Hülya Kazan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.40, 25 Nisan 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16959240 numaralı sürüm (→‎Sanat yaşamı: düzeltme AWB ile)

Hülya Kazan (d. 1973, Bolu), Türk opera sanatçısı.

Eğitimi

Sanatçı 1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Ana Sanat Dalı'na girdi. Doç. Rezzan Sökmen ile sürdürdüğü yedi yıllık eğitimin ardından Konservatuarın yüksek bölümünü 1996-1997 yılında Sahne Sanatları Bölümü "birincisi" olarak tamamladı ve "Prof. Dr. İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü'nü" aldı.

Primadonna Devlet Sanatçısı Suna Korad'ın öğrencisi olarak Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Opera Ana Sanat Dalı'nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Öğretim Görevlisi ve Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

Sanat yaşamı

TRT tarafından 1998 yılında çekilen "Cumhuriyet" filminin Prof. Muammer Sun tarafından bestelenen müziklerinde soprano partilerini seslendirdi ve dünya prömiyerini yaptı. Eserin Bilkent Senfoni Orkestrası'nca yapılan CD kayıtları sırasında solist sanatçı olarak yer aldı.[1]

1999 yılında Bilkent 6. Anadolu Müzik Festivali kapsamındaki konserlere önemli Devlet Sanatçıları ile birlikte, Şef Gürer Aykal yönetiminde Solist Sanatçı olarak katıldı.

Sanatçı, 40. Uluslararası Bursa Kültür ve Sanat Festivali açılış konserinde, ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı organizasyonu ile Hattuşaş (Boğazkale) 'de yapılan Uluslararası 1. Kültür ve Sanat Festivali açılış konserlerinde solist olarak yer aldı.

1999-2001 yıllarında Bursa Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte birçok konserde solist sanatçı olarak yer aldı ve turnelere katıldı.

Hülya Kazan, Türkiye Cumhuriyeti 'nin kuruluşunun 78. yılı kutlamaları çerçevesinde 20-25 Ekim 2001 tarihleri arasındaki K.K.T.C. Hükümetin'nce Bellapais Antik Manastırı'nda konser vermek üzere T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından davet edildi ve görevlendirildi.

Sanatçı konser sonrasında bu ülkeye defalarca davet edildi ve konserler verdi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası gibi önemli orkestralara solist sanatçı olarak katıldı.

Hülya Kazan Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde solist sanatçı olarak çeşitli operalarda rol aldı. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'ne solist sanatçı olarak katıldı. Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ile Ahmet Adnan Saygun'un Özsoy Operası ve Selman Ada'nın Aşk-ı Memnu Operası'nda yer aldı.

Sanatçı halen Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı. 2009 - 2009 sanat sezonunda Johann Strauss'un Venedik'te Bir Gece Operası'nda Annina karakterini oynuyor.

Ayrıca Türkiye’nin dört bir yanında konserler ve resitaller vermekte.[2][3]

Birlikte çalıştığı Şefler

Gürer Aykal, Hikmet Şimşek, Rengim Gökmen, Orhan Şallıel, Emin Güven Yaşlıçam, Jose Maria Florencio, Bujor Hoinic, Sunay Muradov, İbrahim Yazıcı, Winfried Müller, Alfred Michorine, Ertuğ Korkmaz, Selman Ada, Naci Özgüç.

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. ^ "Alla Turca". Kalan Müzik. 2001. 19 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2009-01-21, 11:34 (EEZ).  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi=, |tarih= (yardım)
  2. ^ "AÜ 50. yıl kutlama konserleri". Cumhuriyet Gazetesi. 23 Ağustos 2008. Erişim tarihi: 2009-01-21, 11:19 (EEZ).  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi=, |tarih= (yardım)
  3. ^ "Paşa'nın yazdığı marş Atatürk'e armağan". Hürriyet Gazetesi. 6 Mayıs 2006. 27 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2009-01-21, 11:13 (EEZ).  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi=, |tarih= (yardım)