Bidzina İvanişvili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bidzina İvanişvili
ბიძინა ივანიშვილი
Gürcistan Başbakanı
Görev süresi
25 Ekim 2012 - 20 Kasım 2013
Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili
Giorgi Margvelaşvili
Yerine geldiği Vano Merabişvili
Yerine gelen Irakli Garibashvili
Kişisel bilgiler
Doğum 18 Şubat 1956 (68 yaşında)
Chorvila, Sovyetler Birliği
(şimdi Gürcistan)
Partisi Gürcü Rüyası (2012-)
Evlilik(ler) Ekaterine Khvedelidze [d.1966] [e.1991]
Çocuk(lar) Uta
Bera
Gvantsa
Tsotne
Bitirdiği okul Tiflis Devlet Üniversitesi
Moskova Devlet Üniversitesi
Demiryolu Mühendisliği
Dini Gürcü Ortodoks
İmzası

Bidzina İvanişvili (Gürcüce:ბიძინა ივანიშვილი, (18 Şubat 1956, Chorvila, SSCB, (bugün Gürcistan), Gürcü siyasetçi ve iş insanı. 1 Ekim 2012'de yapılan parlamento seçimlerini kazanmasının akabinde. İvanişvili 25 Ekim 2012 tarihinde Gürcistan Başbakanı olarak göreve başlamıştır. 20 Kasım 2013 tarihinde kendi isteği ile başbakanlıktan istifa etmiştir.

Bidzina İvanişvili Mart 2012'de İvanişvili'nin 6.4 milyar dolar tahmini serveti ile Forbes Dergisinin yıllık listesinde dünyanın milyarderleri kategorisinde 153. sırada yer aldı. Bu onu Gürcistan'ın en zengin kişisi yapmaktadır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bidzina İvanişvili, Chorvila adlı Gürcü köyünde fakir bir ailenin beş çocuğundan en küçüğü olarak doğdu. Babası manganez fabrikasında çalışmıştır. Sachkhere'de liseden mezun oldu ve mühendislik ve ekonomi okumak için Tiflis Devlet Üniversitesi'ne gitti. 1982 yılında Demiryolu Mühendisliği Moskova Devlet Üniversitesinde ekonomi alanında doktorasını takip etmek için Moskova'ya gitti.

Bidzina İvanişvili beş çocuk babasıdır. Bidzina İvanişvili ünlü Japon mimar Shin Takamatsu'nun kendisi için tasarlamış olduğu ve başkent Tiflis'in en yüksek tepelerinden birinin üzerinde yer alan 50 milyon dolarlık olan evinde yaşamaktadır.

Bidzina İvanişvili Sovyet Rusya'nın son döneminde başlatılan özelleştirme politikaları sayesinde baş döndürücü bir hızla zenginleşmesini sağladı.

2002'de Fransa’ya göç eden İvanişvili'ye 2010 yılı Mart ayında Fransız vatandaşlığı verildi. Ekim 2011'de Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin itiraz etmesinden kısa bir süre sonra, "Gürcü Vatandaşlık Kanununun 32 nci maddesi uyarınca" kendisi Gürcü vatandaşlığından çıkarıldı.

2012 yılı Nisan ayında, Ekim 2012'deki parlamento seçimlerinde iktidardaki Birleşik Ulusal Hareketine meydan okuma niyeti ile Gürcü Rüyası-Demokratik Gürcistan partisini kurmuştur.

Bidzina İvanişvili

Gürcistan Başbakanı olabilmek için, Ekim 2012'de Fransız vatandaşlığından çıkıp, Gürcü vatandaşlığı geri verildi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Georgian President returns Bidzina Ivanishvili's citizenship". 17 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Vano Merabişvili
Gürcistan Başbakanı
2012-2013
Sonra gelen
Irakli Garibaşvili