Goa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Konumu

Goa, Hindistan'ın batı kıyısında il. Bombay'ın 400 km güneyinde yer alır. Yönetim merkezi Panaji'dir. Maharashtra ve Karnataka eyaletleriyle çevrili 3,702 km²'lik bir alanı kaplar.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir dizi Hindu hanedanının ardından 1472'de Müslümanların yönetimine giren Goa, 1510'da Portekizlilerin eline geçti ve çok geçmeden Fransisken ve Cizvit misyonerlerin bir merkezi durumuna geldi. 1843'te Mandavi Irmağı kıyısında Panaji adıyla yeni bir yönetim merkezi oluşturuldu. Hindistan hükümeti 1961'de zor kullanarak ele geçirdiği Goa'yı, ertesi yıl topraklarına kattı. Portekiz, Goa'daki Hindistan egemenliğini ancak 1974'te tanıdı.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hindistan'ın Goa eyaletinde, markette satılan pigmentler

İngiliz ve Portekiz sömürge mirasından dolayı Hindistan'ın öteki kesimlerinden çok farklı olan Goa'da, hareketli ve girişimci nüfusuyla çevre bölgelere göre daha yüksek bir yaşam düzeyi vardır. İlin ekonomisi tarım ve balıkçılığa dayanır. Pirinç temel üründür. Bol miktarda çıkarılan demir cevheri ve manganez işlenerek dışarı satılır. Turizm'in de ekonomik faaliyetler içinde hatırı sayılır bir büyüklüğü vardır.

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Goa'nın resmi dili ve Goa halkının anadili Konkani'dir. Konkani dili sadece bu eyalete konuşulur ve sadece Goa'da resmi dildir. Hindistan'ın ulusal düzeydeki resmi dili Hintçe ve İngilizce ikinci veya üçüncü dil olarak konuşulur.

Nüfus ve din[değiştir | kaynağı değiştir]

1.344.000 (2005). Hinduizm (%65), Hristiyanlık (%30) ve İslam (%5).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]