedir.

17. yüzyılda Hollandalı ressamlar kendi ülkelerinin peyzaj tablolarını yapmakla tanınmaya başladılar ve Avercamp bu Hollandalı peyzajcılarin ilklerinden olmuştur. Avercamp özel olarak Hollanda'nın kış manzaraları peyzaj tabloları üzerinde çalıştı ve kış manzaraları peyzajları büyük ün kazandı. Avercamp'ın peyzajları çok renkli ve hayat doludur. Doğa içinde çok iyi işlenmiş çeşitli hareketlerde bulunan insan figürleri gayet ayrıntılı şekilde işlemektedir. Avercamp'ın tablolarının birçoğu donmuş ve üzeri buzla kaplı kanallar, göller ve akarsular üzerinde buz patinajı yapan soğuğa karşı iyi giyinmiş kadın ve erkek figürlerini gösterir. Avercamp yağlı boya tabloları yanında, yine aynı konulu suluboya ile renklendirilmiş eksizleri ile de tanınmıştır. Bu renkli suluboyalı eskizler birçok koleksiyoncu için duvara asma yerine özel resim albümleri içinde saklanmak ve albümler içinde gösterilmek için hazırlanmıştı.

Avercamp, 15 Mayıs 1634'te Kampen, Hollanda'da öldü. Mezarı şehirde "Sint Nicolaaskerk" kilisesindedir.

Müzeler ve güzel sanatlar galerilerinde sergilenen seçilmiş eserleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Almanya

Avusturya

ABD

Fransa

  • Frits Lugt Koleksiyonu, "Fondation Custodia", Paris: Kampen Şehri Önünde Bulunan Bir Akarsu Peyzajı, yak. 1620-1625, pano üzerine yağlı boya, 28 Ocak 1613,

Birleşik Krallık

  • Milli Galeri, Londra :
    • Bir şehir yakınlarında buzlu manzara ', yak 1615 [7]
    • Bir şato yakınlarında buz patencilerli kış manzarası ', 1608-9 [8]
  • İskoçya Milli Galerisi, Edinburg : İnsanlar ve Kış Peyjazı [9]
  • Windsor Şatosu, Kralięe koleksiyonu : Windsor Şatosu'nda bulunan kraliçe koleksiyonunda çok sayıda Avercamp eseri bulunmaktadır.

Macaristan

İrlanda

  • İrlanda Milli Galerisi, Dublin : Buz Üzerinde Görüntüler, 1620'dan sonra

İtalya

  • Pinacoteca Ambrosiana, Milano : Kış Manzarası, [11]

Norveç

Hollanda

Rusya

İsviçre

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]