İçeriğe atla

Gran Sasso baskını

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Meşe Harekâtı
İtalya Cephesi (II. Dünya Savaşı)

Harald-Otto Mors, Otto Skorzeny, Benito Mussolini
Tarih12 Eylül 1943
Bölge
Sonuç
Taraflar
 Almanya

Birleşik Krallık Birleşik Krallık

Amerika Birleşik Devletleri ABD
İtalya Krallığı İtalya Krallığı

Kanada Kanada
Avustralya Avustralya
Yeni Zelanda Yeni Zelanda
Güney Afrika Cumhuriyeti Güney Afrika
Polonya Polonya
Brezilya Brezilya
Özgür Fransa Özgür Fransa

Yunanistan Krallığı Yunanistan
Komutanlar ve liderler
Nazi Almanyası Adolf Hitler
Nazi Almanyası Otto Skorzeny
Nazi Almanyası Kurt Student
Nazi Almanyası Harald-Otto Mors
Nazi Almanyası Georg Freiherr von Berlepsch
İtalya Krallığı III. Vittorio Emmanuele
İtalya Krallığı Giuseppe Gueli
İtalya KrallığıCarabinieri Alberto Faiola
Güçler
100−200 200 jandarma
Kayıplar
10 yaralı 10 yaralı, 2 ölü
Mussolini Alman komandoları ile

Gran Sasso baskını, Gran Sasso operasyonu veya Meşe Harekâtı, II. Dünya Savaşı sırasında Eylül 1943'te İtalyan diktatör Benito Mussolini'nin Gran Sasso d'Italia masifinden Alman paraşütçüleri ve Waffen-SS komandoları tarafından kurtarılmasıydı. Hava harekâtı özel olarak Adolf Hitler tarafından Otto Skorzeny'ye emredildi, General Kurt Student tarafından onaylandı ve Binbaşı Harald Mors tarafından planlanıp uygulandı.

Genel Bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

24-25 Temmuz 1943 gecesi, Müttefiklerin Sicilya'yı işgalinden ve Roma'nın bombalanmasından birkaç hafta sonra, Büyük Faşizm Konseyi, Mussolini'ye karşı bir güvensizlik önergesi oyladı. Aynı gün kral onun yerine Mareşal Pietro Badoglio'yu[1] görevlendirdi ve Mussolini'yi tutuklattı.[2]

Mussolini'nin tutuklandığını öğrenen Hitler, SS-Hauptsturmführer Otto Skorzeny'ye Mussolini'yi takip etmesini emretti ve aynı zamanda paraşütçü General Kurt Student'a onu tutuklu bulunduğu yerden kurtarmasını emretti.

Mussolini, onu yakalayanlar tarafından Tiren Denizi adalarının etrafında gözlerden uzak tutulmuştu. Önce Ponza'ya, sonra Skorzeny'nin adamlarının neredeyse bir operasyon girişiminde bulundukları La Maddalena'ya götürüldü. Skorzeny, şifreli bir İtalyan radyo mesajını yakalayarak, SS-Obersturmbannführer Herbert Kappler'in ajan ve muhbirler (bilgi elde etmeye yardımcı olmak için Bernhard Operasyonu altında sahte banknotlar kullanıldı) tarafından sağlanan keşif yöntemini kullandı. Mussolini, teleferikle bağlantılı bir otel inşa edilmiş uzak ve savunulabilir bir dağ platosu olan Gran Sasso masifinde hapsedilmişti.

12 Eylül 1943'te Skorzeny ve 16 SS askeri, yüksek riskli bir planör görevinde Mussolini'yi kurtarmak için Fallschirmjäger'e katıldı. On DFS 230 planör, dokuz asker ve bir pilot taşıyan Henschel Hs 126 uçaklarıyla Roma yakınlarındaki Pratica di Mare Hava Üssü'nden saat 13:05 ve 13:10 arasında yola çıktı.

Hava harekâtının lideri, paraşütçü-Oberleutnant Georg Freiherr von Berlepsch ilk planöre girerken, Skorzeny ve SS askerleri dördüncü ve beşinci planörde oturdu. Yakındaki Alban Tepeleri'ni geçmeden önce yükseklik kazanmak için, önde gelen üç planör çekme uçağı birimi ek bir döngü kurdu. Takip eden tüm birimler bu manevrayı gereksiz buldular ve hedefe belirli varış zamanını tehlikeye atmamayı tercih ettiler. Bu, Skorzeny'nin iki biriminin hedefe ilk ulaştığı duruma yol açtı.[3]

Bu arada, Campo Imperatore'ye giden füniküler demiryolunun vadi istasyonu, Binbaşı Harald Mors liderliğindeki iki paraşütçü bölüğünün kara saldırısında saat 14:00'te ele geçirildi. Ayrıca tüm telefon hatlarını da kestiler. Saat 14: 05'te, havadan komandolar on adet DFS 230 planörünü otelin yakınındaki dağa indirdi; biri çarparak yaralanmalara neden oldu.

Fieseler Fi 156 Mussolini'yi kurtarmak için kullanıldı

Fallschirmjäger ve Skorzeny'nin özel askerleri, Mussolini'yi tutuklayan 200 iyi donanımlı Carabinieri muhafızını tek bir kurşun atmadan ezdi; Bu aynı zamanda Skorzeny ile birlikte gelen İtalyan Afrika Polisi'nden General Fernando Soleti'nin onlara geri çekilmelerini söylemesinden kaynaklanıyordu. Skorzeny telsiz operatörüne ve ekipmanına saldırdı ve otele baskın yaptı, ardından bunu SS askerleri ve paraşütçüleri izledi. Baskının başlamasından on dakika sonra Mussolini, Alman askerleri eşliğinde otelden ayrıldı. 14:45'te Binbaşı Mors, otele füniküler demiryoluyla ulaştı ve kendisini Mussolini ile tanıştırdı.

Daha sonra, Mussolini, oraya gelen bir Fieseler Fi 156 Storch STOL model uçak tarafından uçurulacaktı. Verilen koşullar altında küçük uçak aşırı yüklenmiş olmasına rağmen, Skorzeny Mussolini'ye eşlik etmekte ısrar etti ve bu da görevin başarısını tehlikeye attı. Son derece tehlikeli ama başarılı bir kalkıştan sonra Pratica di Mare'ye uçtular. Orada, Heinkel He 111 ile Mussolini'nin Hotel Imperial'da bir gece kaldığı Viyana'ya uçarak hemen devam ettiler. Ertesi gün Münih'e uçtu ve 14 Eylül'de Hitler ile Rastenburg yakınlarındaki Führer Karargahı Wolfsschanze'de bir araya geldi.[4]

Sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Mussolini otelden ayrılıyor

Operasyon, Hermann Göring'e savaş sonlarında ender görülen bir halkla ilişkiler fırsatı verdi. Alman propagandası, operasyondan aylarca bahsetti. Campo Imperatore'deki çıkarma aslında Üsteğmen von Berlepsch tarafından yönetildi. Tüm Fallschirmjäger subayları Binbaşı Mors tarafından ve General Kurt Student'in emriyle komuta edildi; ancak Otto Skorzeny İtalyan lideri kameraların hemen önünde yönetti.

Reichsführer-SS Heinrich Himmler ve propaganda bakanı Joseph Goebbels'in emriyle SS yanlısı bir propagandanın ardından, Skorzeny ve Waffen-SS özel kuvvetlerine operasyonun büyük bir kısmı verildi. Skorzeny bu görevden büyük miktarda başarı elde etti; Şövalye Demir Haçı madalyası alarak SS-Sturmbannführer rütbesine terfi etti ve "Avrupa'nın en tehlikeli adamı" imajıyla ün kazandı.

Winston Churchill, bu görevi "büyük cüretkar" olarak tanımladı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Whittam, John (2005). Fascist Italy. Manchester University Press. ISBN 0-7190-4004-3. 25 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2020. 
  2. ^ Annussek, Greg (2005). Hitler's Raid to Save Mussolini. Da Capo Press. ISBN 978-0-306-81396-2. 
  3. ^ Óscar González López (2007). Fallschirmjäger at the Gran Sasso. Valladolid: AF Editores. ISBN 978-84-96935-00-6. 
  4. ^ Erich Kuby: Verrat auf deutsch. Wie das Dritte Reich Italien ruinierte. Hoffmann und Campe, Hamburg 1982, 3-455-08754-X.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]