Giovanni Pisano

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pulpit in the Duomo of Siena.

Giovanni Pisano (c. 1250 – c. 1315) İtalyan heykeltıraş, ressam ve mimar. Ünlü heykeltıraş Nicola Pisano'nun oğlu olan Giovanni eğitimini babasından almıştır. Asteroid 7313 Pisano Nicola ve Giovanni Pisano'nun anısına isimlendirilmiştir.

1265-1268 yılları arasında babası ile birlikte Siena Katedralinda kürsü üzerinde çalışmalar yapmıştır. Sonraki önemli işi ise Perugia'daki Fontana Maggiore fıskiyeli çeşmesidir. Projenin tamamlanış tarihi olan 1278'de babası ölmüş olabilir. Diğer bir olasılık ise Nicola Pisano 1284'te ölmesidir. Burada yaptığı ilk çalışmalar genelde babasının stilindedir. Bu sebebple bunları kimin yaptığını söylemek zordur. Ancak Anne ve Çocuk arasındaki kesin benzerlik yeni bir stil göstermektedir ve bu sebeple Madonna with Child Giovanni'nin yaptığı düşünülür. Bundan sonraki işi Pisa'da yaptığı iki sıra heykellerdir. Bu onu babasının işlerinden tamamen ayırır.

Pisano aynı zamanda 1287-1296 yılları arasında Siena Katedralinin baş mimarı olarak görevlendirilmiştir. Bu sebebple iki şehir arasında çokça yolculuk yapmıştır. Bu heykeller ve Sinea'daki katedralin tasarımı kendisinin Gothic sanata ve Roma sanatına ilgisini gösterir.

1296 yılında Pisa'ya dönmüş ve San Giovanni kilisesi üzerinde çalışmaya başlamıştır.

1302 - 1310 yılları arasında Pisa Katedralinde yeni bir kürsü için çalışmıştır. Bu çalışmasında kullandığı karakterlerin seçtikleri değişik hareket biçimleri onu babasının stilinden oldukça uzaklaştırır. Beyaz mermere Işık gölge etkisi kullanılarak oyulmuştur ve New Testament'dan dokuz sahne göstermektedir. Bu çalışma çıplak Herkül'ün cesur bir tasvirini içerir. Burada yer alan Prudence figürü Masaccio'nun The Expulsion from the Garden of Eden isimli resminde Havva için ilham kaynağı olabilir. Bu çalışma ve kullandığı dramatik sahneler onun en önemli işlerinden biri olarak kabul edilir. 1595'teki yangın sonrasında bu çalışma yeniden dekorasyon sırasında kaldırıldı. 1926 yılına kadar fark edilmeden kaldı. San Nicola kilisesi 1297 ve 1313 yılları genişletildi ve bu çalışma Giovanni Pisano tarafından planlanmış olabilir.

Onun son önemli işi muhtemelen 1313 yılında Margaret of Brabant'ın (1311'de ölen) anısına yaptığı anıttır. Bu anıt kocası imparator Henry VII tarafından istenmiştir.

Çalışmaları Gotik ve klasik stilin bir karışımıdır ve Henry Moore onu ilk modern heykeltıraş olarak nitelendirir.

Öğrencilerinden biri olan Giovanni di Balduccio sonradan ünlü bir heykeltıraş ve mimar, Agostino da Siena'da bir heykeltıraş oldu. Ayrıca resssam Pietro Lorenzetti'yi etkilemiştir. Giorgio Vasari kendi kitabı olan Le vite dei più eccellenti pittori, scultori, e architetti Psano'nun bir biyografisi vardır.