İçeriğe atla

Karnataka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karnataka
ಕನಾ೯ಟಕ
Karnataka ಕನಾ೯ಟಕ haritası
Yüzölçümü: 191.791  km²
Başkenti: Bangalore
En büyük şehri: Bangalore
İl sayısı 29
Nüfusu: 52.850.562 (2001)
Nüfus yoğunluğu: 275,6 kişi/ km²
Resmî diller Kannada dili
Eyalet valisi Rameshwar Thakur
Bakanlar Kurulu Başkanı H.D.Kumaraswamy
Kuruluş_tarihi : 1 Kasım 1956
Yasama organı
(sandalye sayısı)
İki meclisli
(224 + 75)
Websitesi: www.karnataka.gov.in

Karnataka (Kannada dili: ಕನಾ೯ಟಕ) Hindistan'ın dört güney eyaletinden biridir. 1956 yılında Hindistan'ın eyaletlerinin yeniden organize edilmesiyle kurulmuştur. İlk kurulduğunda adı Mysore olan eyalet, 1973 yılından itibaren Karnataka olarak değiştirilmiştir. Batısında Umman Denizi, kuzeybatısında Goa, kuzeyinde Maharaştra, doğusunda Andhra Pradeş, güneydoğusunda Tamil Nadu ve güneybatısında Kerala bulunur. Eyaletin yüzölçümü 191.791 km² ve Hindistan yüzölçümünün 5,83%'dir. Yüzölçümü açısından Hindistan'ın sekizinci, nüfus açısından ise dokuzuncu büyük eyaletidir. En çok kullanılan dil olan Kannada dili aynı zamanda resmî dildir.

Eyaletin adının nereden geldiği konusunda birçok etimoloji önerildiyse de genel olarak kabul gören teoriye göre Karnataka sözcüğü Kannada dilinde yüksek topraklar anlamına gelen karu ve nādu sözcüklerinden türemiştir. Karu nadu aynı zamanda Karu (siyah) ve nadu (bölge) olarak da okunabilir, bunun kaynağı olarak da Karnataka'nın Bayaluseeme bölgesinde bulunan kara toprak gösterilir.

Paleolitik çağa kadar dayanan bir tarihe sahip olan Karnataka, Orta Çağ döneminde Hindistan'ın en güçlü imparatorluklarından bazılarına ev sahipliği yapmıştır. Bu imparatorlukların hamiliğinde yetişen büyük düşünür ve ozanların başlattığı dinsel ve edebî akımlar çok uzaklara kadar etkisini hissettirmiştir. Karnataka, Hindistan'ın iki klasik müzik tarzına da önemli katkılarda bulunmuştur: Karnatik ve Hindustani geleneksel müzik tarzları. Hindistan'da en çok Jnanpith Ödülü alan yazarlar Kannada dilinde yazmaktadır. Eyaletin başkenti olan Bangalore, hızlı bir ekonomik ve teknolojik gelişme içinde olan Hindistan'ın önde gelen şehirlerindendir.