Givi Cavahişvili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Givi Cavahişvili (Gürcüce: გივი ჯავახიშვილი; d. 18 Aralık 1912, Tiflis - ö. 10 Kasım 1985, Tiflis), Gürcü siyaset ve toplum adamı, 1953-1975 arasında Gürcistan Bakanlar Kurulu Başkanı.

Givi Cavahişvili 18 Aralık 1912 tarihinde Tiflis’te meşhur doktor Dimitri Cavahişvili ve eşi Ana Mağalaşvili’nin ailesinde doğdu; 1934'te Transkafkaslar Endüstri Enstitüsü’nden (şimdi Tiflis Teknik Üniversitesi) jeoloji mühendisi olarak mezun oldu.

1934-1952 arasında Givi Cavahişvili yerli yönetim ve Komünist Parti organlarında çeşitli görevler üstlendi; 1952'de Tiflis Belediye Başkan Yardımcılığına, az sonra ise Tiflis Belediye Başkanlığına getirildi; Nisan-Eylül 1953 arasında Gürcistan Sovyet Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkan Birinci Yardımcılığını yürüttü. Eylül 1953'te Bakanlar Kurulu Başkanlığı’na getirilen Cavahişvili 18 Aralık 1975'e kadar aynı göreve devam etti.[1]

Gürcistan Hükümeti Başkanı olarak Givi Cavahişvili yıllar boyunca Gürcü Dili Koruma Devlet Komisyonu Başkanlığını da üstlendi; 1968'de Şota Rustaveli’nin 800. Doğum Yıldönümünü Anma Komisyonu’nun başkanıydı; Birçok defa SSCB ve Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Kurullarına milletvekili seçildı; 1958'de Brüksel’de, 1967'de ise Monreal’da düzenlenen EXPO Fuarları’nda Gürcistan heyeti’nin başkanlığını yaptı.

1961'de Moskova’da, SBKP Kongresi’nde konuşma yapan Givi Cavahişvili Gürcistan heyeti adına Stalin’in cenazesinin Kremlin anıt kabrinden çıkarılmasına onay verdi.[2]

Givi Cavahişvili’nin destek ve yardımlarıyla Tiflis’te Philarmony Konser Salonu ve Spor Sarayı inşa edildi. 22 yıllık başbakanlığı boyunca (Gürcistan tarihinde en uzun başbakanlık dönemi) Givi Cavahişvili Tiflis’te Hisdistan Başbakanı Jawaharlal Nehru’ya, Danimarka Kraliçesi II Margaret’e, Fransa Cumhurbaşkanı Georges Pompidou’ye, İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’ye, Kuba Önderi Fidel Kastro’ya ve 20. yüzyılın tarihi öneme sahip birçok kişiye evsahipliği yapmıştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bland, Bill. "THE 'DOCTORS' CASE', AND, THE DEATH OF STALIN". 19 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Балаян, Лев. "Сталин и Хрущев". 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]